Panorāma

Studenti protestē pret budžeta vietu samazināšanu

Panorāma

R.Graubes aiziešana neietekmēs sākto NBS attīstību

Bāreņi paliek bez dzīvesvietas

Pēc bērnunama jauniešiem Babītē piedāvā tikai neremontētu dzīvokli bez ūdens

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Likums paredz, ka pašvaldībai bārenim sasniedzot pilngadību jāpalīdz nostāties uz kājām, piemēram, jāpiedāvā viņam dzīvesvieta vai pabalsts tā īrei, taču LTV7 raidījums “Ļičnoe delo” atklāj, ka dažkārt dzīvokļu pietrūkst, bet šiem jauniešiem liek gaidīt rindās. Tā Babītes novadā piedāvā vien neremontētu dzīvokli bez ūdens apgādes un citām ērtībām.

18 gadu vecuma sasniegšana ir zīmīgā robeža, kas vieš būtiskas izmaiņas bāreņu dzīvē. Audžuģimenes mājoklis vai bērnunams vairs nevar būt viņa mājas. Sākas pieaugušo dzīve.

18 gadu vecumā jaunietis saņem vienreizēju 128 eiro pabalstu patstāvīgas dzīves sākšanai, 275 eiro pabalstu sadzīves un mīkstā inventāra iegādei. Ja sekmīgi mācās, ir arī 64 eiro pabalsts ikmēneša izdevumu segšanai un atvieglojumi braukšanas maksai.

“Bērnu aprūpes iestāde 6 mēnešus pirms bērna pilngadības sasniegšanas un iestādes atstāšanas informē pašvaldību, kurai būtu jāizmaksā visi noteiktie pabalsti un jāsniedz palīdzība par to, ka bērns atstās iestādi un uzsāks patstāvīgu dzīvi,” skaidro Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā eksperte Baiba Stankēviča.

Kur dzīvot pēc pilngadības sasniegšanas, tas paliek paša bāreņa ziņā. Jaunietim jāuzraksta iesniegums par nepieciešamību saņemt dzīvesvietu, ko pašvaldība izīrēs.

Jaunieši no bērnunamiem uz dzīvokli var pretendēt līdz 24 gadu vecumam, bet pēc tam tiek izņemti no šī saraksta. Rezultātā var palikt gan bez dzīvokļa, gan bez pabalsta. Tā gadījies ar Ruslanu Kačanu, kurš kopā ar sievu Babītes novadā palicis bez dzīvokļa.

Babītes novads šiem jauniešiem ļāvis gaidīt rindā uz dzīvokli, lai gan domē atzīst – pēdējos gados neviens dzīvoklis nav ticis piešķirts. Viens izņēmums gan ir – dzīvoklis nelielā mājā mežā, bet visi ir atteikušies.

Līdzīga situācija kā Ruslanam ir arī Kristīnei, kura no pašvaldībā minētā dzīvokļa atteikusies. Viņa rāda ceļu – līdz mājai jāmēro daži kilometri pa grants ceļu. Pie mājas sastaptais Visvaldis, kurš tajā dzīvo kopš 1957.gada, stāsta, ka apkure ir ar malku, bet ūdens no tuvējās akas.

“Es maksāju 25 eiro īres maksu. Šeit jau nekā nav – ne pirts, ne apkures, ne siltā ūdens, nekas nav,” saka Visvaldis. Mājā ir viens tukšs dzīvoklis, kas piedāvāts Kristīnei.

“Es fiziski nevaru uz šejieni pārcelties, jo tas pasliktinās manu finanšu situāciju – es nevarēšu nokļūt uz darbu. Kā es no šejienes tur nokļūšu?” saka Kristīne.

Babītes novadā apgalvo, ka šis ir vienīgais dzīvoklis, ko dome var piedāvāt. Taču domes interneta mājaslapā redzams, ka septembrī notika izsole, kurā pārdošanā bija vienistabas dzīvoklis ar virtuvi, gaiteni, vannasistabu, pieliekamo un lodžiju. Tā sākotnējā cena izsolē – 8723 eiro.

Domē apliecina – jā, izsole ir bijusi. Tas gan ir dzīvoklis bez apkures. Taču uz jautājumu, vai dzīvoklis ticis piedāvāts rindā gaidošajiem, atbildēt nezina. Iespējams, tas ticis darīts.

Cerības par dzīvokli Kristīne bija likusi uz projektu “Milda” – Babītes novads gribēja pārbūvēt bijušo pasta ēku par dzīvojamām mājām. Taču nams aizvien ir tukšs. “Kad būs nauda, tad arī pārbūvēsim. Gads vai divi, nezinu, cik laika paies. Tam vajadzētu pusotru miljonu.

Mums sākumā ir skola jāpārbūvē, stadions, bērnudārzs jāuzbūvē, tās ir prioritātes,” saka Babītes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ence (Reģionu alianse).

Vēlāk LTV raidījumam "Panorāma" Ence atzīst, ka dome pat negrasās savus bāreņus nodrošināt ar dzīvesvietu: "Ja mums nebūtu pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā jāmaksā divi miljoni nākamgad, varētu domāt. Bet tā kā divi miljoni jāatdod projām, nedomāsim."

Situāciju ar dzīvesvietas nodrošinājumu pilngadību sasniegušajiem bāreņiem pētījis arī Tiesībsarga birojs.

Secināts, ka reti kura pašvaldība saviem bāreņiem piedāvā pieklājīgus dzīves apstākļus vai īres pabalstu, kas segtu reālās īres izmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti