Pēc «Bauskas Dzīves» uzvaras tiesā aicina pārtraukt publicēt reklāmas pašvaldību «avīzēs»

 

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) pēc Administratīvās rajona tiesas sprieduma, kurā par prettiesisku atzīta reklāmu un sludinājumu publicēšana Iecavas novada pašvaldības veidotā informatīvajā izdevumā, aicina arī pārējās Latvijas pašvaldības nekavējoties pārtraukt reklāmu un sludinājumu publicēšanu savos informatīvajos izdevumos.

Paziņojumā medijiem Žurnālistu asociācija apsveic Administratīvās rajona tiesas spriedumu, apmierinot reģionālā laikraksta “Bauskas Dzīve” prasību Iecavas novada domei pārtraukt reklāmu un sludinājumu publicēšanu pašvaldības izdevumā “Iecavas Ziņas” un kompensēt zaudējumus, ko pašvaldība radījusi neatkarīgajam medijam.

LŽA augstu novērtē tiesas lēmumu, kas stiprina demokrātiju, neatkarīgu žurnālistiku un reģionālo mediju tirgu Latvijā, pirmo reizi skaidri nosakot trešo personu reklāmu publicēšanas aizliegumu pašvaldību izdevumos un piespriežot radīto zaudējumu kompensāciju. Žurnālistu asociācija cer uz drīzu sprieduma stāšanos spēkā.

“Reģionālie laikraksti Latvijā ir ilgstoši cietuši no negodīgas konkurences ar pseidoavīzēm, kuras publicē vietējās pašvaldības. Šī prakse rada nopietnus draudus neatkarīgās preses ilgtspējai reģionos un tādējādi arī demokrātijas veselībai. Administratīvās rajona tiesas spriedums rada cerību, ka šie draudi ir saprasti un sāksies to mērķtiecīga mazināšana,“ norāda LŽA valdes priekšsēdētāja Rita Ruduša.

Žurnālistu asociācija aicina ne tikai Iecavas novada domi respektēt tiesas lēmumu un necensties novilcināt tā izpildi, bet

arī pārējās Latvijas pašvaldības nekavējoties izbeigt mediju tirgus kropļošanu un pārtraukt reklāmu un sludinājumu publicēšanu savos informatīvajos izdevumos.

Tāpat pārējie varas atzari aicināti sekot tiesas piemēram un rīkoties, lai apturētu prettiesisko praksi visās Latvijas pašvaldībās. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Kasparu Gerhardu (Nacionālā apvienība) mudina izmantot likumā “Par pašvaldībām” noteiktās tiesības un ar motivētu rīkojumu apturēt nelikumīgos domes normatīvos aktus visās pašvaldībās, kuru informatīvajos izdevumos tiek publicētas reklāmas.

Tāpat LŽA aicina Saeimu nevilcināties ar grozījumiem likumā “Par pašvaldībām”, kas reglamentētu pašvaldību pienākumu informēt iedzīvotājus par to lēmumiem, bet vienlaikus skaidri aizliegtu iejaukšanos izdevējdarbības tirgū, žurnālistikas imitēšanu un reklāmu publicēšanu. Šāda prakse neatbilst pašvaldības funkcijām un kategoriski nav pieļaujama, kā to jau agrāk norādījusi Konkurences padome un tagad apstiprinājusi tiesa, norāda asociācija.

Vairākkārt vēstīts par reģionālo mediju sūdzībām par pašvaldību veidotajiem informatīvajiem izdevumiem, kas imitē presi, bet nav redakcionāli neatkarīgi. 2016.gada februārī tika aplēsts, ka gandrīz katra no 119 Latvijas pašvaldībām atbilstoši savām budžeta iespējām jau gadiem drukā savu oficiālo izdevumu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt