Panorāma

Atstādina Rīgas zoodārza valdi

Panorāma

Ukrainā nosoda protestus pret evakuētajiem no Ķīnas

VDD ēkas būvniecība izraisa asas debates Saeimā

Pēc asām diskusijām Saeima lemj uzdot Nacionālās drošības komisijai vērtēt pilsoņu iniciatīvu par velotreka «Marss» nākotni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saeimas deputātu vairākums ceturtdien, 20. februārī, ar balsu vairākumu pēc asām diskusijām atbalstīja rosinājumu parlamenta Nacionālās drošības komisijai (NDK) nodot iedzīvotāju iniciatīvu par publiskās zaļās zonas izveidi bijušajā velotreka "Marss" teritorijā, kas noskatīta Valsts drošības dienesta (VDD) jaunās ēkas celšanai.

Parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija nolēma šo iniciatīvu nodot NDK. Parakstu vācēji to vērtē kā mēģinājumu izvairīties no atklātas diskusijas, jo NDK sēdes parasti ir slēgtas un sabiedrības pārstāvjiem nav iespējas tajās paust savu viedokli. Arī daļa deputātu norādīja, ka NDK sēdēs būs sarežģīti diskutēt par visām šī jautājuma niansēm.

Apkaimju biedrības savākušas un Saeimā iesniegušas vairāk nekā 15 000 iedzīvotāju parakstītu iniciatīvu, lai nepieļautu koku izciršanu bijušā velotreka "Marss" teritorijā, bet ierīkotu šajā vietā parku. Iniciatīvas autori aicina ievērot tūkstošiem iedzīvotāju vēlmi saglabāt kokus un izveidot parku Brīvības gatvē 207 vismaz līdz brīdim, kamēr tiks sarīkota sabiedriskā apspriešana, lai pēc būtības izvērtētu sabiedrības un valsts drošības intereses.

NDK vadītājs Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) norādīja, ka diskusijā par velotreka "Marss" nākotni izskanējis daudz puspatiesību, pieņēmumu un melu. "Komisija vērsusies pie nekustamās īpašuma īpašnieka - Rīgas domes -, lai saņemtu informāciju, kas nepieciešama jautājuma analīzei. Esam vienojušies par ekspertu uzklausīšanu un uzklausīsim arhitektus. Apliecinu, ka nākamā sēde, kur mēs gatavosim analīzi, būs pilnīgi atklāta, uzaicināsim "VEFRESH" un apkaimju iedzīvotājus," pauda Kučinskis.

Tikmēr Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputāti bija negatīvi noskaņoti pret drošībnieku ēkas celšanu minētajā zemes gabalā, kā arī to, ka jautājumu skatīs NDK. Tā JKP deputāte Juta Strīķe kritizēja Valsts drošības dienesta darbu, sakot, ka tas ir viens no visneefektīvākajiem Baltijas valstīs. "Ja esam sākuši šķērdēt 50 miljonus, tad jāturpina - īsts ZZS cienīts darba stils. Šis te Kučinskis skaitās Baltijas sliktākā dienesta kontrolieris. Kādēļ šādam tipam tiek uzticēta dienesta vadība? Valsts policija iedzīta trūkuma jūgā, bet visādi ekskluzīvi doršībnieki zeļ un plaukst. 50 miljoni varētu būt krietns atspaids policijas darba uzlabošanai - ja premjers būtu prasīgāks, bet iekšlietu ministrs būtu pacenties iepazīties ar policijas darba ikdienu," klāstīja Strīķe. 

Savukārt vairāki pie frakcijām nepiederoši depuptāti norādīja, ka JKP nodarbojas ar divkosīgu retoriku, jo drošības dienesta ēkas celšana, jau bija iekļauta šā gada budžetā, kuru minētā partija iepriekš atbalstīja. Jūlija Stepaņenko no Saeimas tribīnes pārmeta JKP nekaunību, kas pēkšņi ir "pamodusies" un nolēmusi aizstāvēt iedzīvotājus, bet Didzis Šmits pieļāva, ka JKP cenšas iekšlietu un valsts drošības dienestos dabūt savus cilvēkus.

Iniciatīvas nodošanu skatīšanai NDK atbalstīja 71 deputāts.

KONTEKSTS:

Rīgā, Brīvības gatvē 207, – bijušā velotreka "Marss” vietā - plānots būvēt biroja ēku. Taču vietējie iedzīvotāji protestē pret biroja ēku tur, prasot veidot parku. Saistībā ar to savākti vairāk nekā 10 tūkstošu iedzīvotāju paraksti, kuri iesniegti Saeimā. Zemes īpašnieks  – „Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) – apņēmies pagaidām šajā teritorijā kokus necirst un būvniecību neveikt.

Pēc tam, kad plašumā izvērtās iedzīvotāju iebildes pret koku izciršanu, publiski tika paziņots, ka plānotā biroja ēka bija paredzēta Valsts drošības dienesta vajadzībām.

Ēkas būvniecības iecere aktualizēja jautājumu par specdienestu apvienošanu. Viens no koalīcijas partneriem vēlētos visu trīs Latvijas specdienestu apvienošanu, savukārt premjers un prezidents ir pret šādu ieceri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti