Pēc ārsta publiskotās informācijas par zāļu piespiedu izrakstīšanu pārkāpumus tomēr neatrod

Veselības inspekcijas pārbaudē, kas tika sākta pēc ārsta, Teksasas Universitātes asociētā profesora Uģi Gruntmaņa sacīto LTV raidījumā “Viens pret vienu”, ka mediķi spiesti nepamatoti izrakstīt preparātus pacientiem, pārkāpumi nav konstatēti.

Uģis Gruntmanis, kurš padziļināti analizējis arī Latvijas veselības aprūpes sistēmu, pauda bažas, ka farmācijas vertikālā integrācija apdraud pacienta veselības aprūpes kvalitāti: "Viena ārste pirms pāris mēnešiem teica, ka viņa strādā vienā no šīm vertikāli integrētām poliklīnikām, un mani pilnībā nošokēja tas, ko viņa teica, ka šī kompānija ir iepirkusi kaut kādu multivitamīnu un pieprasa, lai katrs ārsts, kas strādā šajā poliklīnikā, izraksta šo multivitamīnu katram pacientam. (..) To pieprasa dažādu specialitāšu ārstiem. Ja ārsts atsakās, tad pie viņa pieliek blakus klāt ārstu kontrolieri, kas tad šim pacientam saka, ka viņam vajag pirkt šo vitamīnu.”

Tolaik ārsta pieminētā holdinga "Repharm" vadītājs Dins Šmits noraidīja šādus pārmetumus: "Nav nevienam ārstam "Veselības centra apvienībā" uzdevuma izrakstīt kādas noteiktas zāles."

Vēlāk pēc veselības ministres Andas Čakšas (Zaļo un zemnieku savienība) iniciatīvas Veselības inspekcija par šo gadījumu uzsāka pārbaudi. Tā gan beigusies, pārkāpumus nekonstatējot.

Veselības inspekcijā skaidro, ka pārbaudē pieprasīti paskaidrojumi no AS „Veselības centru apvienība” struktūrvienībām, tāpat tika pieprasīta informācija no struktūrvienību telpās esošajām aptiekām par multivitamīnu apgrozījumu.

Izlases kārtībā aptaujātas arī ārstniecības personas, taču ne pacienti.

Neesot konstatēti fakti, kas apstiprinātu informāciju par piespiedu multivitamīnu izrakstīšanu.

Veselības ministre, vaicāta, vai paļaujas uz pārbaudes rezultātiem, kuras metode bijusi šāda iztaujāšana, atzina – no formālā viedokļa viss ir izdarīts pareizi. Bet, ja problēmas tomēr esot, jautājums, kāpēc neviens par to neziņo.

“Pārrunājot ar Gruntmaņa kungu, kuram bija šī informācija, es tad arī lūdzu, vai šī ārsti nevarētu uzrakstīt iesniegumu. Un šobrīd mums nav neviena iesnieguma, kaut vai anonīma no ārstiem, kas būtu kaut kādā veidā iespaidoti. Ir ļoti grūti runāt bez faktiem,” saka Čakša.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti