Aktuāli

Ar pārmaiņām likumos cer izbeigt baznīcu remontu atkarību no «deputātu kvotām»

Aktuāli

Aldons Vrubļevskis par LOK Ģenerālās asamblejas sesiju

Valsts policija likvidē bezvēsts pazudušo personu meklēšanas nodaļu

Pazudušu cilvēku meklēšanas nodaļu policijā pievieno citai struktūrai; arodbiedrība neizpratnē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Reformējot Valsts policijas (VP) Krimināpolicijas pārvaldi, nodaļa, kas nodarbojusies ar bezvēsts pazudušu cilvēku meklēšanu, tagad daļēji pievienota citai struktūrai, kas izmeklē noziegumus pret personas dzīvību un veselību.

Ņemot vērā, ka policija ik gadu meklē vairāk nekā 1000 pazudušu personu, lēmums bezvēsts pazudušo personu meklēšanas nodaļas nosaukumu likvidēt un kapacitāti samazināt nav saprotams policistu arodbiedrībai. Pašā policijā gan skaidro, ka šādas izmaiņas bijušas nepieciešamas, lai personu meklēšanas nodaļas vietā izveidotu jaunu struktūru, kas strādātu ar lietām, kuras saistītas ar dzimumnoziegumiem pret bērniem.

“VP ir likvidējusi Kriminālizmeklēšanas pārvaldē 3.nodaļu, tā saucamo KIP3, kas nodarbojas ar cilvēku meklēšanu,” stāsta Latvijas Apvienotās policistu arodbiedrības padomnieks Aleksejs Rosļikovs. “Mēs sarīkojām kopīgu sapulci ar Kriminālpolicijas priekšnieku [Andreju] Grišina kungu, ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi un prasījām, kādi ir bijuši tie iemesli.

Ziniet, Grišina kunga motivācija mani izbrīnīja. Viņš pateica, ka visi laiki mainās, un uz doto brīdi brīvprātīgie “bezvēsts.lv” izdara vairāk nekā policija,” stāsta Rosļikovs.

Uzsverot, ka šādi un vēl citi lēmumi Valsts policijā tiekot pieņemti, neieklausoties arodbiedrībā, policisti pagājušajā nedēļā uz vairākām problēmām norādījuši arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības prezidentam.

Tikmēr VP pārstāvis Dairis Anučins skaidro, ka iepriekš Kriminālpolicijas pārvaldi veidojušas trīs nodaļas, kas nodarbojas ar personu meklēšanu, noziegumu pret īpašumu apkarošanu un noziegumu pret personas dzīvību un veselību apkarošanu. Sakārtojot VP prioritātes, trešā jeb pazudušo personu meklēšanas nodaļa daļēji pievienota struktūrai, kas izmeklē slepkavības un kaitējumu personas veselībai.

Savukārt tās vietā izveidota pavisam jauna struktūrvienība.

“Respektīvi, šī personu meklēšanas nodaļa ir integrēta nodaļā, kas nodarbojas ar noziegumu pret personu dzīvību un veselību apkarošanu. Tā vietā, lai paplašinātu policijas funkcijas un kapacitāti dzimumnoziegumu izmeklēšanā, ir izveidota jauna nodaļa. Tā ir nodaļa, kuras uzdevums ir apkarot noziegumus, kas ir vērsti pret bērnu seksuālu izmantošanu. Tā kā faktiski Kriminālizmeklēšanas pārvaldes funkcijas nav mainījušās. Tā vietā ir nākusi klāt papildu funkcija, šī dzimumnoziegumu izmeklēšana,” klāsta Anučins.

Rosļikovs vaicā, kāpēc dzimumnoziegumus pret bērniem nav pamanījuši ātrāk. Katru gadu to skaits sasniedzot vairākus simtus.

Tikmēr lēmumu samazināt nodaļu, kas gadā meklē ap 1000 cilvēku, arodbiedrībā sauc par neloģisku.

Pērn policijā reģistrēti vairāk nekā 2000 iesniegumu, un šie cipari ir līdzīgi gadu no gada. Policistu arodbiedrība vērtēt lēmuma pamatotību aicinājusi Iekšlietu ministrijai, kura nosūtījusi atpakaļ pie policijas šefa un Kriminālpolicijas priekšnieka.

“Grišina kungs, Kriminālpolicijas priekšnieks, tagad saka, ka “mēs tos pienākumus, kas bija konkrētai nodaļai, sadalījām pa pārējām nodaļām”. Nu, kas tas ir? Sadalījām pa pārējām nodaļām? Mēs taču neesam grāmatveži. Nodaļa, kas nodarbojas ar cilvēku meklēšanu, ir vajadzīga. Ārkārtīgi vajadzīga. Es domāju, ka diez vai viņu kāds atjaunos,” kritisks ir Rosļikovs.

Deviņus gadus meklēt bezvēsts pazudušos policijai palīdz līdzcilvēki, kas apvienojušies kustībā „bezvēsts.lv”. Tā palīdzējusi atrast ap 80 personu. Laila Skrodele no „bezvēsts.lv” iepriekš Latvijsa Radio stāstīja, ka jau kādu laiku izveidojies tāds sadarbības modelis, kurā VP pati lūdz palīdzību brīvprātīgajiem un viņi arī koordinē meklēšanas darbus.

Tagad brīvprātīgo pārstāve runā daudz atklātāk, norādot, ka arī cilvēki jūt, ka attieksme pret bezvēsts pazudušo meklēšanu mainījusies un tāpat arī komunikācija ar policijas darbiniekiem.

“Viss tas, kas šobrīd notiek sadarbībā ar VP, balstās tikai un vienīgi uz kaut kādām privātām, draudzīgām attiecībām un sarunām. Kas attiecas uz tādu oficiālu policijas atbalstu, tāda mums nav. Jūtamies kā galvenie vilcējspēki,” neslēpj Skrodele. “Kaut kādā mērā tomēr mēs arī esam diezgan daudz izdarījuši, lai policija būtu spiesta kustēties. Mēs esam radījuši to vidi, lai policija būtu spiesta braukt uz izsaukumiem, uz notikumiem, uz vietām. Es nezinu, kādi ir šie resursi policijai vai viņu nav, bet situācija ir diezgan bēdīga,” atzīst arī “bezvēsts.lv” pārstāve.

Runājot par bezvēsts pazudušo personu meklēšanas nodaļas apvienošanu ar struktūru, kas izmeklē slepkavības un miesas bojājumu nodarīšanu, jāteic, ka arvien mazāk cilvēku pazūd nozieguma rezultātā, rāda statistika. Tuvinieku satraukumu tagad bieži nākas kliedēt pēc tam, kad brīvprātīgie ar personu sazinājušies, piemēram, internetā un noskaidrojuši, ka cilvēks nevēlas tikt atrasts un nozudis apzināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti