Pazudušā drona dēļ slēgta lidostas «Rīga» gaisa telpa; drons pieder «UAVFactory»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pazudušā nekontrolēti lidojošā bezpilota gaisa kuģa radīto risku dēļ noteikti ierobežojumi Latvijas gaisa telpas izmantošanā, tostarp slēgta lidostas "Rīga" gaisa telpa. Pazudušais drons pieder ražotājai SIA "UAVFactory".

ĪSUMĀ:

  • Otro dienu aizvien tiek meklēts drons, pār kuru kontrole pazaudēta 2. maijā.
  • Līdz tā atrašanai ierobežojumi Latvijas gaisa telpā, tostarp slēgta lidostas “Rīga” gaisa telpa.
  • Tādēļ "SmartLynx" lidmašīna Urumči–Rīga bija spiesta nolaisties rezerves lidostā Tallinā.
  • Drona meklēšanā iesaista NBS un Valsts robežsardzi.
  • Drons ražots un pieder uzņēmumam SIA "UAVFactory". Incidents noticis testa laikā.
  • Uzņēmumam ir līgums ar NBS, kas tā piegādātos produktus sauc par kvalitatīviem.

Otro dienu meklē nekontrolēti lidojošu dronu
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Pazudušā drona dēļ Gaisa spēki veic pastiprinātu gaisa telpas novērošanu. Tāpat Nacionālie bruņotie spēki (NBS) savstarpēji koordinē meklēšanas aktivitātes ar VAS "Latvijas Gaisa satiksme".

Ierobežojumi gaisa telpā

Pazudušā bezpilota gaisa kuģa radīto risku dēļ ir noteikti ierobežojumi Latvijas gaisa telpas izmantošanā, informē Civilās aviācijas aģentūra.

Slēgta arī lidostas "Rīga" gaisa telpa, tviterī paziņoja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija).

Lidostas Komunikācijas vienības vadītāja Laura Karnīte aģentūrai LETA apstiprināja, ka

saistībā ar pazudušo dronu aviosabiedrības "SmartLynx" lidmašīna Urumči-Rīga bija spiesta nolaisties rezerves lidostā Tallinā.

Incidents testa laikā

Zināms, ka drons pieder uzņēmumam, tā ražotājam SIA “UAVFactory”. Latvijas Radio sazinājās ar uzņēmuma pārstāvjiem, kuri sacīja, ka uzņēmuma pārstāvis Jevgenijs Šiļņikovs, iespējams, atzvanīs, tomēr viņš tā arī nav sniedzis komentāru Latvijas Radio.

Tikmēr ziņu aģentūrai LETA Šiļņikovs norādījis, ka sakari starp lidaparātu un zemi pārtrūkuši testa lidojuma laikā, kad gaisa kuģis samērā lēni pārvietojies noteiktā augstumā un orbītā. Šādiem gadījumiem droni esot aprīkoti ar automātisko dzinēja izslēgšanas funkciju, kurai būtu jānostrādā, zaudējot kontroli pār lidaparātu. Taču šajā gadījumā tas neesot noticis.

Drona aktīva meklēšana patlaban turpinās sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Valsts robežsardzi. 

Drona meklēšanā ar helikopteru MI-17 jau sestdien iesaistījās arī Nacionālie bruņotie spēki. Svētdien bruņotie spēki kopā ar uzņēmuma pārstāvi no lidaparāta An-2 turpina drona meklēšanu.

Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) ir bijusi līdzšinēja sadarbība ar uzņēmumu. NBS komandieris, ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš Latvijas Radio norādīja, ka notikušais neietekmēs bruņoto spēku un uzņēmuma sadarbību.

“Šim produktam nav nekādas saistības ar esošā līguma izpildi. Pēc līguma, kuru mēs esam noslēguši, viņi [“UAVFactory”] ir piegādājuši savus produktus. Tie ir ļoti kvalitatīvi un atbilst visām prasībām, kas mums ir nepieciešamas.

Es uzskatu, ka tas, kas ir noticis, ir negadījums, un jebkuram, izstrādājot jaunus produktus, tas var notikt,” sacīja Kalniņš.

Arī Latvijas Tālvadības gaisa kuģu asociācijas valdes loceklis Māris Krievs norādīja – uzņēmums ir jomas profesionālis. Lai spriestu par notikušo, esot svarīgi atrast lidaparātu.

Brīdināti kaimiņi

Civilās aviācijas aģentūras Ārkārtas situāciju un komunikācijas vadītājs Aivis Vincevs svētdien pastāstīja, ka arī kaimiņvalstu gaisa telpu pārvaldītāji ir informēti, ja gadījumā drons šķērso robežu.

Sestdien drons bija redzēts Bauskas un Ādažu apkārtnē. 

Svētdien ap plkst.18.30 drons manīts Rīgas apkārtnē, Latvijas Radio informēja Vincevs.

Pēc Vinceva teiktā, šis ir pirmais šāda veida precedents Latvijā. Viņš atzina, ka lielākoties cilvēki izmanto mazākus dronus, kuri, zaudējot kontroli, nekur tālu nevar aizlidot. Ar mazākiem droniem ir bijuši gadījumi, kad tie pēc vadības zaudēšanas, piemēram, ietriecas kokos, zināja teikt Civilās aviācijas aģentūras pārstāvis.

Iedzīvotāji, kuri pamana 5,5 metrus plato un 3,5 metrus garo bezpilota gaisa kuģi, tiek aicināti nekavējoties sazināties ar Aviācijas meklēšanas un glābšanas koordinācijas centru pa tālruņiem 29 337 238 vai 65 703 988.

Par notikušo ir informēti glābšanas dienesti, Nacionālie bruņotie spēki un satiksmes ministrs.

Dronam nav sprādzienbīstamu priekšmetu. Lielākā bīstamība ir tā, ka tas pārvietojas nekontrolēti, tāpēc iedzīvotāji ir lūgti aplūkot drona bildes un ziņot, ja to redz vai dzird dronam līdzīgas skaņas. Drons nav izgaismots, tāpēc naktī to var konstatēt tikai pēc skaņas, norāda aģentūrā.

KONTEKSTS:

Sestdien, 2. maijā, kontrolēta lidojuma laikā tehnisku iemeslu dēļ atslēdzās bezpilota gaisa kuģa vadības sistēma. Pēc kontakta pazušanas drona lidojuma augstums varēja būt virs 200 metriem. Civilās aviācijas aģentūra izplatīja brīdinājumu par gaisa telpā lidojošu nekontrolētu bezpilota gaisa kuģi, kura pēdējās iespējamās atrašanās vietas bijušas Bauskas apkārtne un Ādaži.

Lidojošā drona izmēri ir 3,5 metri x 5,5 metri, bet tā svars - 26 kilogrami. Drona lidojuma ātrums ir aptuveni 70 kilometru stundā. Aģentūra sestdienas vakarā informēja, ka degviela dronam pietiek aptuveni 90 stundu lidojumam, tādēļ tā aicināja iedzīvotājus sekot līdzi notikumiem gaisa telpā līdz aģentūras nākamajiem paziņojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti