Pavļuts: Jaunajai Rīgas domei būs jāpieņem nopietni lēmumi attiecībā uz budžetu

Rīgas domes (RD) sasaukumam, kas izveidosies pēc ārkārtas vēlēšanām, būs jāpieņem nopietni lēmumi attiecībā uz galvaspilsētas budžetu, intervijā Latvijas Radio sacīja “Attīstībai/Par!” (AP) līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

Pavļuts: Jaunajai Rīgas domei būs jāpieņem nopietni lēmumi attiecībā uz budžetu

  Pavļuts akcentēja, ka Rīgas dome, kuru Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosinājusi atlaist, nākamā gada budžetu nespēs izveidot un tas būs jāpaveic jaunajam pašvaldības sasaukumam. Tā kā galvaspilsētas "kase ir tukša", būšot jāpieņem nopietni lēmumi, kas kļūs par pirmo lielo pārbaudījumu jaunajam domes sastāvam, teica Pavļuts.

  „Es domāju, jārunā atklāti, kā ir, - aizejošā dome budžetu nesaliks. Pirmā lieta, kas būs jāizdara [jaunajai domei], būs jāpieņem Rīgas budžets tajos reālajos apstākļos, kādus [iepriekšējais mērs Nils] Ušakovs un [pašreizējais mērs Oļegs] Burovs būs atstājuši. Rīgas kase ir tukša. Līdz ar to, protams, būs jāpieņem dažādi sarežģīti lēmumi. Tas būs pirmais un nopietnākais pārbaudījums vēlētāju acīs. Rīgai ir jāsaārstē savas slimības, pirms tā var atsperties un doties tālāk,” pauda Pavļuts.

  Tāpat politiķis pauda, ka Rīgas iedzīvotājiem jāuzlabo dzīves vides kvalitāte. "Mums jāveido labāka dzīves vide. Rīgā ir slikta gaisa kvalitāte, ģimenes bēg no centra. Rīga jāpadara par Baltijas mēroga metropoli, kas beidzot skatās Rietumu virzienā," norādīja Pavļuts. Viņš pauda, ka "Attīstībai/Par!" ir gatava vēlēšanām, kā arī ir atvērta sadarbības sarunām ar citiem politiskajiem partneriem. Vienlaikus Pavļuts bija skeptisks, ka liberāli noskaņots politiskais spēks varētu apvienoties kādā blokā ar nacionālkonservatīvāku ideju paudējiem.

  Tikmēr Burovs atzina, ka valdības virzītie Rīgas domes administratori, kuri pārraudzīs pašvaldību līdz jaunās domes izveidei, budžetu neveidos un vairākus mēnešus Rīga strādās ar tehnisko budžetu.

  „2020. gada pašvaldības budžetu mēs varam pieņemt aprīļa beigās, bet pirms tam mums jādzīvo ar 1/12 daļu mēnesī [proporcionāli no šā gada budžeta]. Ar to izdzīvot būs ļoti grūti. Rīgas kase nav tukša, un tur šobrīd ir vairāki miljoni, bet ir taisnība, ka mums budžetu vajadzētu samazināt par 19 miljoniem eiro un nepalielināt budžeta deficītu. Es gribu pateikt to, ka ar 1/12 daļu mēnesī līdz aprīlim mums varētu būt apdraudēti vairāki projekti. Dziesmu svētku estrāde Mežaparkā, Brasas tilts…" sacīja Burovs.

  Burovs vēlas budžeta problēmas pārrunāt ar administratoru, Pavļuts norāda uz tukšo Rīgas kasiJānis Kincis

   Tāpēc paredzēts turpināt budžeta iestrādes un parādīt tās Rīgas domes administratoriem.

   KONTEKSTS:

   Sarežģījumi Rīgas domes vadībā sākās pēc tam, kad maijā mēra amatu atstāja Nils Ušakovs. Augustā "Gods kalpot Rīgai" pārstāvim Oļegam Burovam izdevās kļūt par Rīgas mēru un novembrī pārveidot koalīcijas aprises un tādējādi saglabāt savu amatu.

   Tikmēr ministrs Juris Pūce paziņoja, ka apsvērs Rīgas domes atlaišanu, ja tā nesakārtos atkritumu savākšanu. Burovs solīja situāciju atrisināt, tomēr decembra sākumā ar valdības un Saeimas lēmumiem pagarināta ārkārtējā situācija atkritumu apsaimniekošanā Rīgā.

   Laikā, kad VARAM tika vērtēta iespēja rosināt Rīgas domes atlaišanu, izskanēja iecere Rīgā ārkārtas vēlēšanu gadījumā domei ļaut strādāt līdz 2025. gadam. Attiecīgos grozījumus decembra sākumā vienojās skatīt Saeimā.

   6. decembrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce pieņēma lēmumu rosināt Rīgas domes atlaišanu. VARAM ieskatā vietvara jau otro reizi nav spējusi izpildīt vienu no pašvaldības autonomajām funkcijām - nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Gala lēmums būs jāpieņem Saeimai.

   Vēlēšanu rezultāti

   Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

   Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

   Provizoriskais mandātu sadalījums

   Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

   Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

   18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
   12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
   10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
   7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
   5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
   4 vietas Jaunā konservatīvā partija
   4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
   Kļūda rakstā?

   Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Latvijā
   Ziņas
   Jaunākie
   Interesanti