Pavļuts: Covid-19 vakcinācijas dzīvās rindas izmēģinājums izdosies, ja process noritēs raiti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstības”/”Par!”) uzskatīs, ka sestdien, 10. aprīlī, plānotais izmēģinājums ar brīvas rindas pieeju prioritāro grupu pārstāvju vakcinēšanai pret Covid-19 divos vakcinācijas centros Rīgā izdosies, ja process noritēs raiti un bez ārkārtējiem notikumiem, bet nekādus vakcinēto skaita rekordus sasniegt nav plānots.

Pavļuts attālinātajā preses konferencē norādīja, ka sestdien pārbaudīs tieši dzīvās rindas darbības principu. Iespējams, tas padarīs vakcinēšanas procesu raitāku, jo atcels nepieciešamību zvanīties, pieteikties, saskaņot laikus.

Iespējams, procesam būs arī trūkumi, jo var gadīties, ka rindas būs garas un tajās būs jāpavada ievērojams laiks, var nākties stāvēt rindā ārā rindā ne visai labos laika apstākļos, atzina ministrs.

Taču nav izslēgts arī, ka cilvēki izvēlēsies nenākt, iznākumu nevar garantēt, tāpēc arī organizē izmēģinājumu, sacīja Pavļuts.

Abos vakcinācijas centros – “Atta centrā” Krasta ielā un centrā Ķīpsalas izstāžu zālē – plāno izlietot 1000 “AstraZeneca” vakcīnu katrā. Līdz ar to cilvēki rindā saņems  numuriņus, un numuriņš līdz 1000 būs kā apliecinājums tam, ka cilvēks saņems vakcīnu.

Dienas laikā plānots sociālajos tīklos un medijos informēt par vakcinēšanas norisi, lai cilvēki zinātu, cik daudz vakcīnu jau izlietots un vai ir vērts doties uz vakcinācijas centriem stāvēt rindā.  

Pavļuts arī aicināja tos prioritāro grupu pārstāvjus, kuriem jau ir  pieraksts uz vakcināciju ārstniecības iestādēs vai pie ģimenes ārsta, neskriet sestdien uz vakcinācijas centriem. Šajās rindās aicināti tie, kuri līdz šim nav pieteikušies vai vēl nav saņēmuši uzaicinājumu vakcinēties. 

Ar sarakstu, kādu hronisko slimību pacientiem pašlaik pienākas Covid-19 vakcīna, var iepazīties Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā.

Senioriem jāņem līdzi pase vai ID karte. Iedzīvotājiem ar hroniskām slimībām jāņem līdzi pase vai ID karte, kā arī  ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījums. Ja šāda nosūtījuma līdzi nebūs, tad būs jāaizpilda pašapliecinājums par hroniskās slimības diagnozi. Personām, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā ar smagi slimiem bērniem vai bērniem ar imūnsupresiju, jāņem līdz pase vai ID karte, bērna dzimšanas apliecība un konsultanta slēdziens par diagnozi (dokuments ne vecāks par 2 gadiem). Ja iedzīvotājam nebūs līdzi konsultanta slēdziens, būs jāaizpilda pašapliecinājums, norādot datus par sevi un bērnu. Smagi slimu personu aprūpētājiem jāņem līdzi pase vai ID karte, klātienē būs jāaizpilda pašapliecinājums, norādot datus par aprūpējamo personu. Pašapliecinājumu formas būs pieejamas drukātā veidā vakcinācijas centros.

Ministrs atzina, ka šajā sestdienā neplāno sasniegt vakcinēto skaita rekordu, bet par izmēģinājuma panākumiem viņš uzskatīs, ja izdosies nodrošināt cilvēkiem skaidri saprotamu procesu, un tas būs raits, bez ārkārtas notikumiem.

Ministrs arī pauda cerību, ka atvēlētie 2000 vakcīnu būs izlietoti, bet viss būs atkarīgs no cilvēku atsaucības. Ja atsaucība būs ļoti ļoti liela, centriem varētu “drusku papildus pievest klāt” vakcīnas, taču ne daudz, jo centrālajā noliktavā to palicis maz, vakcīnas nogādātas ārstniecības iestādēm un ģimenes ārstiem.

Taču, arī ja atsaucība būs maza, sestdien ministrija neplāno atvērt kādu papildu prioritāro grupu, norādīja Pavļuts.

KONTEKSTS:

Sestdien, 10. aprīlī, divos lielajos vakcinācijas centros Rīgā pēc brīvas rindas principa bez iepriekšējā pieraksta un pieteikšanās vakcīnas pret Covid-19  varēs saņemt jebkurš četru  prioritāro grupu pārstāvis.  Tas būs izmēģinājums brīvas rindas principam.

Pašlaik prioritāri vakcīnas pret Covid-19 var saņemt ārstniecības personas un darbinieki, sociālo aprūpes centru darbinieki un iemītnieki, personas vecumā virs 60 gadiem, personas ar hroniskām slimībām un cilvēki ar citām veselības indikācijām pēc ārsta lēmuma, personas, kas dzīvo kopā ar smagi slimiem bērniem un smagi slimu personu aprūpētāji.

Kopumā Latvijā šobrīd vismaz vienu vakcīnu saņēmuši aptuveni 8% no pieaugušajiem iedzīvotājiem.

Latvijā plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti