Krustpunktā

Diskusija: Labticīgie ieguvēji un viņu tiesību aizstāvība

Krustpunktā

ES Atveseļošanas un noturības fonda līdzekļu apguve – vai sasniegsim izvirzītos mērķus

Vakcinācijas temps, Covid-19 izplatība. Izvaicājam veselības ministru Danielu Pavļutu

Pavļuts: Covid-19 ierobežojumi nedarbojas, valdībai būs jāmeklē jauni risinājumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valdībai būs jāmeklē iespējas, kā salāgot sabiedrības nogurumu un mērķi samazināt saslimstību ar Covid-19, un, ja pašreizējie ierobežojumi nedarbojas, tad prasībām ir jāmainās un pastāv iespēja apsvērt arī stingrākus soļus, trešdien Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” atzina veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Pavļuts vērtēja, ka kopumā valdības lēmumi ir “daudzmaz pareizajā virzienā”, ir apstiprināts “luksofora princips”, kas nosaka – atvieglojumi iespējami soli pa solim, ja saslimstība būtiski samazinās. Un iepriekš pie šāda principa arī pieturējās, piemēram, neatsākot klātienes mācības visur, bet tikai reģionos, kur saslimstība ir mazāka par 200 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 14 dienu laikā.

Ministrs atzina, ka saprot daudzu nozaru izmisumu un dusmas, un viņš arī aicina Ekonomikas un Finanšu ministrijas atrast iespējas, lai nozares, kuras nevar strādāt, saņem naudu; bet, situācijai neuzlabojoties, ierobežojumus mīkstināt nevar.

“Cilvēki ir izmisuši, vajadzības sakrājušas, saslimstība krīt lēni, kas liecina, ka sabiedrība rīkojas veidos, kas neļauj saslimstībai mazināties,” sacīja ministrs.

Viņš atgādināja, ka vēl pirms dažām dienām vairākas nozares, aicinot mazināt ierobežojumus, piesauca Igaunijas piemēru, kur “viss ir vaļā, viss strādā un saslimstība ir mazāka”.  

“Kur tagad ir Igaunija? Tagad tā ir otrajā vietā Eiropā ar milzu saslimstību,” sacīja Pavļuts.

Viņš norādīja, ka līdz šim Latvija maz salīdzināja situāciju ar Lietuvu, kurai savukārt izdevās samazināt saslimstību. Taču tur bija daudz stingrāki ierobežojumi, divus mēnešus bija ieviestas “reģionālās mājsēdes” un cilvēki nevarēja atstāt savas pašvaldības robežas. “Mums nav bijuši tādi drošības pasākumi,” sacīja Pavļuts.

Latvijas valdībai ir jārēķinās ar to, ka, ja būs straujš saslimstības pieaugums, ja būs strauja jauna vīrusa izplatība, tad būs jālemj par jauniem drošības pasākumiem, “arī ar līdzīgu pieeju kā Lietuvā”, atzina ministrs.  

Ja ar esošiem pasākumiem saslimstība nemazinās, tas nozīmē, ka tie pietiekami nestrādā. Un to efektivitātei ir būtiska gan kontrole, gan sabiedrības uzvedība, norādīja ministrs, atzīstot, ka mobilitātes dati liecina, ka janvārī aktivitāte augusi, cilvēki vairāk pārvietojas, kontaktējas, ir kustībā.

 “Ja nespējam to novērst, valdībai jāmeklē citi veidi. [..] Ja nevar ievērot šīs prasības, jāmainās prasībām,” sacīja ministrs.   

KONTEKSTS:

Lai gan epidemiologi brīdina, ka iespējams straujš saslimstības pieaugums un īpaši lipīgā Lielbritānijas vīrusa paveida izplatīšanas, valdība konceptuāli vienojusies no nākamās nedēļas atvērt papildus tirdzniecības vietas, ļaujot strādāt mazajiem veikaliem. Tāpat valdība konceptuāli vienojās, ka no 1. marta klātienē varēs saņemt manikīra, pedikīra un friziera, kā arī podologa pakalpojumus.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti