Labrīt

Aīda Rancāne: Vasaras saulgrieži ir īpašs laiks, kad nodibināt attiecības ar dabu

Labrīt

Šonedēļ aicina Senās mūzikas festivāls. Koncertus varēs klausīties klātienē

Veselības ministrs Daniels Pavļuts par vakcinācijas procesu Latvijā

Pavļuts: 70% pret Covid-19 sapotēto līdz rudenim nešķiet reāli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ņemot vērā pašreizējo vakcinēšanās aktivitāti, kas jūnijā ir sarukusi, līdz rudenim sasniegt pūļa imunitātei nepieciešamos 70% nešķiet reāli, Latvijas Radio atzina veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Viņš sacīja, ka ir optimists, tomēr pašreizējā potēšanās aktivitāte nevieš pārliecību par 70% vakcinēto iedzīvotāju sasniegšanu atlikušo divu vasaras mēnešu laikā. Pavļuts gan uzsvēra, ka viss ir mūsu rokās, tāpēc mudināja cilvēkus pārvarēt savas bažas un neklausīties dezinformācijā sociālajos tīklos, un doties uz vakcinācijas centriem.

Ministrs norādīja, ka pašlaik noliktavās ir lieli vakcīnu uzkrājumi, jo ir saņemtas jaunas preparātu piegādes, un patlaban ir pieejams aptuveni pusmiljons vakcīnu devu.

Pavļuts arī atzina – nav pamata uzskatīt, ka vīruss rudenī neatgriezīsies. Tāpat viņš prognozēja, ka ar laiku jaunos Covid-19 gadījumus veidos bažas raisošais vīrusa delta variants, kura izplatību Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti pašlaik cenšas novilcināt, izsekojot šos gadījumus.

Tomēr, raugoties uz citu valstu pieredzi, Pavļuts neizslēdza, ka arī vasarā gadījumu skaits delta varianta dēļ varētu pieaugt.

Viņš atsaucās uz Lielbritānijā izpētīto, ka delta variants ir aptuveni 2,5 reizes lipīgāks par bāzes variantu, ko pazīstam jau gadu. Viņš arī uzsvēra, ka vakcīnas ir efektīvas arī pret šo vīrusa mutāciju.

Pavļuts norādīja, ka ir sākta visu senioru virs 80 gadiem vakcinēšana viņu dzīvesvietās, mainot vakcinēšanas stratēģiju, lai dotos tuvāk cilvēkiem.

Savukārt Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" informēja, ka uzsākta arī senioru apzvanīšana. Piemēram, Daugavpilī iecerēts sazvanīt astoņus tūkstošus senioru, un divi tūkstoši jau ir sazvanīti. Aicinājumam potēties šādā veidā atsaucas ap desmit procentiem.

Juhņēviča arī pauda, ka pašlaik vakcināciju Latvijā noslēguši aptuveni 32% cilvēku, bet pirmo devu saņēmuši ap 41%. Viņa lēsa, ka visi cilvēki, kas gribējuši potēties, savu devu jau ir saņēmuši, bet tagad atlikuši svārstīgie un nogaidošie.

Pavļuts atgādināja par valdībā pirmssvētku dienā pieņemtajiem ierobežojumu atvieglojumiem, balstoties uz luksofora principu, kas pie saslimšanas 14 dienu kumulatīvā rādītāja uz 100 000  iedzīvotāju zem 100 ļāva "ieslēgt" luksofora dzelteno gaismu un mazināt gan pulcēšanās, gan platības prasības veikalos uz vienu klientu. Vienlaikus, saslimstībai pieaugot, var nākties "pārslēgt luksoforu".

Ministrs arī norādīja, ka otrdien paredzētajā valdības sēdē jauni lēmumi saistībā ar atvieglojumiem nav gaidāmi.

KONTEKSTS:

Latvijā vakcinācijas temps pret Covid-19 palēninās. Tāpat aizvien nepietiekama ir gados vecāko iedzīvotāju vakcinācijas aptvere, un sapotējušies ir vien aptuveni 40% senioru gan vecuma grupā no 60 līdz 69 gadiem, gan grupā virs 70 gadiem. Svarīgi ir kāpināt arī pedagogu potēšanās tempu – līdz šim vismaz vienu poti saņēmuši puse izglītības iestāžu darbinieku.

Latvijā izmantošanai reģistrētas četras Covid-19 vakcīnas – "Pfizer/BioNTech", “Moderna”, “Janssen” un “AstraZeneca” vakcīnas. 

Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Iecerēts, ka tirdzniecības centros to varēs izdarīt arī bez iepriekšēja pieraksta. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti