Patversmju uzturētāji vēl cer uz nevakcinēto klientu atsaucību potei pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Aptuveni 48% jeb 326 no vairāk nekā 670 nakts patversmes pakalpojumu izmantotājiem Latvijā pieteikušies vakcīnai pret Covid-19. Un teju visi interesenti jau saņēmuši savu vakcīnu. Patversmju vadītāji paļaujas uz ļoti strauju informācijas plūsmu bezpajumtnieku kopienā, cerot, ka tādējādi labā pieredze pēc vakcinēšanās varētu radīt vēl lielāku interesi.

Teju puse patversmes pakalpojumu izmantotāju izteikuši vēmi vakcinēties
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Bezpajumtnieku vakcinēšana pret Covid-19 ir ļoti nozīmīga, jo šīs personas aktīvi pārvietojas, nereti uzturas lielākās grupās un izmanto publisko infrastruktūru, piemēram, sabiedrisko transportu vai parkus. Vakcinēti jau teju visi 326 patversmju klienti, kuri izteikuši šādu vēlmi visā Latvijā. Bezpajumtnieki tiek vakcinēti ar “Janssen” vakcīnu, kuras galvenā priekšrocība – imunitātes sasniegšanai ir nepieciešama viena deva.

Vakcinācijas biroja pārstāve Ieva Stūre uzskata, ka bezpajumtnieku vakcinācija norit ļoti sekmīgi: “Šie cilvēki ir bijuši ļoti atsaucīgi vakcinācijai. 50% – tas ir daudz. Viņi bija prioritārā [grupa], jo viņi pavada diezgan daudz laika kopā, šīs naktis. Liela cilvēku grupa kopā, viņiem nav iespējas distancēties. Un tieši tāpēc viņus bija svarīgi vakcinēt, lai nesāktos uzliesmojumi patversmēs.”

Daugavpils sociālajā dienestā Latvijas Radio noskaidroja – pilsētā ir aptuveni 10 regulārie nakts patversmes pakalpojumu izmantotāji. Šobrīd vakcinēties piekrituši vien trīs no viņiem. Savukārt sociālās patversmes klientu vidū potei piekrita 22 no aptuveni 117 klientiem.

Līdzīgi kā sabiedrībā kopumā, arī personas bez noteiktas dzīves vietas Daugavpilī nereti ir nogaidošas, jo vēlas konkrēta ražotāja vakcīnu.

Rīgā ir 10 patversmes. Divas no tām ir pašvaldības pārraudzībā, bet vēl 8 strādā kā līgumpartneri. Rīgas domes Labklājības departamenta sociālās pārvaldes pārstāvis Aldis Strapcāns norādīja – Rīgā vakcīnu saņēmuši aptuveni 45% no visiem patversmju klientiem.

Strapcāns ir pārliecināts, ka šajā cilvēku grupā informācija tiek nodota ļoti operatīvi, tādēļ pēc vakcīnas, nepiedzīvojot smagas blaknes, pozitīvās atsauksmes izplatīsies un pieprasījums vēl varētu augt. Strapcāns skaidroja, ka arī personām bez konkrētas dzīvesvietas un bez ģimenes ārsta pirms vakcīnas tiek pārbaudīta veselība, lai pārliecinātos, ka vakcinēties ir droši.

“Brigāde noskaidro klientu veselības stāvokli un to, vai var veikt [vakcināciju]. Protams, arī bezpajumtniekiem ir ģimenes ārsti, arī mums patversmē ģimenes ārsti pa dienu centrā pieņem klientus. Un, ja iepriekš ir bijušas kādas hroniskas saslimšanas, kuru dēļ patversmes klients nevar vakcinēties, tad tas tiek pārrunāts. Jāatzīst, ka šī interese tomēr ir arī no klientu puses. Mēs redzam pozitīvu dinamiku,” pastāstīja Strapcāns.

Rīgas patversmes direktore Dagnija Kamerovska uzskata – ļoti svarīgi, ka bezpajumtnieki tiek vakcinēti ar potēm, kurām nepieciešama viena deva. “Bezpajumtnieki ir tādi brīvi ļaudis: grib – nāk, negrib – nenāk. Un nekad nevar paredzēt, vai  tajā brīdī, kad ir plānotā vakcinācija, viņš būs uz vietas un vai ar to otro poti mēs viņu varētu sasniegt ar informāciju. Tur varētu būt problēmas. A tagad ir “čik” un gatavs,” sacīja Kamerovska.

Kamerovska secinājusi, ka vismaz Rīgā krietni aktīvāk vakcinējas vīrieši. Kopā vakcinēti aptuveni 45%, patversmju klienti, savukārt sieviešu patversmē vakcīnai piekritusi tikai katra piektā kliente. Šobrīd informācija tiekot nodota arī tiem bezpajumtniekiem, kuri patversmes pakalpojumus neizmanto.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti