Patērētāju tiesību uzraugs rotaslietās atrod kaitīgo kadmiju

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) divās rotaslietās atradis paaugstinātu ķīmiskas vielas – kadmija – daudzumu. Šo rotaslietu modeļus no tirgus izņēma visā Eiropas Savienībā. Šogad PTAC ķīmisko risku pārbaudīja sadzīves precēs, piemēram, rotaslietās un gultas veļā. Atļautais ķīmisko vielu daudzums bija pārsniegts salīdzinoši nelielā daļā pārbaudīto preču paraugu. 

Ikdienā lietojamās precēs ķīmiskās vielas ir bīstamas, ja to koncentrācija pārsniedz atļauto līmeni. Šos līmeņus regulē Eiropas Savienības normatīvie akti. Konkrētas ķīmiskās vielas ierobežo, jo tās var radīt var veselības riskus.

"Piemēram, var izraisīt elpceļu kairinājumu, ādas kairinājumu vai acu kairinājumu, atkarībā no vielas īpašībām arī miegainību, reiboņus, ja tās ieelpo, alerģiskas reakcijas, kā mēs zinām, visbiežāk ir sastopamas. Varbūt arī tādas vielas, kas ir kaitīgas, ja tās norij, vai saskarē ar ādu vai tiek ieelpotas," skaidro Veselības inspekcijas Produktu drošuma un tirgus uzraudzības nodaļas vadītāja Maija Rumpētere.

Pastāv arī iespēja, ka kaitīgās vielas var radīt risku videi. Savukārt, ja tās izplatās vidē, tās var kaitēt arī sabiedrības veselībai kopumā.

Ir arī tādas bīstamās vielas, kas var kaitēt auglībai vai nedzimušam bērnam, vai var izraisīt alerģiju, astmas simptomus, apgrūtinātu elpošanu.

Tādēļ arī ir ļoti svarīgi, lai tiek ievēroti regulās noteiktie kaitīgo vielu ierobežojumi.

Turklāt ķīmiskās vielas iedarbojas ilgā laika periodā. Tās arī nevar, piemēram, saost.

Šogad Patērētāju tiesību aizsardzības centrs pievērsa uzmanību sadzīves precēm. „Mēs izvēlējāmies un izņēmām paraugu 16 gultasveļas komplektiem, kur pievērsāmies azokrāsu noteikšanai, lai pārliecinātos, vai tās atbilst normai. Tad mēs izņēmām 15 ādas izstrādājumus: gan apavus, gan somas, kur savukārt mēs pārbaudījām hroma koncentrāciju, kas arī ir zināmās koncentrācijās gana kaitīga, alerģiska viela, arī ietekmē cilvēka reproduktīvo sistēmu un visu endokrīno sistēmu," iespējamo apdraudējumu uzskaitīja PTAC pārstāve Sanita Gertmane..

Savukārt 14 rotaslietu komplektos pārbaudīja kadmija un niķeļa koncentrāciju. No visām precēm paaugstinātu ķīmisko vielu koncentrāciju atklāja diviem rotaslietu paraugiem - auskariem un gredzenam. Šajās rotaslietās pieļaujamo normu pārsniedza kadmijs. 

„Kadmija bīstamību raksturo kā vielai, kura var izraisīt vēzi un par kuru ir aizdomas, ka tā var izraisīt ģenētiskus bojājumus un kaitēt auglībai vai nedzimušam bērnam," uzsvēra Veselības inspekcijas pārstāve Rumpētere.

Gredzenā kadmija līmenis normu pārsniedza 1,4 reizes. Savukārt auskaros – 170 reizes.

Rotaslietas jau izņēma no tirdzniecības Eiropas Savienībā. Taču izņemt jau pārdotās preces Patērētāju tiesību aizsardzības centrs gan neplāno.

„Mums ir informācija par aptuveni 10 komplektiem no katra no šiem. Izvērtējot riskus un attiecīgi, konsultējoties ar papildavotiem, lasot un apzinot šo situāciju, mūsu eksperti uzskatīja, ka tam nav tādi riski, kas momentā apdraudētu cilvēku dzīvību vai veselību," stāsta Gertmane.

Iepriekš patērētāju tiesību aizsardzības centrs uzmanību bija pievērsis ķīmiskajām vielām bērnu precēs, rotaļlietās. Kādas preces pārbaudīt nākamgad, centrs vēl plāno.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt