Patērētāju sargs: Sejas masku tirgū netrūkst, cenu diapazons – plašs

No 20. novembra Latvijā varēs piemērot brīdinājumu vai arī naudas sodu par sejas masku nelietošanu. Iedzīvotājiem ar masku pieejamību nevajadzētu būt problēmām, jo atšķirībā no pavasara tā ir gana plaša un arī masku cenu diapazons ir plašs, atzina Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC).

Patērētāju sargs: Sejas masku tirgū netrūkst, cenu diapazons – plašsBaiba Kušķe
Pavasarī Covid-19 pandēmija dažu mēnešu laikā burtiski pārkarsēja individuālās aizsardzības līdzekļu tirgu. Augstā pieprasījuma dēļ apgrūtināta kļuva ne tikai to ražošana, bet arī piegāde.

 

Šobrīd situācija ir ievērojami labāka, liecina PTAC oktobrī veiktā situācijas izpēte. Apsekojot vairāk nekā 220 tirdzniecības vietu, gan klātienes, gan interneta veikalus, secinājums ir, ka tirgū masku piedāvājums un pieejamība ir plaša. Iespējams, vēl varētu dažādot masku iegādes vietas, stāstīja PTAC pārstāve Sanita Gertmane.

"Mēs esam monitorējuši 226 tirdzniecības vietas, un 106 vietās ir nopērkamas šīs higiēniskās maskas, kas, mūsuprāt, ir daudz. Masku piedāvājums ir ļoti plašs, tās ir dažādas – gan daudzreiz lietojamās, gan vienreiz lietojamās. Tā kā tieši par masku trūkumu nevajadzētu būt satraukumam," sacīja Gertmane.

Arī cenu diapazons ir plašs. Sākot no 17 centiem vienreiz lietojamām maskām līdz pat 15 eiro par vairākkārt lietojamām maskām.

Pieejamība vairs nav iemesls masku nevalkāšanai, iemesls drīzāk varētu būt nespēja tik ātri pieņemt jaunu paradumu.

"Nav vēl iestrādājies šis paradums – vienmēr, ejot no mājas, līdzi arī ņemt šo masku, tāpat kā mēs ņemam maku līdzi vai atslēgas. Vai arī, kad esam veikalā, padomājam: ja mājās nav pietiekama daudzuma masku – varbūt ir vērts kādu lieku arī nopirkt, lai tomēr arī ir vienmēr pa rokai. Protams, ir ļoti labi, ja maskas ir pieejamas dažādās vietās, piemēram, viens no risinājumiem varētu būt masku automāti. Ir jau vietas, kur tādi ir, un tas ir ļoti labs risinājums," klāstīja PTAC pārstāve.

Masku nēsāšana publiskās vietās šobrīd ir obligāta, bet, sākot no 20. novembra, par masku nenēsāšanu varēs piemērot arī naudas sodu līdz 50 eiro apmērā.

Lai neradītu problēmas sociāli mazāk aizsargātiem iedzīvotājiem, viņi līdz šim laikam maskas saņems par brīvu. Par valsts budžeta līdzekļiem Aizsardzības ministrija iepērk viņiem domātās maskas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests veic sadali pa pašvaldībām, un tālākā sadale jau ir katras pašvaldības pārziņā.

"Katram būs pieejamas divas vairākkārt lietojamas maskas. Saskaitot kopā, tas cipars ir apmēram 217 000 cilvēku,

bet tā kā tas ir mainīgs cipars, tas nav statisks, tad, to noapaļojot uz augšu, ir runa par aptuveni 250 000 vienību iepirkumu, kas tad tiks nogādāts uz pašvaldībām, lai līdz 20. novembrim šie  higiēnas izstrādājumi būtu pieejami," teica Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Masku izdalīšana pašvaldībām sāksies no pirmdienas, 9. novembra, un līdz 20. novembrim visiem mazturīgajiem iedzīvotājiem jābūt apgādātiem ar higiēniskajām maskām. Daļa pašvaldību, vēl gaidot valsts piegādi, masku izdali jau nodrošina par saviem līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt