Patērētāju sargi: 80% bērnu māneklīšu turētāju nav droši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas mēroga projekta laikā konstatēts - daļa Latvijā pieejamo bērnu māneklīšu jeb knupīšu un to turētāju nav droši, vērojamas neatbilstības marķējumā un lietošanas instrukcijas netiek nodrošinātas atbilstoši prasībām, informēja Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC).

Eiropas mēroga projektā PTAC Latvijā izņēma 16 preču paraugus, no kuriem seši bija bērnu māneklīši un 10 māneklīšu turētāji (no tiem 5 māneklīša turētāji ar rotaļāšanās elementiem). Pēc preču testēšanas laboratorijā par nedrošiem tika atzīti deviņi preču paraugi jeb 56,25%:

  • Vienam bērnu māneklītim nav bijusi pietiekama trieciena izturība un bijuši nepietiekami lieli ventilācijas caurumi, kuru dēļ bērns var nosmakt. Konstatētas neatbilstības arī informācijas jeb marķējuma nenodrošināšanā atbilstoši prasībām.
  • Trīs bērnu māneklīšu turētāji nav bijuši pietiekami izturīgi pret triecienu, stiepšanu. Arī auklas garums bijis neatbilstošs, kas var radīt risku, ka bērns nožņaudzas. Tāpat nav nodrošina informācija par produktu atbilstoši prasībām. 
  • Pieci bērnu māneklīša turētāji, kuriem ir rotaļu elementi, bijuši ne tikai neizturīgi pret triecienu, stiepšanu un auklas garumu, bet arī ar nedrošu detaļu stiprinājumu, rotaļu elementu formām un izmēru, kas bērnam var radīt aizrīšanās un nožņaugšanās risku. Arī šīm precēm tika konstatētas neatbilstības informācijas nodrošināšanā. 

Pēc konstatētajiem rezultātiem tika apturēta viena bērnu māneklīša, divu bērnu māneklīšu turētāju un piecu māneklīšu turētāju ar rotaļāšanās elementiem tirdzniecība. Prece arī atsaukta no mazumtirgotājiem. Savukārt četri knupīšu turētāju modeļi ar rotaļāšanās elementiem tika iznīcināti.

Ņemot vērā testēšanas rezultātus, PTAC secina, ka

80% no Latvijā pārbaudītajiem bērnu māneklīšu turētājiem neatbilst būtiskām drošuma prasībām,

un gandrīz visi testētie preču paraugi bija atpazīstamu zīmolu ražotāji.

Īpaši uzmanīgiem aicina būt, iegādājoties rokdarbnieku izstrādājumus, jo testēšanas rezultāti liecina, ka neatbilstības mājražotāju piedāvātajai precei tika konstatētas divas reizes vairāk nekā sērijveida ražojumiem. Vienlaikus mājražotāji tiek aicināti iepazīties ar normatīvo aktu prasībām, lai viņu ražotā prece neapdraudētu tā lietotāju.

Pēdējo gadu laikā Eiropas Savienības tirgus uzraudzības iestādes ir saņēmušas vairākus ziņojumus par negadījumiem, kuros iesaistīti bērni vecumā līdz 4 gadiem, no kuriem 44 ievainojumi gadā bija saistīti ar māneklīšiem un to turētājiem. Lietojot šos produktus, bērns var nosmakt, aizrīties un saindēties.

Ar mērķi padarīt Eiropas tirgū piedāvātās bērnu preces drošākas, PTAC 2017.gadā piedalījās kopprojektā "PROSAFE" par bērnu aprūpes priekšmetiem - bērnu māneklīšiem un bērnu māneklīšu turētājiem. Kopā projektā piedalījās 13 tirgus uzraudzības iestādes no 11 Eiropas Savienības dalībvalstīm. Kopumā tika atlasīti un pārbaudīti 195 preču paraugi no, kuriem 73 bija māneklīši un 122 māneklīšu turētāji.  No 122 māneklīšu turētājiem – 77 bija tradicionālie māneklīšu turētāji, bet 45 ar rotaļlietu elementiem. Pārbaudēs atklāja, ka no pārbaudītajiem preču paraugiem 29% māneklīšu un 78% māneklīšu turētāju nav droši.

Projekta rezultātā ir sastādīts 31 Eiropas Savienības ātrās ziņošanas sistēmas RAPEX ziņojums par atklātām bīstamām precēm, 39 preču paraugiem tika apturēta tirdzniecība, kā arī prece atsaukta no tirdzniecības vietām. Vēl 45 preču paraugiem bijuši nepieciešami nelieli pasākumi vai arī nodoti paziņojumi komersantiem.

Uzzināt par Latvijā atklātajiem bīstamajiem māneklīšiem un to turētājiem var PTAC izveidotajā datubāzē. Ar Eiropā atklātajām nedrošām precēm var iepazīties RAPEX ātrās brīdināšanas sistēmas iknedēļas ziņojumu vietnē.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti