Pašvaldību un valsts iestādēs nedaudz pieaug slimības lapu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc valdības lēmuma, ka valsts un pašvaldību iestādēs strādājošajiem, sākot no 15. novembra, ir obligāti ir jābūt vakcinētiem pret Covid-19, ievērojami pieaudzis izsniegto darba nespējas lapu skaits. Nacionālajā veselības dienestā (NVD) informēja, ka šogad oktobrī, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, par 45% vairāk atvērtas darba nespējas lapas. Iemesls: dažādas medicīniskas problēmas.

Pašvaldību un valsts iestādēs nedaudz pieaug slimības lapu skaits
00:00 / 04:28
Lejuplādēt

Kas draud ārstniecības personai, ja tā Veselības inspekcija secina, ka tā ir izsniegusi nepamatotu darbnespējas lapu?

Ja tiek konstatēti pārkāpumi darbnespējas lapu izsniegšanas kārtībā, ārstu var saukt pie administratīvās atbildības. Atbilstoši Ārstniecības likuma 87.pantam par darbnespējas lapas izsniegšanas un anulēšanas kārtības neievērošanu tiek piemērots naudas sods no divdesmit astoņām līdz divsimt astoņdesmit naudas soda vienībām

Kad draud personai, kurai tika izsniegta nepamatota darbnespējas lapa?

Šādā gadījumā Veselības inspekcija atzinumu par personai nepamatoti izsniegtu darbnespējas lapu nosūta tās ārstniecības iestādes vadītājam, kurā ir tikusi izsniegta attiecīgā darbnespējas lapa. Ārstniecības iestādes vadītājam ir pienākums divu nedēļu laikā no Veselības inspekcijas atzinuma saņemšanas izdot rīkojumu par darbnespējas lapas anulēšanu un nodrošināt darbnespējas lapas anulēšanu elektroniski, tiešsaistes režīmā izdarot par to atzīmi vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā (e-veselības sistēmā).

Informācija: Veselības inspekcija

Darba devēji Veselības inspekcijā regulāri iesniedz sūdzības par saviem darbiniekiem izsniegtu darbnespējas lapu pamatotību, bet šoruden šādu sūdzību skaits ir lielāks, nekā ierasts. Biežāk sūdzības par nepamatotām darba nespējas lapām iesniedz valsts un pašvaldību iestādes, ļoti reti – privāti uzņēmumi.

Veselības inspekcijas pārstāve Elīna Ermansone pastāstīja, ka 2020.gadā tika izskatīti 348 iesniegumi, bet šī gada pirmajā ceturksnī jau 230 iesniegumi. „Protams, iesniegumi vēl ienāk un pēc nedēļas šie dati jau būs citi. Piemēram, pēc šī gada 11. oktobra, kad valstī izsludināja ārkārtējo situāciju, Veselības inspekcijā izskatīšanā patlaban ir četri darba devēja iesniegumi ar lūgumu izskatīt darbnespējas lapas izsniegšanas pamatotību vienlaicīgi vairākiem darbiniekiem.

Vienā gadījumā viens darba devējs ir iesniedzis iesniegumu par 15 aizdomām par nepamantotām darba nespējas lapām.”

Nacionālajā veselības dienestā Latvijas Radio noskaidroja, ka pērn oktobrī dažādu medicīnisku problēmu dēļ bija atvērtas 60 385 darba nespējas lapas, bet šogad oktobrī par 45% vairāk jeb 109 868 slimības lapas. Savukārt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra piešķir un izmaksā pabalstu pēc tam, kad ārsts noslēdzis darbnespējas lapu B jeb slimība ilgusi vairāk nekā desmit dienas, par kurām maksā darba devējs. Latvijas Radio apdrošināšanas aģentūrā noskaidroja, ka šogad jau ir saņemts par 0,5% vairāk iesniegumu nekā iepriekšējā gadā kopā.

Talsu novada izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps Latvijas Radio atklāj, ka pašvaldības izglītības iestādēs darbinieki šoruden slimo biežāk. „Tai skaitā arī šajā grupā, kas saistīti ar jautājumu par vakcinācijas nepieciešamību. Tajā pašā laikā apkārt klejo arī citi vīrusi. Līdz ar to ir grūti pateikt, vai tas ir saistīts ar šo valdības lēmumu vai tas ir saistīts ar citām lietām. Neesam apkopojuši konkrētu statistiku, bet no sarunām ar izglītības iestāžu vadītājiem esmu uzzinājis, ka ir parādījušās arī slimības lapas pēc valdības lēmuma,” pastāstīja Katlaps.

Arī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Indra Vilde norādīja, ka pirmsskolas izglītības darbinieki šajā rudenī ņem slimības lapas, bet pēc iestāžu vadītāju teiktā tās esot pamatotas. „Slimības lapas un iemesli ir dažādi. Arī pilnībā vakcinēti pedagogi paņēmuši slimības lapas. Ir rudens sezona, un ir arī nesaistītas saslimstības ar Covid-19. Bet [ka būtu] tāda tendence novērojama, ka pēkšņi pēc šī valdības lēmuma būtu lielāks pieplūdums vai spekulēšana ar šo situāciju, to mēs neapgalvojam,” sacīja Vilde.

Klikšķināt, lai palielinātu:

Avots: Nacionālais veselības dienests
Avots: Nacionālais veselības dienests

Avots: Nacionālais veselības dienests
Avots: Nacionālais veselības dienests

Arī privātu uzņēmumu darbiniekiem, kuriem ir cieša saskarsme ar citiem cilvēkiem, no 15. novembra ir jābūt vakcinētiem pret Covid-19.

Veikalu tīkla „Top” valdes locekle Ilze Priedīte norādīja, ka uzņēmumā šobrīd nenovēro pastiprinātu „mākslīgo” jeb nepamatoto slimības lapu pieprasīšanu. „Skaidrs, ka šāda situācija varētu būt. Ar to rēķināmies. Bet tas nav nekas jauns, un tas notiek arī ikdienā. Ar katru dienu situācija uzlabojas, un šobrīd nevakcinēti ir 20% strādājošo,” pastāstīja Priedīte. Tajā pašā laikā ir arī darbinieki, kas vakcinācijas nepieciešamības dēļ esot gatavi darbu veikalā pamest.

Savukārt Valsts darba inspekcijas pārstāve Dace Stivriņa skaidro, ka darba nespējas ilgumu nosaka ārstējošais ārsts. Tomēr darbiniekiem būtu jāņem vērā, ka darba likums paredz darba devēja tiesības uzteikt darbu, ja slimības lapa turpinās nepārtraukti vairāk nekā sešus mēnešus pēc kārtas vai arī vienu gadu trīs gadu laika periodā, ja šī darba nespēja ir ar pārtraukumiem. Šajos abos gadījumos darba devējam ir tiesības pārtraukt darba attiecības ar darbinieku, bet tas nav obligāts pienākums.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Paredzēts, ka līdz 29. oktobrim tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks. 1. novembrī klātienē mācības atsāks 1.–3. klašu skolēni. No 15. novembra mācībās klātienē atgriezīsies 4.–12. klašu skolēni. Šajā laikā attālināti būs jāmācās arī profesionālo skolu un augstskolu studentiem. Savukārt bērnudārzos darbosies dežūrgrupas. No 20. oktobra vakara un nakts stundās, pēc pulksten 20 un līdz pulksten 5, ārpus savas dzīvesvietas var atrasties tikai noteiktu iemeslu dēļ, un jābūt aizpildītam pašapliecinājumam. Der arī, ja tas uzrakstīts uz baltas lapas.

Covid-19 krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000, Latvijā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Tas provizoriski iespējams ap 10. novembri.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti