Aktuāli

Referendumā par Maķedonijas nosaukuma maiņu piedalījusies mazāk kā puse vēlētāju

Aktuāli

Skaitļi un fakti: Darba algas 12. Saeimas laikā

LPS priekšsēdētājs Gints Kaminskis par pašvaldību informatīvo izdevumu jautājumu

Pašvaldību savienībā aizstāv vietvarvēstis krievu valodā

Lai gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sodījis piecu Latgales pašvaldību deputātus par pašvaldības izdevumu izdošanu arī krievu valodā, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis aizstāv šādu vietvaru rīcību.

“Tā bieži vien ir vienīgā informācija, ko iedzīvotāji var saņemt atbilstoši tam, ko pašvaldība dara,” sacīja Kaminskis. Viņš arī norādīja, ka vairākās teritorijās, īpaši pierobežā, neesot pieejami sabiedrisko mediju kanāli, kā arī reģionālie mediji nesasniedzot iedzīvotājus.

“Veiksmes stāsts arī tas, ka pieauga mūsu valstī patriotisko iedzīvotāju [skaits], mazinājies atbalsts Krievijai,” sacīja Kaminskis.

Organizācija pie sarunu galda otrdien bija aicinājusi gan KNAB, gan Valsts valodas centra pārstāvjus. 

KNAB lēmuma pamatā nav strīds par pašu valodu, bet gan to, ka nodokļu maksātāju nauda atvēlēta likumā neparedzētiem mērķiem. Likums neliedz pašvaldībai informāciju par kādu lēmumu vai pakalpojumu saņemšanas kārtību sniegt citā valodā, ja persona to prasa. Taču avīzes izdošana traktējama kā nepamatota līdzekļu izlietošana.

"Ja šī te informācija, laikraksts nebūtu piemērotākais veids, bet kaut kādā citādākā veidā pēc pieprasījuma būtu piegādāta pašvaldības iedzīvotājiem, tad nekādas problēmas tur nesaskatu," izteicās KNAB Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļas vadītājs Andris Donskis.

To apstiprina arī Valsts valodas centrā. Pašvaldībai ir tiesības sniegt informāciju saviem iedzīvotājiem citā valodā, ja ir konkrēta vajadzība, taču avīze citā valodā robežas pārkāpj. 

"Mums ir pilnīgi nepieņemams. Ir šie krievvalodīgie izdevumi, kuros jebkuram valsts valodas pratējam tiek kā viņa nepieprasīta piedeva pasniegta tikpat liela informācija svešvalodā. Tas nav pareizi, jo, pirmkārt, nerada pareizu izpratni par valodu hierarhiju mūsu valstī, un, otrām kārtām, tas skaidri un gaiši neveicina integrāciju," skaidroja Valsts valodas centra direktors Māris Bāliņš.

Pašvaldību savienībā uzsver, ka pašlaik ir pārāk birokrātiska pieeja tam, kas tad īsti ir pieprasījums sniegt ziņas citā valodā. 

"Var būt ir tas moments, ka pieprasījums - ir mutiskie pieprasījumi, un pašvaldībās arī saka, ka cilvēki vēlas, lai izdod. Vai tiešām katrs pieprasījums ir jānoformē rakstiski, un vai tas nav normatīvisms? Jo kāds tad ir mūsu mērķis? Vai mūsu mērķis nav padarīt dzīvi vienkāršāku, saprotamāku?" uzsvēra Pašvaldību savienības priekšēdētājs Kaminskis.

Iesaistīto pušu diskusijas aiz žurnālistiem slēgtām durvīm risinājās divas stundas. Kopsaucēju šajās sarunās gan neizdevās atrast, tomēr pašvaldību organizācija nedomā atkāpties un uzskata - risinājumi jāmeklē.  Tāpēc nolemts veidot darba grupu, kur turpināt meklēt kompromisus. Pagaidām gan nav ziņu, cik ilgā laikā tam varētu būt rezultāts.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) uzskata, ka pašvaldību informatīvajiem izdevumiem jābūt valsts valodā un atkāpes nav pieļaujamas, informēja ministrijā.

VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts aicina Pašvaldību savienību nepieņemt sasteigtus lēmumus un neizteikt paziņojumus, bet gan skrupulozi izvērtēt pausto nostāju attiecībā uz pašvaldību informatīvo izdevumu publicēšanu svešvalodā. Būtiski, pēc viņa teiktā, ņemt vērā riskus, kuriem tiek pakļauta Latvijas sabiedrība ar šādu savienības nostāju - kultūras vērtību saglabāšanas un drošības jomā. Pēc VARAM pārstāvja teiktā, ja pašvaldības teritorijā ir iedzīvotāji, kuriem ir grūtības saprast valsts valodu, tad tā ir pašvaldības atbildība par nesekmīgu integrācijas procesa nodrošināšanu. 

KONTEKSTS:

Par pašvaldības izdevumu izdošanu arī krievu valodā KNAB šogad no marta līdz jūnijam sodus piemēroja Daugavpils, Līvānu, Ludzas, Rēzeknes un Aglonas novada domes deputātiem. Administratīvo sodu 70 eiro apmērā deputāti lielākoties jau samaksājuši. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti