Pusdiena

Nīderlandes valdību atzīst par daļēji atbildību Srebreņicas slaktiņā

Pusdiena

Pusdiena 29.06.2017

Pašvaldību ministrija: Likumpārkāpumi ir jaunajās domēs, kur pie varas «Saskaņa»

Pašvaldību ministrija: Likumpārkāpumi ir jaunajās domēs, kur pie varas «Saskaņa»

Rīgas domes (RD) jaunievēlētā opozīcija trešdien, 28.jūnijā, plāno vērsties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), aicinot vērtēt koalīcijas diskriminējošo rīcību. Proti, savu pozīciju nostiprināšanai varas partijas lēmušas palielināt komiteju deputātu skaitu, bet pretēji likumā noteiktajam opozīcijai atvēlējušas mazāk vietu. Savukārt Jūrmalas dome rīkojusies vēl radikālāk, vairākās komitejās opozīcijai dalību liedzot vispār. Pašvaldību lietu ministrija uzsver, ka likumpārkāpumi ir domēs, kur pie varas nākusi “Saskaņa”.

Naktī pirms Līgosvētkiem Rīgas dome pēc vadības ievēlēšanas sasauca arī komiteju sēdes, bet jau dienu pirms tam vēl iepriekšējā sasaukuma koalīcija lēma līdz 20 deputātiem palielināt komitejās ievēlamo deputātu skaitu. Tādējādi nostiprināta abu koalīcijas partiju pozīcija, ņemot vērā, ka jaunajā domē pie varas bijušo partiju deputātu skaits samazinājies līdz 32.

Taču pretēji likumā teiktajam, ka visu partiju pārstāvniecība komitejās nodrošināma iespējami proporcionāli, “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” (GKR) koalīcija opozīcijai atvēlējusi tikai dažas deputātu vietas.

Tāpēc tā trešdien ar vēstuli vērsīsies pašvaldību darbu uzraugošajā ministrijā.

“Tas modelis, kāds ir izvēlēts RD komiteju veidošanā, pēc būtības ir izveidojis milzīgu nelīdzvērtību deputātu un līdz ar to arī vēlētāju vidū, kas par viņiem balsoja. Visspilgtāk to var redzēt uz frakcijas GKR un “Vienotība” piemēra, kur katram deputātam no GKR ir iespēja strādāt trīs komitejās, bet “Vienotības” – divu un ne vairāk. Tas norāda, ka “Vienotības” deputātu iespējas līdzdarboties RD darbā ir par 50% mazākas,”  stāsta RD Latvijas Reģionu apvienības un “Latvijas attīstībai” frakcijas priekšsēdētājs Juris Pūce.

Savukārt Jūrmalas dome par visu politisko spēku proporcionalitāti komitejās vispār nav domājusi.

Domes koalīcija – Zaļo un Zemnieku savienība un “Saskaņa” - izslēgusi opozīcijas deputātus no dalības Attīstības un vides, Izglītības un kultūras, kā arī Transporta un mājokļu komitejā.

Opozīcijas partijas, kas guvušas 40% vēlētāju atbalsta, tādu rīcību uzskata par prettiesisku. Turklāt saraksta “Tev, Jūrmalai” un Jaunās konservatīvās partijas pārstāvis Uldis Kronblūms uzsver, ka opozīcija ignorēta tieši tai svarīgākajās nozarēs.

“Mēs neesam tieši tajās būtiskākajās – Attīstības un vides, kā arī Transporta komitejās. Tieši jautājumi, kas skar attīstību un vidi mūs uztrauc. Ja komitejās ir vismaz piecas vietas, tad vismaz vienai vietai šīs partijas deputātiem vajadzēja būt. Taču izrādās, ka tur ir tikai “Saskaņas” un  ZZS deputāti. Šobrīd esam lūguši domes priekšsēdētāju [Gati Truksni] atcelt šo prettiesisko lēmumu un informējuši VARAM. Skatīsimies, kas notiks tālāk,” situāciju komentē Kronblūms.

Pašvaldību lietu ministrs Kaspars Gerhards no Nacionālās apvienības RD iepriekšējā sasaukuma rīcību jau nosaucis par nožēlojamu un solījis notikušajā iejaukties. Viņa partijas biedrs ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts teic, ka tādi paši pārkāpumi pieļauti arī Baldonē un citviet. Turklāt tajās domēs, kur pie varas nākusi “Saskaņa”.

“Tur, kur ir “Saskaņa” vai ar “Saskaņu” saistītas partijas, ir kaut kāda “šmuce” un nesmukumi.

Ir viena partija, kas atklāti ignorē gan normatīvajos aktos rakstīto, gan solidaritātes principu. Kur ir “Saskaņa”, tur ir likumpārkāpumi un nepatīkamas sekas,” norāda Eglīts.

Ministrija vispirms aicinās domes laboties, bet nepaklausības gadījumā izsauks skaidroties mērus. Kā parasti šādās reizēs, ministrija arī draud ar domes vadības atbrīvošanu.

Ziņots, ka jaunajā sasaukumā RD pozīciju veido “Saskaņa” un GKR, kam ir vairums mandātu pašvaldībā. Savukārt Jūrmalā pozīciju veido Zaļo un Zemnieku savienības un “Saskaņas” deputāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti