Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Beidzas deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana

Dienas ziņas

K.Porziņģis spēlēs Latvijas izlases sastāvā

Privātās ielas – pašvaldību pārziņā?

Pašvaldības vēlas pārņemt privātās ielas arī bez visu īpašnieku piekrišanas

Vienai ielai 200 saimnieku - šāda situācija, kas apgrūtina ne vien ielas uzturēšanu, bet arī, piemēram, ūdenssaimniecības projektu īstenošanu, izveidojusies gandrīz visos jaunajos ciematos Pierīgā. Lai situāciju mainītu, Pierīgas pašvaldību apvienība rosinās grozījumus Zemes pārvaldības likumā, kas ļautu privātās ielas pārņemt apsaimniekošanā arī bez visu īpašnieku piekrišanas.

Pārsvarā jaunie ciemati Pierīgā veidojušies vietās bez infrastruktūras, bet, izbūvējot ielas, tās kļuva par privātīpašumu, jo likums nenoteica projekta īstenotājam tās nodot pašvaldībai. Salaspils novadā tādas ir 75 ielas. 1,64 kilometrus garajai Igora ielai ir ap 200 īpašnieku, kuriem jārūpējas par tās uzturēšanu un labiekārtošanu.

“Bet ne jau visi piedalās, un tāpēc naudas ir maz. Mēs nevaram sakārtot visu ielu, tikai tos gabaliņus, kuri ir pavisam briesmīgi,” atzīst viena no ielas īpašniecēm Salaspils novadā Žanna Fiļenko.

Līdzīga aina  arī citviet. Teju katrā Pierīgas novadā privātīpašumā ir 10%-20% ielu un ceļu, kas visbiežāk ir bedrainas un bez apgaismojuma. “Mani tas nepriecē, ka man jāmaksā nodoklis, respektīvi jāuztur, bet tas kaimiņš aiz kanāla nemaksā, bet to ielu lieto,” piebilst ielas īpašnieks Carnikavas novadā Haralds Grigorjevs.

Likums nosaka, ka pašvaldība nevar ieguldīt naudu privātīpašumā, un šī paša iemesla dēļ jaunajos ciematos ir problemātiski īstenot arī Eiropas fondu līdzfinansētos  projektus.

“Pašvaldība to var pārņemt tikai tad, ja ir visu īpašnieku piekrišana. Bet gadi ir gājuši, un daži īpašnieki ir ārzemēs, dažiem ir maksātnespējas process,” saka “Carnikavas komunālserviss” direktors Gunārs Dzenis.

Lai situāciju mainītu, Pierīgas pašvaldību apvienība pieņēmusi lēmumu rosināt grozījumus Zemes pārvaldības likumā, kas noteiktu pašvaldībām tiesības brīvprātīgi pārņemt šādas ielas apsaimniekošanā. “Tas būs tāpat kā ar koplietošanas meliorācijas grāvjiem. Tos, kas ir būtiski sabiedrības interesēm, pašvaldība pārņem savā apsaimniekošanā, citus nepārņem. Politiķi vadās pēc tā, vai tas ir būtiski vai tas nav būtiski,” ideju skaidro Pierīgas pašvaldību apvienības padomnieks Edgars Pudzis.

Ja šādi grozījumi tiks pieņemti, kārtību, kādā pašvaldība piedalās koplietošanas ceļu būvniecības, ekspluatācijas un uzturēšanas izmaksu segšanā, paredzēts noteikt ar pašvaldību saistošajiem noteikumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt