Pašvaldības varēs ieviest līdzdalības budžetu (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Turpmāk pašvaldības varēs brīvprātīgi ievies līdzdalības budžetu, izriet no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotā un valdības izskatītā konceptuālā ziņojuma par līdzdalības budžeta ieviešanu.

Precizēta informācija 13.05.2020:
Līdzdalības budžeti nebūs obligāti, ka tika kļūdaini minēts iepriekš

Pēc novadu reformas turpmāk pašvaldības varēs brīvprātīgi ievies līdzdalības budžetu, paredz valdības atbalstītais risinājums Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ziņojumā par līdzdalības budžeta ieviešanu.

Ministrija piedāvāja līdz 2023.gadam ieviest līdzdalības budžetus brīvprātīgi, bet no 2023.gada padarīt tos pa obligātiem, bet valdība vienojās, ka tie vienmēr būs brīvprātīgi.

Pašvaldības jau tagad var brīvprātīgio veidot līdzdalības budžetus, un dažas pašvaldības to jau dara, bet līdz ar topošo likumu šiem brīvprātīgajiem līdzdalības budžetiem būs noteikta sava  kārtība, norādīja VARAM.

VARAM informēja, ka līdzdalības budžets ir demokrātisks process, kas sniedz iespēju iedzīvotājiem noteikt to, kā tiek iztērēta daļa no pašvaldības vai valsts budžeta. VARAM rosina jaunajā Vietējo pašvaldību likumā noteikt, ka visās pašvaldībās pakāpeniski jāievieš līdzdalības budžets,  novirzot vismaz 1% no vidējiem pašvaldības iedzīvotāju ienākuma un nekustamā īpašuma nodokļa ienākumiem pēdējos trīs gados vai ne mazāk kā 500 000 eiro ik gadu. 

“Būtiskākais ieguvums, ieviešot līdzdalības budžetu, ir pilsoniskās sabiedrības aktivizēšana, tieša iesaiste nozīmīgu savas teritorijas attīstības lēmumu pieņemšanā. Vienlaikus, modernizējoties valsts pārvaldei, tā ir iespēja informēt un izglītot iedzīvotājus par pašvaldības darbību, tās budžeta plānošanu, veicināt sadarbību, kā arī kopumā uzlabot iedzīvotāju piederības sajūtu konkrētai kopienai, ciemam vai pašvaldībai, sekmējot arī iedzīvotāju ieinteresētību maksāt nodokļus,” komentēja ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par").

VARAM norādīja, ka katras pašvaldības iedzīvotājiem ir iespēja piedalīties lēmumos par savas pašvaldības attīstību, kā arī tas veicinātu savstarpēju uzticību un pilnvērtīgu un mērķtiecīgu sadarbību ar pašvaldību.

Konceptuālais ziņojums piedāvā līdzdalības budžeta ieviešanas modeli, paredzot, ka finansējums tiek sadalīts proporcionāli starp novada teritoriālajām vienībām vai pilsētas apkaimēm, kā arī nosakot, ka pašvaldībām līdzdalības budžeta tematiskie virzieni jāiestrādā pašvaldības attīstības programmā. Tāpat, ieviešot līdzdalības budžetu, pašvaldībai jānodrošina efektīvs rīks sabiedrības iesaistei lemšanā par konkrētām idejām. Tādēļ nacionālajā līmenī nepieciešams izveidot vai pielāgot jau esošo sistēmu, piemēram, portālu "Latvija.lv". Konceptuālajā ziņojumā noteikts, ka par labāko prakses piemēru apkopojumu katrā reģionā atbildīgi būs plānošanas reģioni, savukārt VARAM sniegs metodisko atbalstu.

Ministrijā norādīja, ka pašvaldības Latvijā saskaras ar ievērojamu iedzīvotāju pasivitātes problēmu, kā arī būtisks šķērslis līdzdalībai ir iedzīvotāju neticība savām spējām ietekmēt sociālos un politiskos procesus. Līdzdalības budžets palīdzēs iesaistīt sabiedrību jau problēmas definēšanas stadijā, kā arī palīdzēs iedzīvotājiem pašiem piemeklēt, viņuprāt, piemērotāko risinājumu konkrētai problēmai, tādējādi stiprinot pilsonisko sabiedrību.

Konceptuālais ziņojums sniedz informāciju par līdzdalības budžeta ieviešanas iespējām Latvijā, balstoties uz ārvalstu praksi un Rīgas pilsētas pieredzi. Tas izstrādāts saskaņā ar valdības deklarāciju, kas nosaka ar valsts finansējuma atbalstu ieviest izmēģinājumprojektu (pilotprojektu) – “līdzdalības budžets”, ļaujot atsevišķu pašvaldību iedzīvotājiem nepastarpināti izlemt par pašvaldības finansējuma sadales prioritātēm, un Reģionālās politikas pamatnostādnēs 2021.-2027.gadam ietvertajiem uzdevumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti