Panorāma

MK apstiprina nākamā gada valsts budžetu

Panorāma

Rīgas dome pārtrauc akciju

Intervija ar Ropažu novada mēru Zigurdu Blauu

Pašvaldības vadītājs: Mucenieku iedzīvotāji bēgļu dēļ baidās par savu un bērnu drošību

Ropažu novada Mucenieku ciema iedzīvotāji ir ļoti satraukti par plānoto papildu bēgļu uzņemšanu Latvijā, to intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” atzina pašvaldības vadītājs Zigurds Blaus (Vidzemes partija).

“Diemžēl Mucenieku iedzīvotāji ir satraukti, jo, skatoties, kā patvēruma mekētāji uzvedas citās valstīs, reizēm šie skati nav visai patīkami. Mucenieku iedzīvotāji baidās un ir satraukti par savu un savu bērnu drošību,” sacīja Blaus.

Pēc viņa teiktā, iepriekš Muceniekos ir bijusi viena konfliktsituācija, kas gan veiksmīgi atrisinājusies mierīgā ceļā. Konflikts radās vakarā starp vietējiem jauniešiem un Muceniekos dzīvojošajiem bēgļiem.

Blaus atzīmēja, ka pašvaldība Iekšlietu ministrijas (IeM) paspārnē esošajai darba grupai, kas risina ar bēgļu uzņemšanu saistītos jautājumus, ir iesniegusi savus priekšlikumus, kā integrēt bēgļus.

"Mēs piedāvājām izveidot multifunkcionālos centrus, kur varētu risināt sociālos, veselības aprūpes jautājums, nodrošinātu drošību, pirmsskolas izglītību," skaidroja pašvaldības mērs.

Viņš atzina, ka pašvaldība varētu piedāvāt bēgļiem vienkāršākus darbus - teritorijas sakopšanu, jo valodas bajeras dēļ nopietnāku darbu uzticēt būtu grūti. Līdz šim gan neviens no Mucenieku patvēruma meklētāju centra iemītniekiem par darba iespējām pašvaldībā nav interesējies.

"Interesi ir izrādījuši par sportu vairāk - ir futbolu spēlējuši, piedalījušies pašvaldības sporta spēlēs. Es domāju, ka par darbu vēl patreiz viņi nedomā," sprieda Ropažu novada pašvaldības vadītājs.

Jau ziņots, ka IeM otrdien nāca klajā ar ziņojumu par iecerēto rīcības plānu patvēruma meklētāju uzņemšanai. Neskatoties uz to, ka valdībai pagaidām vēl nav izdevies vienoties par to, kura no iestādēm būs atbildīga par patvēruma meklētājiem un cik tam tiks atvēlēts līdzekļu, galvenie rīcības plāna punkti valdībai jau ir skaidri.

Plaši apspriestais rīcības plāns patvēruma meklētāju uzņemšanu lielus pārsteigumus nav nesis – aplēses liecina, ka 531 bēgļa uzņemšanai būs nepieciešami aptuveni 16 miljoni eiro, no kuriem lielākā daļa būtu līdzekļi no Eiropas Savienības (ES) patvēruma meklētāju un integrācijas fonda, bet daļa – arī no pašas Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. 

 Skaidrojums: Ar ko atšķiras bēglis, patvēruma meklētājs un nelegālais imigrants

Patvēruma meklētājs - cilvēks, kurš ierodas kādā valstī un lūdz patvērumu.

Bēglis - cilvēks, par kuru atbildīgās iestādes atzinušas, ka viņš izcelsmes valstī pakļauts vajāšanas briesmām rases, reliģijas, tautības, sociālās grupas dēļ.

Alternatīvais statuss - cilvēks, kurš nevar saņemt bēgļa statusu, tomēr viņam nepieciešama aizsardzība. Statusu piešķir īslaicīgi.

Nelegālais imigrants - cilvēks, kurš pretlikumīgi šķērso valsts robežu vai nelikumīgi uzturas valstī bez nolūka lūgt patvērumu.

***
Vārdu “bēglis” ziņu portāls Lsm.lv lieto ne šauri juridiskā, bet plašākā nozīmē, apzīmējot cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā dažādu iemeslu dēļ atstājuši savas mājas un ieradušies vai aizvien ir ceļā uz Eiropu, kur vēlas apmesties uz dzīvi.  

Tāpat vēstīts, ka Latvija paudusi gatavību brīvprātīgi uzņemt 250 bēgļus, bet saskaņā ar Eiropas Savienības Tieslietu un iekšlietu ministru padomes lēmumu Latvijai no Itālijas un Grieķijas būs jāuzņem papildu 281 patvēruma meklētājs -  kopumā 531 persona no  120 000 bēgļu, kas atrodas Grieķija un Itālijā. 

Sākotnējais Eiropas Komisijas (EK) plāns paredzēja arī pārvietot aptuveni 54 000 bēgļus, kuri atrodas Ungārijā, bet tā kā Ungārija balsoja pret obligātajām bēgļu sadales kvotām, pašreizējā vienošanās uz tiem neattiecās.

Uz Latviju bija plānots pārvietot vēl 237 cilvēkus no Ungārijas, un šīs kvotas liktenis pagaidām nav skaidrs. EK plāno gada laikā vērtēt situāciju un nepieciešamības gadījumā, iespējams,  šīs kvotas ietvaros starp ES dalībvalstīm sadalīt bēgļus no Itālijas un Grieķijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt