Sadaļas Sadaļas

Pašvaldības piedāvā dažādas alternatīvas nokritušo lapu izvešanā

Arī šogad pašvaldības piedāvā dažādas alternatīvas nokritušo lapu izvešanā. Rīgā atkal izvietos savākšanas punktus, kuru popularitāte katru gadu pieaug. Savukārt Sigulda dala iedzīvotājiem lielus atkritumu maisus, kā arī gatavojas izveidot pilsētas komposta kaudzi nākamajā gadā. Tikmēr liepājniekus aicina dārza atkritumus vest uz poligonu. Universāls variants visiem Latvijas iedzīvotājiem ir sava komposta veidošana.

Pašvaldības piedāvā dažādas alternatīvas nokritušo lapu izvešanāPaula Dēvica

Jau tagad pie daudzstāvu mājām un parkos var manīt sētniekus, kuri cītīgi grābj lapas. Kā sola laika prognoze, aukstuma dēļ zelta rudens Latvijā ļoti ātri beigsies. Katru gadu aktuāls ir jautājums – kur likt rudenī sagrābtās lapas? Kā zināms, dedzināt tās nedrīkst. Pašvaldības piedāvā vairākus risinājumus šai situācijā. Piemēram, Rīgā jau astoto gadu privātmāju rajonos izvietoti lapu savākšanas punkti. Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs, pastāstīja, ka tādi pilsētā izvietoti vairāk nekā desmit.

„Mums ir paredzēts šobrīd sākt ar 26. oktobri tradicionālajās vietās, izņemot ar dažiem izņēmumiem. Proti, Čiekurkalnā mainīsies no 5. šķērslīnijas uz 6. šķērslīniju. Un šobrīd mums ir problēmas, un netiks izvests Bišu un Lapu ielas stūrī, kas ir Āgenskalns. Tiek meklēta jauna vieta. Abos gadījumos tas ir tāpēc, ka lapas tika novietotas uz privātas teritorijas, kur īpašnieki iebilst, tāpēc mēs mainām šīs vietas,” stāstīja Radzevičs.

Pagājušajā gadā izveda vairāk nekā tūkstoš tonnas. Katru gadu skaits pieaug, un lapu savākšanas punkti kļūst populārāki. Pilsētas izpilddirektors piebilda, ka šāda akcija norisināsies četras nedēļas. Un, ja lapkritis sāksies ātrāk, tad arī lapu izvešana no šiem punktiem var sākties ātrāk, un to skaits tiks palielināts.

Savukārt Siguldas pašvaldībā no pirmdienas sākas akcija, kuras laikā katra novada mājsaimniecība var saņemt piecus 125 litru atkritumu maisus. Tos pēc tam var nodot konkrētās vietās, no kurām tās izved bez maksas. Pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldes vadītāja Sindija Brikmane skaidroja, ka akcija ilgs līdz oktobra beigām.

„Iepriekšējos gadus mēs esam arī atbalstījuši iedzīvotājus dārza atkritumu savākšanā. Bet tā kā mēs šobrīd esam procesā uz kompostēšanas laukuma izveidi, ko mēs plānojam darīt nākamajā gadā, tad attiecīgi šogad mēs piedāvājam lielākā apjomā nodot lapas atkritumu šķirošanas laukumā. Līdz ar to iedzīvotājiem nav jāraizējas par to, ka ir aizliegts dedzināt šīs lapas un sausos zarus,” stāstīja Brikmane.

Pašvaldības pārstāve norādīja, ka iedzīvotāju aktivitāte lapu savākšanā un nodošanā katru gadu ir ļoti liela.

Savukārt Liepājas pašvaldība piedāvā trīs variantus iedzīvotājiem. Privātmāju un dārzu īpašnieki var veidot savu kompostu. To pēc tam var izmantot kā mēslošanas materiālu dārziem un kokiem. Vēl lapas var nogādāt uz atkritumu šķirošanas laukumu ar speciāliem konteineriem vai atkritumu poligonu. Vedot uz poligonu, gan pašiem jāsazvana atkritumu izvedējs. Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls stāstīja, ka savulaik arī Liepājā mēģināts ieviest citas alternatīvas.

„Mums ir bijis mēģinājums pilsētā kopā ar teritoriju uzkopšanas uzņēmumiem izveidot savu pilsētas kopīgo komposta laukumu, kurā tad ir mēslojums pilsētas apstādījumiem, pilsētas dobēm, parkiem. Diemžēl pēc esošajiem normatīvajiem aktiem, lai šādu komposta laukumu izveidotu, vajag lielus ieguldījumus. Tur ir jānodrošina vesela virkne vides aizsardzības prasību, un tad tas ir diezgan padārgs pasākums. Līdz ar to mēs esam atteikušies no šāda laukuma izveides šobrīd,” skaidroja Štāls.

Par to, ko darīt ar sagrābtajām lapām, pašvaldībās atgādina katru gadu. Tomēr Liepājas komunālās pārvaldes pārstāvis norādīja, ka bieži vien, neskatoties uz to, atkritumi tiek nogādāti pilsētas teritorijā un atkritumu maisos atstāti ceļmalās vai skvēros. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt