Pašvaldības Latgalē, mainoties obligāto pabalstu nosacījumiem, palielina budžetu sociālajai jomai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No šī gada ir stājušās spēkā vairākas izmaiņas sociālajā jomā, paredzot, ka tiek palielināts garantētais minimālais ienākuma līmenis un palielināts gan trūcīgās, gan maznodrošinātās mājsaimniecības ienākumu slieksnis. Mainoties obligāto pabalstu nosacījumiem, aptaujātās Latgales pašvaldības apliecina, ka sociālais budžets līdz ar to ir jāpalielina.

Pašvaldības Latgalē, mainoties obligāto pabalstu nosacījumiem, palielina budžetu sociālajai jomai
00:00 / 04:55
Lejuplādēt

No šī gada ir mainījies garantētais minimālais ienākuma slieksnis, tas paaugstināts no līdzšinējiem 64 eiro līdz 109 eiro, pārējām personām mājsaimniecībā tas ir 76 eiro. Palielināts arī ir trūcīgās mājsaimniecības ienākumu slieksnis, tagad tas ir 272 eiro. Savukārt maznodrošinātās mājsaimniecības ienākumu slieksni katra pašvaldība ir tiesīga noteikt ne augstāku kā 436 eiro.

“Tas slogs finansiāli ir daudz lielāks tieši uz mūsu Sociālā dienesta budžetu, tieši uz sociālo pabalstu, jo paredzēts lielāks budžets uz pabalstiem 15 procentu apmērā.” Kā apliecina Rēzeknes pilsētas pašvaldības Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns, šīs izmaiņas, plānojot Rēzeknes pilsētas budžetu, rada virkni pārmaiņu.

Palielinot trūcīgajām mājsaimniecībām ienākumu slieksni no 128 eiro uz 272 eiro, daudzas personas, kas iepriekš bija maznodrošināto statusā, tagad kļūst par trūcīgajām. Rēzeknes pilsētā lēš, ka, ja pērn trūcīgo personu skaits bija vairāk nekā 1120, tad šogad to skaits pieaugs līdz vairāk nekā 1700. Tāpēc Rēzeknes pilsētā ir atteikušies no vairākiem pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu veidiem. Piemēram, netiks piešķirts apbedīšanas pabalsts, izsniegtas dāvanu kartes pirmklasniekiem, piešķirts pabalsts personām, kuras atgriezušās no ieslodzījuma un vēl citi. Tomēr, kā uzsver Gunārs Arbidāns, kopumā trūcīgo kategorijai pabalstu sistēma uzlabosies.

“Kā piemēru varu minēt, ka tāds kā obligātais būs arī dzīvokļa pabalsts, kuru maksāsim šai trūcīgo kategorijai katru mēnesi, un kopumā, vidēji skaitot, saņems mājsaimniecības tūkstoti eiro gadā tieši uz šo pabalstu, un tas ietekmē budžetu, un tieši uz šo dzīvokļa pabalstu 220 tūkstoši," saka Arbidāns.

Arī Rēzeknes novadā, ņemot vērā izmaiņas, sociālais budžets, salīdzinot ar aizvadīto gadu,  pieaug par 800 tūkstošiem eiro. Ja decembrī novadā trūcīgās personas statuss bija vairāk nekā 1500 personām, tad, mainoties ienākumu slieksnim, statusam atbildīs krietni lielāks skaits, saka Rēzeknes novada domes Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale.

“Neskatoties uz šo lielo pieaugumu, kas plānojas sociālā dienesta budžetā, nevienu brīdi nav bijušas runas, ka varētu atteikties no kādas pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas vai samazināt kaut ko. Tieši otrādi, deputāti ir lēmuši par atbalstu barikāžu dalībniekiem un notiek darbs pie grozījumiem saistošajos noteikumos, lai barikāžu dalībnieki varētu saņemt šo pabalstiņu," skaidro Strankale.

Dāsnākā pašvaldība sociālo pabalstu izsniegšanā ir Daugavpils pilsēta: citiem valstī noteiktais trūcīgo personu ienākumu slieksnis pieaug, kā minēts, tagad uz 272 eiro, bet Daugavpils pilsētā tas tiek samazinās, jo jau līdz šim tur tas bija lielāks, turpina Daugavpils pilsētas Sociālās nodaļas vadītāja Marina Gerasimova:

“Daugavpils pilsētas dome ir pieņēmusi saistošus noteikumus, kur ir atrunāts, ka pirmajai un vienīgajai personai ir 436 eiro, bet pārējām personām mājsaimniecībā ir 305 eiro."

Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Jānis Lāčplēsis norāda, ka šobrīd tiek meklēti risinājumi, lai ģimenes nepazaudētu līdzšinējo atbalstu. Arī pašvaldības pabalstos nekas nemainīsies.

“Izmaksas palielinās, tas vairāk saistīts ar trūcīgajām ģimenēm, šīs izmaksas palielinās, bet, ja mēs skatāmies kopā šo paketi – mājokļa pabalstu, veselības aprūpes pabalstu, sakarā ar izglītību, tā summa tāpat bija pietiekoši liela. GMI pacelšana, jā, maksā mums papildu  izdevumus, bet tas nenozīmē, ka mēs samazinām kaut kādus citus pabalstus," uzsver Lāčplēsis.

Daugavpils pilsētā šobrīd ir vairāk nekā 1600 trūcīgas personas un vairāk nekā 6700 maznodrošinātās personas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti