Panorāma

Eiropa samazinās gāzes patēriņu par 15 %

Panorāma

Veselības inspekcija: Skolēni nepamatoti atbrīvoti no eksāmeniem

Par bēgļu izmitināšanu maksās vairāk, bet īsāku periodu

Pašvaldības drīkstēs izvēlēties Ukrainas kara bēgļu izmitināšanas termiņu; būs lielāks valsts atbalsts

Pašvaldības drīkstēs izvēlēties Ukrainas kara bēgļu izmitināšanas termiņu, kā arī noteikta lielāka kompensācija par primāri sniedzamo atbalstu Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanai ar termiņu līdz 60 dienām. To paredz trešdien valdības apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos un Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā.

Grozījumi paredz augstāku atlīdzību par izmitināšanu – par dzīvokļa īri ne vairāk kā 600 eiro mēnesī, par citām izmitināšanas vietām – ne vairāk kā 15 eiro par personu diennaktī, ja pašvaldība atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma prasībām pieņēma lēmumu par attiecīgo Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu līdz 60 dienām.

Pašvaldības jau iepriekš norādījušas uz sarežģījumiem izmitināt Ukrainas civiliedzīvotājus par līdz šim noteikto atlīdzības apjomu, un daļā pašvaldību ir izveidojies kritisks izmitināšanas vietu trūkums.

Tādēļ tika pieņemti grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, paredzot, ka pašvaldības var pieņemt lēmumu par attiecīgā Ukrainas civiliedzīvotāja izmitināšanas termiņu līdz 120 dienām vai līdz 60 dienām, ja attiecīgajā pašvaldībā nav iespējams nodrošināt izmitināšanu ar termiņu līdz 120 dienām. 

Kā palīdzēt Ukrainai un kara bēgļiem?

 

  • Uzņēmumiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit.
  • Uzņēmumu un NVO tiešais atbalsts Ukrainas bēgļiem Latvijā – reģistrēties šeit.
  • Kur var ziedot mantas cilvēkiem no Ukrainas. KARTE
  • Labdarības interneta veikals preču ziedojumiem Ukrainas tautai – šeit.
  • Ziedot Ukrainas cilvēkiem var šeit.
  • Ziedot Ukrainas Aizsardzības ministrijai var šeit.

Lēmumu par izmitināšanu līdz 60 dienām pašvaldība varēs pieņemt tikai tad, ja pašvaldībā ir sasniegti 80% no faktiski iespējamā izmitināto Ukrainas civiliedzīvotāju skaita un nav iespējams nodrošināt izmitināšanu citā pašvaldībā. 

Pašvaldībai, lemjot par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu līdz 60 dienām, jāņem vērā attiecīgajā pašvaldībā faktiski izmitināto Ukrainas civiliedzīvotāju skaits, atrašanās vieta, iespējamās izmitināšanas izmaksas atbilstoši faktiskajai īres tirgus situācijai attiecīgajā pašvaldībā, kā arī nodarbinātības, izglītības un sociālā atbalsta iespējas attiecīgajā pašvaldībā. 

Tāpat jāņem vērā arī Ukrainas civiliedzīvotāja atbilstība kādai no personu grupām, kurām tiek turpināts atbalsts arī pēc likumā noteiktā termiņa, bet ne ilgāk kā līdz šī gada beigām, tostarp personām ar invaliditāti, personām pensijas vecumā, sievietēm visā grūtniecības periodā, bērniem pirmsskolas vecumā, kuriem nav iespējas apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi, bērniem, kas pāriet uz mācībām nākamajā izglītības pakāpē vai turpina izglītības ieguvi Ukrainā tālmācībā vai attālināti, ārkārtas aizbildnim (ja tas ir Ukrainas civiliedzīvotājs), kurš kopj bērnu līdz 2 gadu vecumam un jebkurai personai (ne tikai vienam no vecākiem), kas nodrošina pirmsskolas vecuma bērna kopšanu, aprūpi un bērnam nav iespējas apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi. 

Paredzēts, ka turpinot personu, kas atbilst kādai no iepriekšminētajām personu grupām, izmitināšanu pēc 60 dienām, bet ne ilgāk kā līdz šī gada beigām, tiks segti izdevumi šādā apmērā – privātpersonai (izīrētājam) 300 eiro mēnesī par mājokli vai, ja izmitināšana turpinās citā izmitināšanas vietā (pašvaldības īpašumā, valdījumā vai turējumā esošā izmitināšanas vietā vai citā izmitināšanas vietā), valsts sedz pašvaldībai izdevumus ne vairāk kā 100 eiro mēnesī par katru izmitināto personu, ja dzīvošanai pielāgotajā telpā vai telpu grupā tiek izmitinātas ne vairāk kā trīs personas, bet ja vairāk nekā trīs personas, par katru nākamo personu – ne vairāk kā 50 eiro mēnesī. 

Ekonomikas ministres biroja vadītājs Artūrs Butāns (Nacionālā apvienība) skaidroja: “Ņemot vērā to, ka lielākā bēgļu plūsma šobrīd koncentrējas valstspilsētās un reģionu centros, tad būtībā, lai pielāgotu šo atbalsta veidu, ko mēs sniedzam Ukrainas bēgļiem, nemainot valsts budžeta līdzekļu apjomu, šie paši līdzekļi ir nodrošināti īsākā laika posmā. Tātad 60 dienās, kas ļauj tādām pilsētām kā Rīga un Liepāja, kas nespēj par pašreiz noteikto summu nodrošināt šīs izmitināšanas vietas, ļauj tajos iekļauties.”

Grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā un Ministru kabineta noteikumos stājas spēkā un tajos paredzētie Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta pasākumi būs piemērojami no šā gada 20. jūlija. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt