Pašvaldības atgādina – nepabeigtās būves jānodod ekspluatācijā astoņu gadu laikā, lai izvairītos no paaugstinātas NĪN likmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Būvniecības likumā, kas stājās spēkā 2014. gada 1. oktobrī, ir noteikts maksimālais būvdarbu termiņš – astoņi gadi. Tas attiecas arī uz tām ēkām, kuras uzsāktas būvēt vēl pirms 2014. gada. Un tas nozīmē, ka šādām ēkām jābūt nodotām ekspluatācijā līdz nākamā gada septembrim, pretējā gadījumā pašvaldība piemēros paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi. Tā, piemēram, Rēzeknē un Jēkabpilī šādu būvju, uz kurām norma attiecināma, skaits mērāms simtos. 

Pašvaldības atgādina – nepabeigtās būves jānodod ekspluatācijā
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

Ja jaunbūvēm, kuru būvniecība uzsākta pēc 2014. gada, ir zināma kārtība par to, ka būvniecības maksimālais ilgums ir astoņi gadi, kuru laikā būve ir jānodod ekspluatācijā, tad ēku saimnieki, kuri būvniecību uzsāka krietni pirms 2014. gada, jauno kārtību var būt palaiduši garām. Taču arī uz viņiem tā attiecas, jo visām būvēm, kuru celtniecība sākta pirms šā datuma, būvdarbu pabeigšanas termiņu skaita no 2014. gada 1. oktobra, tātad ekspluatācijā jānodod līdz 2022. gada 30. septembrim. 

Jēkabpils pilsētas būvvaldes vadītāja Inga Līce-Vilciņa atzīst, ka šobrīd iedzīvotājiem tiek aktīvi atgādināta šī kārtība.

“Mēs paskatījāmies statistiku no 2005. gada līdz 2014. gadam, skatāmies, ka ir aptuveni 150–200 objekti, kuri būtu jānodod ekspluatācijā līdz šim 2022. gadam,” skaidroja Līce-Vilciņa.

Tās ir gan jaunbūves, gan dzīvojamās mājas, gan pārbūves un arī saimniecības ēkas, kas tiek būvētas no jauna vai paplašinātas.

“Savukārt, ja līdz tam datumam nebūs izdarīts, tad diemžēl, tad process būs uzsākams no sākuma. Tas nozīmē, ka būs jāiesniedz būvvaldē būvniecības ieceres dokumenti atbilstoši šī brīža normatīvo aktu prasībām, jāiesniedz būvprojekts, jāuzsāk būvniecības uzsākšanas  nosacījuma izpilde un tad jānodod ekspluatācijā,” norādīja būvvaldes vadītāja.

Rēzeknes pilsētā šādu ēku skaits, kuras jānodod ekspluatācijā līdz 2022. gada rudenim, ir aptuveni 200.

Rēzeknes pilsētas domes pārstāvis Kārlis Pozņakovs raksturoja situāciju: “Tā nav aktuāla tendence starp nesen iesāktiem objektiem, un par ''nesen'' es runāju par 10–15 gadiem;  lielākoties jau šāda ieilgusi būvniecība vai uzbūvēto objektu nenodošana ekspluatācijā gadās ievērojami sen iesāktiem būvniecības objektiem, tajā skaitā pat pagājušā gadsimta astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados iesāktajiem.”

Ja būves netiks nodotas ekspluatācijā, pašvaldība piemēros paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā.

“Šādām būvēm, kurām pārsniegts kopējais būvdarbu veikšanas ilgums, ļauj aplikt ar paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi, un šī paaugstinātā likme 3% apmērā ir piemērojama ar nākamo mēnesi pēc šo astoņu gadu būvniecības termiņa izbeigšanas,” atzīmēja Pozņakovs.

Tas jāņem vērā arī nekustamā īpašuma pircējiem, kuri iegādājas būvi, kas nav nodota ekspluatācijā, vai arī manto īpašumu. Lai arī būs mainījies būves īpašnieks, būvniecības procesam atvēlētais laiks paliks nemainīgs – astoņi gadi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti