Krustpunktā

Krustpunktā Lielā intervijā: konkurences tiesību eksperte Skaidrīte Ābrama

Krustpunktā

Krustpunktā: Neatkarības 32. gadskārta. Sarunas par valsti, vēsturi un mums pašiem

Krustpunktā diskusija: Atbalsts bēgļiem no Ukrainas īsākā un ilgākā laikā

Pašvaldībām bažas par Ukrainas bēgļu izmitināšanu pēc valsts atbalsta beigām

Valsts atbalsts Ukrainas kara bēgļu izmitināšanai paredzēts 90 dienām. Diskusijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” no pašvaldību pārstāvjiem izskanēja bažas par nepieciešamību izmitināt Ukrainas civiliedzīvotājus pēc trīs mēnešu atbalsta beigām.

Cēsu novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Baiba Eglīte pastāstīja, ka sākotnēji novadā pieteicās ļoti daudz cilvēku, kuri bija gatavi izmitināt Ukrainas cilvēkus, bet tagad daļa atsakās.

To novēroja arī Siguldas novadā, kura domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics vērsa uzmanību uz virkni gaidāmo problēmu: “Pēc mēneša tuvojas ļoti lielas problēmas. Domāju – tā ir visas Latvijas problēma. Beidzas 90 dienu periods [atbalstam bēgļiem]. Es gribētu teikt – patvēruma meklētāji nonāks uz ielas. Simts no 450 [Siguldas novadā uzņemtajiem] ir izmitināti viesnīcās. Beigsies pabalsti. Viņi būs uz ielas. Tas ir skaidrs.”

Jaunais plānotais atbalsts iedzīvotājiem, kas uzņem Ukrainas cilvēkus, varot gan dot zināmu atspaidu problēmas risināšanā, taču nevarot cerēt, ka izdosies atrast jaunas mājsaimniecības, kas vēl varēs uzņemt bēgļus. “Tamdēļ tuvojas pēc mēneša tas brīdis – ja mēs to neizdomāsim, izmitināšanas iespējas un tas, kur uzturēsies patvēruma meklētāji, var draudēt ar diezgan lielām problēmām vai pat katastrofu,” piebilda Mitrevics.

Kā palīdzēt Ukrainai un kara bēgļiem?

 

  • Uzņēmumiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit.
  • Uzņēmumu un NVO tiešais atbalsts Ukrainas bēgļiem Latvijā – reģistrēties šeit.
  • Kur var ziedot mantas cilvēkiem no Ukrainas. KARTE
  • Labdarības interneta veikals preču ziedojumiem Ukrainas tautai – šeit.
  • Ziedot Ukrainas cilvēkiem var šeit.
  • Ziedot Ukrainas Aizsardzības ministrijai var šeit.

Tikmēr Rēzekne saskaras ar lielu Ukrainas iedzīvotāju plūsmu, kas dodas tranzītā un pilsētā paliek vien dažas stundas vai dienas. Savukārt vēl uzņemt un izmitināt pilsēta var apmēram 50 cilvēkus, pastāstīja Rēzeknes mēra vietnieks Aleksejs Stecs.

Arī viņš prognozēja sarežģījumus ar cilvēku izmitināšanu tuvākajos mēnešos: “Jūlijā, augustā mēs sasniegsim, negribu teikt, kritisko masu, bet savā ziņā problēmas jau būs.”

Baiba Eglīte no Cēsu novada piekrita satraukumam par turpmāko atbalstu: “Jā, un šī problēma varētu sākties pat ātrāk. Šobrīd mums jau diezgan daudzi ir izmitināti viesnīcās, un šīm viesnīcām jau sākas [tūrisma] sezona. Piemēram, Priekuļos viesnīcā, kur ir daudz izmitināti, pateikuši, ka viņi var līdz maija beigām. Nebūs vēl beigušās 90 dienas, kad mums jau vajadzēs meklēt citas izmitināšanas iespējas.”

KONTEKSTS:

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas sācies 24. februārī, Ukrainu pametuši vairāk nekā 5,5 miljoni cilvēku. Pēc oficiālajiem datiem Latvijā uzņemti vairāk nekā 26 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, galvenokārt sievietes un bērni. Latvijas valdībā gatavojas Latvijā uzņemt ap 40 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, ieskaitot līdz šim uzņemtos. Rezervēti kopumā 116,28 miljoni eiro dažādiem atbalsta pasākumiem, tostarp kompensācijām tiem, kas dos pajumti bēgļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt