Pašvaldība veidos savu atkritumu konteineru parku Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Rīgas domes (RD) sēdē otrdien apstiprināti jauni atkritumu apsaimniekošanas noteikumi, kas paredz, ka par atkritumu apsaimniekotāju galvaspilsētā kļūs pašvaldība, nodrošinot ikvienam, kas to vēlēsies, iespēju šķirot atkritumus.

Jaunie noteikumi paredz būtiskas izmaiņas atkritumu apsaimniekošanā, nosakot četru gadu pārejas periodu. Pārmaiņas sāksies jau 2014.gada janvārī, un plānots, ka jaunā kārtība pilnībā tiks ieviesta līdz 2018.gada 1.janvārim. Pienākumu izdot saistošos noteikumus pašvaldībai uzliek Atkritumu apsaimniekošanas likums, jo šobrīd Rīgas pilsētā nav spēkā esoša normatīvā akta, kas noteiktu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas kārtību.

Pašvaldība iegādāsies un veidos savu konteineru parku.

Tas tiek pamatots ar vēlmi nodrošināt iedzīvotājiem iespēju šķirot atkritumus. Rīgas pilsētai piederošās tvertnes tiks reģistrētas Rīgas pilsētas atkritumu radītāju informatīvajā sistēmā (PARIS) un aprīkotas ar integrētu radiofrekvenču identifikācijas (RFID) mikroshēmu tvertnes atpazīšanai.

Konteinerus plānots iegādāties līzingā, kura maksājumi tiks iekasēti no atkritumu apsaimniekotājiem kā nomas maksa par atkritumu tvertnēm, tādējādi pašvaldība par konteineru parka izveidi "ne tērēs, ne pelnīs". Konteineru iegādes izmaksas varētu kļūt zināmas tikai tad, kad informācija PARIS būs pilnībā atjaunota.

Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš (GKR) klāsta, ka atkritumu apsaimniekošana iedzīvotājiem varot kļūt izdevīgāka: „No tā, vai tvertne pieder apsaimniekotājam, vai tvertne pieder pašvaldībai maksa nemainās. Mainās tikai īpašnieks. Principā varētu palikt tikai lētāk, jo šobrīd atkritumu apsaimniekotājs rēķinās ar piecu gadu periodu, kas būs iepirkumā. Uzvarot iepirkumā, viņam ir jāatpelna šis tvertnes. Ja tvertnes piederēs pašvaldībai, neatkarīgi no tā, kā mainīsies atkritumu apsaimniekotāji, ir prognozes, ka tvertnes varētu uzdzīvot desmit gadu garumā. Līdz ar to tas iedzīvotājiem atvieglos šo maksājumu.”

Sistēmā (PARIS) tiks reģistrēti visi Rīgas pilsētas teritorijā esošie nekustamo īpašumu īpašnieki, tiesiskie valdītāji un pārvaldnieki un apkopota informācija par sadzīves atkritumu radītājiem, kā arī par atkritumu tvertņu laukumiem un tajos novietoto tvertņu piederību, daudzumu, tipu, lielumu un atkritumu veidu, kādam tās paredzētas. PARIS tiks reģistrēta informācija par atkritumu tvertņu iztukšošanas biežumu, tajās savākto atkritumu veidu, apjomu un specializētajiem transportlīdzekļiem, to piederību, parametriem, kustības maršrutiem.

Nekustamā īpašuma īpašniekam, tiesiskajam valdītājam vai pārvaldniekam būs pienākums slēgt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju. Stājoties spēkā jaunajiem noteikumiem, no 2014.gada 1.janvāra nekustamā īpašuma īpašniekam, tiesiskajam valdītājam vai pārvaldniekam pēc Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta pieprasījuma būs rakstveidā jāsniedz ziņas par iedzīvotāju, kas uz tiesiska pamata dzīvo attiecīgajā nekustamajā īpašumā, skaitu, komersantiem un citām personām, kas veic saimniecisko darbību attiecīgajā nekustamajā īpašumā, par šķiroto sadzīves atkritumu veidiem un daudzumu, kā arī vietu, kur izvietotas viņu nekustamajos īpašumos radītajiem sadzīves atkritumiem paredzētās atkritumu tvertnes.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem Rīgas pilsētas teritorijā tiks noteiktas trīs sadzīves atkritumu apsaimniekošanas zonas - Rīgas Centra rajona un Latgales priekšpilsētas administratīvā teritorija, Rīgas Kurzemes rajona un Zemgales priekšpilsētas administratīvā teritorija un Rīgas Vidzemes priekšpilsētas un Ziemeļu rajona administratīvā teritorija. Par katru sadzīves atkritumu apsaimniekošanas zonu pašvaldība izsludinās sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma iepirkumu un ar iepirkumu konkursa uzvarētāju noslēgs līgumu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Tādējādi tiks novērsta situācija, kad pa vienu ielu dažādos laikos pārvietojas vairāku firmu atkritumu pārvadāšanas mašīnas, apkalpojot katra savus klientus.

Arī atkritumu pārvadātājiem līdz 2015.gada 1.janvārim būs jāveic daudzi uzlabojumi. Atkritumu apsaimniekotājs sadzīves atkritumu apsaimniekošanai varēs izmantot specializētos šim nolūkam paredzētus transportlīdzekļus, kas aprīkoti ar globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) ierīcēm, kā arī ierīcēm datu nolasīšanai no identificēto tvertņu integrētajām RFID mikroshēmām. Atkritumu tvertņu novietošanas vietās izvietotās atkritumu apsaimniekotājiem piederošās atkritumu tvertnes līdz 2015.gada 1.janvārim būs jāpielāgo identificētu tvertņu prasībām.

Līgumi ar atkritumu pārvadātājiem, visticamāk, tiks slēgti uz pieciem vai septiņiem gadiem atbilstoši valsts regulējumam. Stājoties spēkā jaunajai sistēmai, pašvaldība visā pilsētā noteiks vienādu maksu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

Iepriekš Askolds Kļaviņš gan atzins, ka jaunās kārtības ieviešana pilsētā, visticamāk, būs smagnējs, ilgstošs un sarežģīts process, jo pašreizējie atkritumu pārvadātāji, kuru darbību regulē vien brīvās konkurences noteikumi, visticamāk, mēģinās apstrīdēt gan pašus noteikumus, gan vēlāk ar dažādām sūdzībām apgrūtināt iepirkuma procedūru, nevēloties zaudēt savu tirgus daļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti