Pašvaldība: Pļaviņās nav tādu dambja nestspējas risku kā Jēkabpilī; iedzīvotāji bažījas par iespējamiem plūdiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pļaviņās vērienīgi plūdi pēdējo reizi bija pirms desmit gadiem. Daugavai izejot no krastiem, applūda pilsētas ielas un mājas, no kurām evakuēja cilvēkus. 2013. gada lielo plūdu laikā Pļaviņās gan nupat bija uzbūvēts jauns aizsargdambis, kas pilsētu pasargā arī šobrīd. Pašvaldība uzskata, ka Pļaviņās nav tādu dambja nestspējas risku kā Jēkabpilī. Taču, lai arī Pļaviņās ūdens līmenis šobrīd ir stabils, iedzīvotāji neslēpj bažas par iespējamiem plūdiem un arī esošā dambja izturību.

Iedzīvotāji Pļaviņās bažījas par iespējamiem plūdiem

"Pa dienu nezin cik reižu eju un skatos [uz Daugavu], vai ūdens neceļas, vai tur nenāk briesmīgie [ledus] kalni. Bet vistrakāk ir naktī, kad ir tumšs un neko nevar redzēt, un ir tāda neziņa," stāsta kāda iedzīvotāja.

Pašvaldība: Pļaviņās nav tādu dambja nestspējas risku kā Jēkabpilī; iedzīvotāji bažījas par iespējamiem plūdiem
00:00 / 06:43
Lejuplādēt

Pļaviņās, Jaunajā Krasta ielā, nelielas mājas pagalmā rosās kāds pāris. Mājas saimniece turpat, veroties uz ledus sastrēgumu Daugavā, stāsta, ka viņai ir trauksmes sajūta, jo iedzīvotāji seko un jūt līdzi arī plūdu attīstībai Jēkabpilī. Šeit pirms desmit gadiem māja bija ūdenī, pa logiem gāzās ūdens, istabu grīdas un sienas bija sabojātas. Tad ģimene Pļaviņās vēl nedzīvoja pastāvīgi, bet tagad tās ir vienīgās mājas.

"Mēs te esam kādu ceturto gadu. Agrāk te parasti atbrauca pašvaldības policija un veica aptauju – cik cilvēku, vai vajadzēs evakuēties, cik dzīvnieku un tā tālāk. Bet šogad tas vēl nav bijis.

Tas arī tādu neziņu rada, jo mums divas reizes šeit atslēdza tagad elektrību. Un mēs zinām, ka tā parasti notiek, kad sākas plūdi.

Un tad sākas tāda panika, bet tā arī nezinu, kāpēc bija atslēgts. Mēs šeit esam ļoti daudz ieguldījuši remontā. Pašlaik vācam nost malku, lai neaizpeld prom, ja nu kas. Viss mājās arī ir maisos. Neko nevar atrast, un tā būs līdz pavasarim. Bet cilvēks pie visa pierod. Man tagad ir arī vistas, un par tām ir vislielākais uztraukums, tāpat kaķis, sunītis un trusītis," stāsta sieviete.

Atbildot uz jautājumu, vai ik gadu ir trauksmaina sajūta, viņa saka: "Nē, tikai šogad, jo pirms tam varēja tiešām redzēt, ka nebūs plūdu, bija mierīgi, bet nu tagad pirmo reizi tie plūdu riski ir jau ziemā."

Daugavas krastā ir arī Pļaviņu Mūzikas skola. Ēka atrodas vienā no zemākajām pilsētas vietām aizsargdambja pakājē. Plūdi to skāruši iepriekš ne reizi vien. Pašlaik darbinieki visas mēbeles un instrumentus jau sanesuši otrajā stāvā. Savukārt vienā no pirmā stāva tukšajām klasēm uz sienas ap pusotra metra augstumā uzzīmēta līnija un pierakstīts datums – 2013. gada 19. aprīlis. Tā ir ūdens līmeņa atzīme ēkas telpās tolaik. Pie skolas satiktā skolotāja Sarmīte stāsta, ka arī šobrīd satraucas par plūdu riskiem.

"Pavasarī tas ir savādāk, tu zini, ka tie plūdi atnāks un aizies, jo spīd arī saulīte. Bet tagad jau tu nevari zināt. Klavieres ir uznestas augšā, visi krēsli ir sacelti augšā, jo tajā 2013. gadā ūdens līmenis ir bijis virs palodzēm," stāsta Sarmīte.

Savukārt Tatjana strādā blakus esošajā sākumskolas vecuma bērnu rotaļu un attīstības centrā. Viņa arī pati iepriekš pieredzējusi plūdus, kas radīja lielus postījumus iestādei.

Katru brīdi skatāmies un ejam uz Daugavas krastu, sazvanāmies ar direktori. Mums ir arī katrai iestādei sastādīts rīcības plāns plūdos, kas jādara pa punktiem.

Bet šis aizsargdambis Pļaviņu pilsētā jums liek justies pasargātiem?

Nē!

Pļaviņās nav dambja pārrāvuma riska

No Pļaviņu dambja Daugavas krastā redzams ledus un sniega masas sastrēgums, kas sniedzas acīm nesaredzamā tālumā abos virzienos. Vietām Daugavā atsedzies arī upes ūdens, bet vižņu krāvums ir nekustīgs. Šeit gan ūdens līmenis nav pietuvojies aizsargdambja malai un pagaidām ir stabils. Pļaviņās, salīdzinot ar Jēkabpili, aizsargdambis ir jauns, tas ekspluatācijā nodots 2013. gadā, jau pirms tā gada lielajiem plūdiem. Tāpēc ir skaidrs, ka pilnībā no visiem plūdu riskiem dambis pasargāt nevar.

Aizkraukles novada Pļaviņu apvienības pārvaldes vadītājs Andris Ambainis skaidro, ka Pļaviņās gan neesot dambja pārrāvuma risks, bet ūdens līmenim krietni paceļoties, tas var līt pāri dambim, kā tas bija pirms 10 gadiem.

"Būtībā tas dambis pašlaik ir izbūvēts tādā augstumā, kas vairumā gadu mūs pasargā. Un arī šī betona siena aiztur ledu, lai tie gabali netiek pilsētā pat tad, ja ūdens jau iet pāri.

Mums tā dambja konstrukcija nav tik stāva kā Jēkabpilī, un grūti jau pateikt, kas ir Jēkabpils dambja pamatā, no kā tas ir veidots. Mums tam dambim ir sabērtas un pa kārtām blietētas akmens radzes ar maisījumu. Un tomēr mums tāds apdraudējums ir krietni mazāks. Ir mums arī dažas vietas, kur dambis var pārmirkt, bet tas nav visā garumā. [Ūdens sūkšanās] risks var būt dambja sākumā un pie mūzikas skolas," stāsta Ambainis.

Pašlaik vietvaras plānos nav kaut kā uzlabot vai mainīt esošo dambi, bet Pļaviņām aktuālāka ir krasta erozija. Ambainis stāsta, ka 2018. gadā Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izstrādāja projektu par krasta stiprināšanu, bet Ministru kabinets to pirms diviem gadiem noraidījis līdzekļu trūkuma dēļ.

"Bet tolaik bija piebilde no valdības, ka tos līdzekļus paredzēs periodā no 2021. līdz 2027. gadam. Mēs arī šobrīd sūtīsim vēstuli un pieprasīsim informāciju, vai tiks īstenots šis projekts un vai paredzēs naudu no Eiropas fondiem krasta stiprināšanai. Mums būtībā Krasta ielā vēl nedaudz.. un būs jāslēdz iela, jo krasta erozija ir būtiska, tas apdraud infrastruktūru un iedzīvotājus. Un, tiem ledus gabaliem ejot, tas tikai vēl pastiprina to eroziju," norāda Ambainis.

Pašlaik Aizkraukles pašvaldība diennakts režīmā uzrauga situāciju, un policija arī naktī apseko teritorijas Pļaviņās pie Daugavas. Ambainis saka, ka ir izstrādāti plūdu civilās aizsardzības rīcības plāni, bet līdz šim bijis tikai dzeltenais brīdinājums un apziņošana par evakuāciju vēl nav bijusi nepieciešama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti