Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Nojauc pēdējo pazemes kodolraķešu bāzi Latvijā

Skolu reorganizācija – ieguvumus vai zaudējums?

Pašvaldība pagaidām negrasās reformēt Dobeles novada mazās skolas

Dobeles novadā jau tūlīt pēc novadu izveides sāka skolu tīkla optimizāciju. Slēdza trīs, bet reorganizēja divas pamatskolas un vienu vidusskolu. Lai gan arī palikušajās pamatskolās skolēnu skaits ir neliels, jaunām reformām neesot gatavi ne vecāki, ne skolotāji, ne pašvaldība.

2008.gadā Dobeles novadā bija 17 vispārējās izglītības iestādes, bet šajā mācību gadā novadā ir vien 13 skolas. Vairākas pamatskolas arī reorganizētas. Kādreizējā Krimūnu pamatskolā tagad 1.-6. klašu posmā mācās 36 skolēni. Kā saka skolotājas, reforma ir pārciesta, tomēr neesot pārliecības, ka bērni būtu ieguvēji.

„Viņiem ir agri jāceļas, pēc stundām jāgaida autobuss. Tas parādās gan sarunās ar vecākiem, gan ar mūsu bijušajiem skolēniem, kuri, atgriežoties mājās, ļoti bieži iegriežas šeit, savā vecajā skolā, un stāsta, kā viņiem veicas. Un tikai tagad viņi novērtē visus tos ieguvumus, kas bija šeit,” atzina Krimūnu sākumskolas direktore Antonija Tabore.

Pedagoģes nepiekrīt arī viedoklim par zemo izglītības kvalitāti lauku skolās, un to pierādot kaut vai tas, ka visi pēc reorganizācijas lieki kļuvušie pedagogi darbu atraduši pilsētas skolās, tostarp arī Valsts ģimnāzijā, un jau vairākus gadus  ģimnāzijā mācības turpina vismaz divi krimūnieki. Galvenais esot motivācija, kas rodas, roku rokā strādājot pedagogam, skolēnam un vecākiem.

„Nav jau teikts, ka konkurēt es varu tikai klasē, kur ir 20 vai 25 skolēni.

Tāda veselīga konkurence varbūt arī klasē, kur ir desmit skolēni, ja viņi ir motivēti,”

uzskata Krimūnu sākumskolas skolotāja Ilze Ose.

Viennozīmīgas atbildes par reformas iznākumu novadā nav arī tās īstenotājam. Finansiālu ieguvumu tā neesot nesusi, bet starpnovadu norēķini liecinot, ka pieaugusi vecāku interese par lielo pilsētu skolām. Palikušajās sešās novada pamatskolās bērnu skaits ir ap 70, tomēr jauna reforma visdrīzāk nesekošot.

„Šajās skolās ir labs pedagogu nodrošinājums un bērnu skaits vēl ir pietiekams, lai mēs tās nereorganizētu vai nelikvidētu, un tāpēc mēs arī nesteigsimies,” norādījis Dobeles novada domes priekšsēdētāja vietnieks(ZZS) Guntis Safranovičs.

Pašlaik Dobeles novada skolās mācās 2219 skolēni, kas ir par četriem mazāk nekā pagājušajā mācību gadā.

3 komentāri
xxx
Muļķīga iedoma, turēties pie skolas, kurā mācas nedaudz skolēni. Naudas izšķērdēšana, ko varētu ieguldīt daudz vērtīgāk. Lētāk un labāk nodrošināt biežāku autobusu satiksmi (1X 2h) . Ieguvēji būtu gan skolnieki, gan iedzīvotāji.
skeptikje
Nu piedodiet, maacijos Riigaa, bet arii nacaas celties agri un pec skolas arii gaidiju autobusu un pecaak tramvaju uz majam, jo macijos labaa skolaa citaa rajonaa. Tie jau nav nekadi argumenti! Mums ir svariga kvalitativa izglitiba vai skola katram viesistabaa? Un nesaprotu sho subjektiivo malshanu pa rinkji, ia "manupraat" mazas skolas ir baigi labaas, ja visaa pasaulee ir dati, kas ir legjitimi un objektivi ka shadas skolas NAV labas! Nu nevienu isti neinteresee kaut kadas skolotajas, kas ir ieintereseta lai vinjai darbs saglabajas, ka vinjas skola ir super-puper. Izglitibas nozare nav socialas funkcijas veiceja - tai janodroshina laba izglitiba! Ko var vispar sagadat 36 bernu skolai? Tur ir datorklase, sporta zaale ar jaunu aprikojumu, dabaszinibu kabineti ar laboratorijaam, interaktiivas tafeles modernaam metodem? Neticaas... Tad par ko ir jautajums? Ka gruti pagaidiit busu uz majaam? Nu nevajag...
Hav
Pareizi ir. īstais jautājums ir kā samaksāt skolotajiem. Otrs jautājums būtu kā bērniem kopā samazināt (optimizēt) ceļu līdz skolām. Pieņemu, ka ir izskatami varianti par regulāru sliktākās skolas slēgšanu reizi piecos gados, bet nu tikai tad, ja ir bijis ko skolotājiem algās maksāt un rezultāti ir dramatiski slikti.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti