Dienas ziņas

Kazdangā sākusies arheoloģiskā ekspedīcija

Dienas ziņas

Motivēs jauniešus mācīties un strādāt

Laukos samazinās pastnieku darba apjoms

Pastnieka darba apjoms un algas laukos rūk, bet nākas nostaigāt tikpat daudz

„Latvijas pasta” nodaļu skaits pēdējo piecu gadu laikā ir samazināts pasta pakalpojumu pieprasījuma krituma dēļ. Pasta nodaļu izvietojumu nosaka, ņemot vērā iedzīvotāju blīvumu katrā no reģioniem. Tas ietekmē arī pastnieku darba slodzi un algu. Samazinoties cilvēku skaitam laukos, daļēji samazinās darba apjoms pastniekiem, lai gan nostaigāto un nobraukto kilometru skaits ir tikpat liels.

Rugāju pasta nodaļā katru rītu pulcējas četras novada pastnieces. Darbs sākas ap deviņiem no rīta:  darbinieces sašķiro presi, rēķinus, vēstules un arī sīkpakas. Kopš rēķinus sūta elektroniski, to papīra formātā ir krietni mazāk, bet tas nenozīmē, ka pastnieka soma ir kļuvusi vieglāka.

Janīna Serga par pastnieci strādā jau desmit gadus. un visi viņas klienti gaida savu ziņnesēju  jau no agra rīta. Bet ritenis nav mašīna,  ar to ātri pabraukt  nevar. „Tagad arī degviela ir dārga, pa centru daudz degvielas izbraukt dārgi, ar velosipēdiem, pasts uzskata - ir izdevīgāk,” stāsta pastniece.

Janīna strādā tik ilgi, kamēr visi abonenti ir apkalpoti. Dienā ar velosipēdu nobrauc līdz pat 30 kilometriem. Ar „Latvijas pastu” noslēgtais līgums paredz, ka avīzes drīkst piegādāt līdz trijiem pēcpusdienā. Par atalgojumu Janīna atzīst – nenoliedzami, ka tas ir mazs. Pastnieka algu ietekmē slodze.

Valsts akciju sabiedrības „Latvijas pasts” valdes priekšsēdētājs Arnis Salnājs neizslēdz, ka dažviet reģionos pastnieki ir vairāk noslogoti, bet viss ir atkarīgs no ģeogrāfiskā izvietojuma, kā arī no darba apjoma. Un nav svarīgi, vai tu esi pastnieks - kājnieks, brauc ar velosipēdu vai automobili. „Tas ir atkarīgs no paveiktā apjoma. Ja pastniekam ir lielāks apgabals un vairāk iznēsājamā pasta un apkalpojamo adrešu, tad slodze ir lielāka. Tas ir tas, par ko mēs maksājam,” skaidro Salnājs.

Janīna atceras - pirms desmit gadiem laukos abonentu bija krietni vairāk. Pastniece secina, ka, iespējams, vēl pēc desmit gadiem laukos vairs nebūs neviena, kurš abonēs kādu avīzi vai žurnālu, jo visu var izlasīt internetā. „Ja jau vecie izzudīs, tad arī pastnieka profesija izzudīs,” saka Janīna.

Pašlaik visā Latvijā ir 550 pasta nodaļas. “Latvijas pasta” valdes priekšsēdētājs Arnis Salnājs secina, ka  esošo nodaļu darbs apmierina visu klientu vēlmes. Šobrīd daudz tiek strādāts ar pastniekiem un kurjeriem, lai pilnveidotu viņu darba apstākļus. Tikmēr valstī nepārtraukti notiek  teritoriālas pārmaiņas kā arī rodas jauni īpašumi, vai gluži otrādāk -  kāda no adresēm pārstāj eksistēt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti