Pastmarkas ar lata nominālvērtību varēs apmainīt pret eiro pastmarkām

Ja mājās iekrājušās pastmarkas, kuru vērtība norādīta latos, tās izmantot sūtīšanai varēs vēl tikai decembrī. Pēc nākamā gada pirmā janvāra uz pastkartēm un aploksnēm varēs līmēt tikai markas ar eiro nominālvērtību vai tās, kuru vērtība norādīta gan eiro, gan latos. Taču, ja sakrājušās vecās pastmarkas, Latvijas Pastā tās vēl nākamā gada pirmajā pusē varēs samainīt pret jaunajām eiro pastmarkām.

Pasta centrā „Sakta” Rīgā darba dienas vidū rosības netrūkst – tuvojoties Ziemassvētkiem, arvien vairāk ļaužu nāk nosūtīt paciņas un ierakstītas vēstules. Lai gan līdz decembrim vēl varēja nopirkt arī vecās pastmarkas ar lata nominālvērtību, vairums iedzīvotāju jau lieto jaunās – eiro – pastmarkas, novērojusi pasta centra operatore Jana Grīnberga. Lielākoties pērkot markas par 50 centiem sūtīšanai pa Latviju.

„Vairāk ir eiro markas. Kādas dažas varbūt ir latos, un tām attiecīgi tiek pielīmētas klāt jaunās marciņas, jo šobrīd markas var kombinēt. Mums pastā ir tāda speciāla tabula, kur var apskatīties, cik maksāja latos un cik maksā eiro. Visas marciņas latos tagad tiek pielīdzinātas eirocentos. (..) Šogad iznākušas ļoti daudzas marciņas ar maziem nomināliem, lai varētu piekombinēt klāt visdažādākajās kombinācijās,” stāsta pasta darbiniece.

Līdz ar pāreju uz eiro sākumā iedzīvotājiem bijušas neskaidrības, cik ilgi varēs lietot vecās markas un kā notiks pāreja uz jaunajām, bet nu jau vairums esot zinoši.

Pastmarkām šis bijis pārejas gads – lai gan eiro ieviesa jau janvārī, vecās pastmarkas varēs lietot vēl līdz šā gada beigām.

Savukārt pastmarkas ar dubulto nominālvērtību – gan latos, gan eiro, ko „Latvijas Pasts” izdeva pērnā gada nogalē, pasta sūtījumu apmaksai varēs izmantot arī turpmāk. Pastmarku cenas nemainās – 50 centi sūtījumiem pa Latviju, 78 centi - Eiropas Savienības ietvaros un 85 centi sūtīšanai uz pārējām pasaules valstīm.

„2014.gada decembris ir pēdējais mēnesis, kad derīgas ir pastmarkas ar lata nomināliem. Tādēļ aicinām visus klientus izlietot vēl šomēnes tās markas, kas varbūt kaut kur mājās ir aizķērušās,” stāsta Latvijas Pasta Vērtszīmju un filatēlijas departamenta direktors Edmunds Bebrišs. Viņš lēš, ka šādu „aizķērušos” veco pastmarku nevajadzētu būt daudz, tomēr Latvijas Pasts nolēmis nākt pretī iedzīvotājiem un vēl nākamā gada pirmajā pusē ļaut tās apmainīt pret jaunajām.

„Ja kādam būs tik traki, ka viņš būs aizmirsis šogad nosūtīt vēstuli, viņš varēs nākošā gada sākumā vēl šīs markas samainīt pret jaunajām eiro nominālvērtības pastmarkām. (..) Šobrīd mēs vēl strādājam pie normatīvu izstrādes, bet paredzams, ka tas būs nākamā gada pirmais pusgads, kad vēl varēs samainīt,” stāsta Bebrišs.

Pēdējos 22 gados Latvijas Pasts izdevis ap 600 dažādu pastmarku. Pieprasītākās ir ar Latvijas simboliem, dabasskatiem, dzīvniekiem. Tie saglabāsies arī pēc pārejas uz eiro nominālvērtību. Bebrišs neslēpj, ka zināma nostaļģija pēc vecajām markām paliks: „Ir zināmas skumjas, tāpat kā šķiroties no kāda veca, laba drauga un tāpat kā bija, šķiroties no latiem. Liekas drusku jocīgi. Bet tomēr markas vismaz paliek ar uzrakstu „Latvija” un joprojām ir iespējams identificēt, no kuras valsts šīs markas ir nākušas.”

Filatēlijas departamenta direktors atgādina, ka pastmarkām ir ne tikai pārsūtīšanas, bet arī kolekcionāru vērtība, un filatēlistu kolekcijās latu pastmarkas savu vērtību nezaudēs. Gluži otrādi, iespējams, tās kļūs pat vērtīgākas.

Vecās pastmarkas Latvijas Pasts ir saglabājis un nākotnē plāno parādīt Pasta muzejā un arī izstādēs, kurās pasts piedalās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti