Sadaļas Sadaļas

Pašizolācijā esošie saprotoši uztver pārbaudes; policija kontrolē ne visus

Covid-19 vīrusam izplatoties, palielinās to valstu skaits, no kurām ierodoties jāievēro 14 dienu pašizolācija. To, cik atbildīgi cilvēki pašizolāciju ievēro, pārbauda policija. Daļa ieceļotāju divu nedēļu laikā ne reizi nav pārbaudīti.

Pašizolācijā esošie saprotoši uztver pārbaudes, tomēr policija ne visus cilvēkus kontrolēLinda Spundiņa

“Mani īpaši nepārbaudīja,” sacīja Lita Lūse, kuru Latvijas Radio satika viņas pirmajā dienā pēc 14 dienu pašizolācijas ievērošanas. Viņa atgriezās no Francijas, kur ir augsts Covid-19 saslimstības rādītājs.

“Pa visu pašizolācijas laiku man vienreiz piezvanīja no policijas un pajautāja, vai es joprojām atrodos pašizolācijā. Es atbildēju: „Jā, atrodos.” Un tad man viņi teica: „Ļoti labi.” Un ar to arī beidzās saruna. Mani nekādi citādi arī nepārbaudīja,” pastāstīja Lūse.

Viņas četriem ģimenes locekļiem arī bija jāievēro pašizolācija: “Viņiem bija jāsēž pašizolācijā, un nevienu vispār nekādi nepārbaudīja, pat nepiezvanīja. Tāpēc es esmu pārsteigta, ka nekontrolē stingrāk.”

Savukārt Agita Bistere ar ģimeni bija Vācijā, tādēļ pašlaik uzturas mājās. Līdz šim policija nav pārbaudījusi, vai viņa atgriešanās nosacījumus ievēro. “Visa ģimene dzīvojam mājās. Nekur ārpusē neejam. Nu pagaidām nav neviens pārbaudījis,” pastāstīja Bistere.

Valsts policija ir atbildīga par pārbaudēm.

Vidēji diennaktī zvana 500 līdz 600 cilvēkiem un brauc uz aptuveni 100 norādītajām adresēm.

Rīgas Teikas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieka vietnieks Aigo Gotovskis pastāstīja, ka pašizolācijā esošo attieksme ir dažāda: “Ir cilvēki, kas saprot šo situāciju, kas ir visā pasaulē diezgan aktuāla. Ir, protams, personas, kuras ir diezgan neapmierinātas, ka viņas traucē. Bet viņiem tiek izskaidrots, ka šī prasība attiecas pilnīgi uz visiem, kas ir ieradušies no valstīm, kas ir noteiktajā sarakstā. Viņi uztver to diezgan adekvāti.”

Latvijas Radio sazinājās arī ar Talsu policijas iecirkņa kārtībnieku Rūdi Akmeņkalēju, kurš pastāstīja, ka pēc saraksta, kurā norādīti personu telefona numuri un uzturēšanās adreses, dodas pārbaudīt pašizolācijā esošos. Pārbaužu skaits atkarīgs no cilvēku atrašanās vietas un policistu aizņemtības. Pirms pārbaudēm policija piezvana un noskaidro, vai viņi ir mājās.

“Lieki mēs pie durvīm neejam klāt. Viņi pienāk pie loga, mums pamāj, un mēs zinām, ka viņi tur ir. Ja mums neatbild neviens, tad mēs ejam arī pie durvīm, zvanām, ievērojot tos divus metrus no durvīm, mums atver cilvēks. Mēs noskaidrojam, ka viņš ir mājās. Ir reizes, ka tikai telefoniski izdodas pārbaudīt, jo pašizolācija nenozīmē to, ka viņam pilnīgi visu laiku jāatrodas mājās,” pastāstīja Akmeņkalējs.

Līdz šim policistam pārbaužu laikā nav bijuši sarežģījumi. Gadoties situācijas, kad persona nav sazvanāma un arī neatrodas norādītajā dzīvesvietā, taču tas nenozīmē, ka ir pārkāpti noteikumi. Nākamajā dienā policija atkārtoti mēģina ar šo cilvēku sazināties.

Policists Talsos arī novērojis, ka pašizolācijā esošie ir atsaucīgi. Ja viņiem mainās atrašanās vieta, tad viņi par to arī paziņo. Nav arī novērots, ka cilvēki atteiktos atvērt durvis.

“Reizēm ir priecīgi, ka pie viņiem ierodas. Šad un tad piedāvā kafiju vai vēl kaut ko tādu. Dusmas neviens nav izrādījis nekad, jo visiem jau ir zināms, ka tā jānotiek un ka tās pārbaudes tiks veiktas. Viņi par to ir informēti un gaida,” pastāstīja Akmeņkalējs.

Pašizolācija ir obligāta cilvēkiem, kas pēdējo 14 dienu laikā atgriezušies no valstīm, kur uz simt  tūkstošiem konstatēti 16 Covid-19 saslimšanas gadījumi.

Negatīvs Covid-19 tests no 14 dienu pašizolācijas neatbrīvo.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt