Katru dienu Latvijā no insulta mirst septiņi cilvēki. Tāpēc iespēju bez maksas pārbaudīt veselību un noteikt insulta riskus izmantoja gan tie, kas uz slimnīcu devušies pie kāda cita ārsta, gan pacientu tuvinieki un nejauši garāmgājēji.
"Kā iedos pa galvu, tā ķiuuuuu - un gatavs! Tomēr es braucu ar ričuku, peldu," stāstīja Insulta dienas apmeklētājs Žanis. "Biju pie dakteriem – skatos, var par velti pārbaudīties. Viņi ieteica, tomēr gadi, cukurs..." piebilda apmeklētāja Maruta.
Arī jahtas "Spaniels" kapteinis, kurš pošas uz daudz siltāku zemi, pirms ceļa gribēja būt drošs par sevi.
Visas analīzes un mērījumus veica topošie ārsti – Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studenti.
"Ir zināms, ka paaugstināts asinsspiediens ir riska faktors," stāstīja RSU medicīnas studente Olga Holodova. "Cukura diabēts ir viens no riska faktoriem. Mēs mērām cukuru, lai pārbaudītu glikozes līmeni. Ja ir kaut kādas novirzes no normas, tad informējam un sūtām tālāk pie ārstiem," skaidroja studente Alise Baborikina.
"Diemžēl ir ļoti liela iespējamība katram saslimt ar insultu, un katram ir savs insulta risks. Tāpēc ir labi to apzināt un risku samazināt," uzsvēra neirologs Kristaps Jurjāns. Viņš norādīja, ka galvenie faktori ir augsts asinsspiediens, augsts holesterīns, paaugstināts svars, kā arī cukura diabēts.
Ārsti atgādina, ka savas veselības labā pietiekami daudz var darīt arī katrs pats. Ne vien veselīgs dzīvesveids, bet arī ārsta jau izrakstīto zāļu regulāra lietošana insultu var attālināt vai novērst.