Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Reorganizēs Irlavas bērnunamu

Pārveidos Irlavas bērnunamu: daļa bērnu dzīvos audžuģimenēs, daļa - atsevišķās mājās

Tukuma novada dome pieņēmusi lēmumu līdz 2022. gadam reorganizēt Irlavas bērnunamu. Iecerēts, ka bērniem tiks meklētas audžuģimenes, bet pusaudžiem, kam atrast audžuvecākus ir grūtāk, ģimeniska vide tiks veidota atsevišķās mājās, kurās vienkopus dzīvos ne vairāk kā astoņi jaunieši. Pēc reorganizācijas pašreizējā bērnunama ēkā iecerēts izveidot darbnīcas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kas vēlāk varētu kļūt par sociālo uzņēmumu.

Pašreizējā Irlavas bērnunama ēka būvēta pirms pusgadsimta kā mājvieta 100 bērniem. Pēdējos gados iemītnieku skaits gan ir krietni sarucis, un pašreiz tās ir mājas 35 bērniem no astoņiem Kurzemes novadiem. Pēdējā laikā esot palielinājusies arī interese no potenciālajām audžuģimenēm un adoptētājiem, tomēr ne visiem izdodas iegūt jaunu ģimeni.

“Tagad tiek ievietoti bērni, kas ir problemātiski. Daudziem ir uzvedības problēmas, un nereti viņi jau ir pabijuši audžuģimenēs vai citos bērnunamos,” saka Irlavas bērnunama sociālā darbiniece Danuta Važa.

Sociālā darbiniece stāsta, ka mazie bērni ik rītu tiekot aizvesti uz  pagasta bērnudārzu, bet lielākie mācoties  Irlavas un apkaimes skolās. Vakaros gan visi atgriežoties mājās, kurās gaida plašas telpas, bet pietrūkst īstu māju sajūtas.  Lai bērni dzīvotu maksimāli pietuvināti ģimeniskai videi, Tukuma novada dome pieņēmusi lēmumu piecu gadu laikā bērnunamu reorganizēt, izveidojot jauniešu mājas.

“Šajā mājā vai dzīvoklī dzīvo ne vairāk kā astoņi bērni, bet, ja tās ir vairākas grupas, tad ne vairāk kā 24 bērni. Tukuma novadā esam plānojuši, ka tās būs 3-4 atsevišķas vietas, un tas būs tiem bērniņiem, kuriem tiešām ir grūti atrast šo ģimenisko vidi audžuģimenēs,” stāsta Tukuma novada Sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve.

Jauniešu mājas paredzētas pusaudžiem, bet mazajiem bērniem tikšot meklēti aizbildņi un audžuģimenes. Bāriņtiesas priekšsēdētāja skaidro, ka pēdējā laikā aktīvāki kļuvuši bērnu radinieki, bet esošajām 27 audžuģimenēm jaunas  nesteidz pievienoties. “Daži cilvēki uzskata, ka tas ir ļoti labi ņemt bērnus, un, ja es esmu izteicis vēlmi ņemt bērnus, tad jums vajadzētu dot neatkarīgi ne no kā, jo es esmu ar mieru ņemt,” norāda Tukuma novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Antra Dzelme.

“Mēs izstāstām kāpēc ir tā, kā ir, kāpēc ir jāiziet apmācība, kāpēc bāriņtiesa vērtē ģimenes piemērotību, un tad arī cilvēki vērtē, vai viņi ir gatavi vai vēl ne. Mēs ļoti ceram, ka, ņemot vērā visu informāciju, kas šobrīd ir saņemama par ārpusģimenē esošiem bērniem, šī kustība varētu atsākties,” saka Dzelme.

Tukuma novadā pašreiz ārpusģimenes institūcijās ievietoti 19 bērni. No tiem deviņi atrodas Irlavas bērnunamā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt