Pārtikas produktus ar beigušos derīguma termiņu varēs ziedot labdarībai

Pārtikas produktus ar beigušos derīguma termiņu varēs ziedot labdarībai, liecina likuma grozījumi, kurus ceturtdien, 25. oktobrī, trešajā likumā pieņēma Saeimas deputāti.

Likumprojekta "Grozījumi Pārtikas aprites uzraudzības likumā" mērķis ir noteikt pilnvarojumu Ministru kabinetam izdot noteikumus, lai varētu īstenot Eiropas Savienības tieši piemērojamos tiesību aktos dotos uzdevumus dalībvalstīm reglamentēt atsevišķas prasības pārtikas apritē, un noteikt gadījumus, kad pārtika ir izplatāma pēc derīguma termiņa „Ieteicams līdz” beigām.

Grozījumu anotācijā teikts, ka pārtikas izšķērdēšanai ir būtiska ekonomiska un sociāla ietekme, turklāt tā rada pārmērīgu spiedienu uz izsmeļamiem dabas resursiem un vidi. Pēc ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas datiem, aptuveni trešdaļa no visas pasaulē saražotās pārtikas iet zudumā vai tiek izšķērdēta. Tādas pārtikas ražošanai, kura tiek novākta, bet galu galā iet zudumā vai tiek izšķērdēta, katru gadu tiek patērēta aptuveni ceturtā daļa no visa lauksaimniecībā izmantojamā ūdens, un tam ir vajadzīga aramzeme Ķīnas teritorijas lielumā. Ik gadu pārtikas atkritumi rada aptuveni 8% no siltumnīcefekta gāzu emisijas pasaulē, teikts anotācijā.

Pārtikas ziedošana ne tikai atbalsta cīņu pret pārtikas trūkumu, bet var būt arī efektīvs instruments to pārtikas pārpalikumu daudzuma mazināšanai, ko izmanto rūpnieciskām vajadzībām vai nosūta uz atkritumu apstrādi. Zināms, ka pārtikas ražotāji un mazumtirgotāji ir gatavi ziedot savus pārpalikumus pārtikas bankām un labdarības organizācijām, bet tikai neliela daļa no kopējiem uzturā derīgajiem pārtikas pārpalikumiem tiek atdota ziedošanai, pausts likumprojekta anotācijā.

Likumā patlaban ir noteikts, ka pārtika, kurai beidzies derīguma termiņš, jāatzīst par izplatīšanai nederīgu. Tas attiecas gan uz pārtiku, kurai ražotājs norādījis termiņu „Izlietot līdz…” (pārtikai, kas ir ātri bojājas), gan minimālo derīguma termiņu „Ieteicams līdz…”.

Tā kā ES normatīvie akti nenosaka, ka pārtika, kurai beidzies minimālais derīguma termiņš „Ieteicams līdz…”, uzskatāma par nederīgu, tāpēc, lai mazinātu pārtikas atkritumu rašanos, likumā nepieciešams noteikt, ka noteiktā laikposmā un kārtībā normatīvajos aktos noteiktas produktu grupas ir atļauts izplatīt, piemēram, nodot labdarības iestādēm. Tādēļ likums jāpapildina ar pilnvarojumu Ministru kabinetam noteikt gadījumus, produktu grupas, izplatīšanas veidu, laikposmu un kārtību, kādā atļauts izplatīt pārtiku pēc minimālā derīguma termiņa “Ieteicams līdz...” beigām.

Paredzēts, ka tiesību normas attiecībā uz tādas pārtikas izplatīšanu, kurai beidzies minimālais derīguma termiņš „Ieteicams līdz”, stāsies spēkā 2019. gada 1. jūlijā. Par likumprojekta atbalstīšanu balsoja 77 deputāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti