Partiju vizītkartes: Jaunā konservatīvā partija

Latvijas Radio veido ierakstu sēriju pirms Saeimas vēlēšanām – partiju vizītkartes, īsi iepazīstinot ar būtiskiem faktiem par partiju. Tāpat visu Saeimas vēlēšanās startējošo partiju līderiem vaicāti trīs vienādi jautājumi – par Valsts prezidenta kandidātu, nodokļu iekasēšanu un aizbraukušo tautiešu atgriešanu dzimtenē.

Dibināšana

Bijušā tieslietu ministra Jāņa Bordāna vadītā Jaunā konservatīvā partija tika nodibināta šā gada maijā. Ņemot vērā to, ka pats Bordāns un viņa domubiedrs Dāvis Stalts 11. Saeimas vēlēšanās startēja no Nacionālās apvienības, ar kuru viņu ceļi vēlāk šķīrās, Jaunā konservatīvā partija tiek uzlūkota kā Nacionālās apvienības potenciāls sāncensis cīņā par nacionāli noskaņoto vēlētāju balsīm.

Deputātu kandidāti

Tiesa gan, Bordāns un Stalts nebūt nav vienīgie atpazīstamie kandidāti Jaunās konservatīvās partijas pieteikto 97 kandidātu vidū. No šīs partijas 12. Saeimas vēlēšanās kandidē arī bijušais ”Latvijas ceļa” ģenerālsekretārs Dainis Rozenfelds, literāte Eva Mārtuža, kādreizējais Valsts policijas priekšnieks Aldis Lieljuksis, mūziķis Juris Pavītols, dziesminieks Austris Grasis un atvaļinātais brigādes ģenerālis Gundars Ābols. Jaunās konservatīvās partijas sarakstā kandidē arī Bordāna domubiedrs Jānis Tomels.

Programma

Savā programmā Jaunā konservatīvā partija īpašu vērību pievērsusi tieslietu jomai - tā apņēmusies vairot tiesu sistēmas efektivitāti, paaugstinot tiesnešu kvalifikāciju un veicinot tiesnešu specializāciju. Tāpat partija sola veicināt tādu ārpustiesas strīdu izskatīšanas veidu kā šķīrējtiesas un mediācijas sakārtošanu, ieviest pret reiderismu jeb uzņēmumu pārņemšanu vērstus pasākumus, kā arī reformēt maksātnespējas administratoru sistēmu.

Jaunā konservatīvā partija starp savām prioritātēm min arī patriotisko audzināšanu, Jaunsardzes un Zemessardzes attīstību un stiprināšanu. Nodokļu jomā šis politiskais spēks plāno ieviest regresīvu neapliekamo minimumu, tādējādi gūstot finansējumu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamā minimuma paaugstināšanai.

Uz Latvijas Radio jautājumiem atbild Jaunās konservatīvās partijas priekšsēdētājs, premjerministra amata kandidāts Jānis Bordāns:

1. Kas ir jūsu kandidāts Valsts prezidenta amatam?

„Egils Levits, ja viņš piekristu. Ar Egila Levita ievēlēšanu par prezidentu tiktu dots signāls, ka šāds pavērsiens ir ceļš uz tiesisku, gan intelektuālu augsta līmeņa valsti, gan arogances izbeigšanu."

2. Kā jūs uzlabosiet nodokļu iekasēšanu?

"Ar precīzu, pareizu nodokļu noteikšanu un saglabājot nodokļu stabilitāti. Tas izraisa to, ka uzņēmēji, - un es ticu, ka viņi vēlas maksāt nodokļus -, spēj prognozēt savu biznesu, uzņēmējdarbību un pēc tam spēj apmaksāt nodokļus. Bet pie nodokļiem es arī pieskaitu maksājumus, no kuriem nevar izvairīties, kā energo, gāzes tarifi. Un otrs ir radīt uzņēmējdarbībai labvēlīgu tiesisko vidi, kas ir neatņemama sastāvdaļa. Un tā rada vispār iespēju šeit investēt – gan pašmāju kapitālam, gan ārvalstu kapitālam. Tas dos iespēju Latvijas kapitālam iziet ārpus Latvijas un eksportēt."

3. Kā panāksiet, lai četru gadu laikā Latvijā atgrieztos vismaz 50 tūkstoši aizbraukušo?

"Atgriezt cilvēkus var ar ticību, ka viņi šeit ir vēlami un gaidīti. To var nodrošināt stabila ekonomika, valsts amatpersonu attieksme pret cilvēkiem kā pret sev vienlīdzīgiem. Esmu drošs, ka četros gados ir iespējams rādīt pārmaiņu sajūtu. Cilvēki bieži atgriežas uz sajūtu, bet viņus nedrīkst krāpt."

Finansiālā ziņā Jaunā konservatīvā partija ir viena no trūcīgākajām - kopš šā gada 1. jūnija tai saziedoti tikai nepilni 14,5 tūkstoši eiro.

Jaunās konservatīvās partijas ziedotāju vidū galvenokārt ir šīs partijas izvirzītie deputātu kandidāti.

Visdāsnākais bijis Aldis Lieljuksis, kurš divos ziedojumos partijai atvēlējis 1750 eiro. Pa 1000 eiro Jaunajai konservatīvajai partijai ziedojuši arī Aivars Zīmelis un Krišjānis Feldmans. Maksimālo likumā atļauto summu - 16 000 eiro - partijai nav atvēlējis neviens ziedotājs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt