Aktuāli

Intervija ar ukraiņu rakstnieku Serhiju Žadanu par savu jauno romānu par karu Donbasā

Aktuāli

Andrejs Mamikins: Mēs šeit maksājam nodokļus, godīgi dzīvojam un tiksim apbedīti Latvijā

Partiju vizītkartes: Progresīvie

Partiju vizītkartes: 5.saraksts – «Progresīvie»

Partija “Progresīvie” izaugusi no biedrības ar tādu pašu nosaukumu, kas dibināta pirms septiņiem gadiem. Partija radās pagājušā gada februārī ar mērķi piedalīties pērn notikušajās pašvaldību vēlēšanās.

„Progresīvie” pašvaldību vēlēšanās piedalījās Aizputes, Mārupes, Ķeguma novados un Jūrmalā, bet deputātu vietas ieguva tikai Aizputes un Mārupes novados. Taču neviens no partijas biedriem, kuri ievēlēti pašvaldībās, uz Saeimu šajās vēlēšanās nepošas.

Dibināšanas dienā partijas līderi medijiem sacīja, ka jaunais politiskais spēks veidots, lai piedāvātu „alternatīvu Latvijas stagnējošajai politiskajai videi”. Jau tad partijas līderi paziņoja par plāniem piedalīties arī Saeimas vēlēšanās un Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kuras paredzētas pēc gada.

Kandidāti

Biedrības un vēlāk arī partijas dibinātājs ir Ansis Dobelis, kurš tagad ir politiskā spēka valdes loceklis. Politikā Dobelis iesaistījās 2004.gadā, kad no Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) kandidēja Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Uz Saeimu Dobelis posies divas reizes: kandidēja 9.Saeimas vēlēšanās no LSDSP saraksta, bet pirms septiņiem  gadiem kandidēja no apvienības “Vienotība” saraksta.

Dibinot partiju, par tās priekšsēdētāju ievēlēja Māri Graudiņu. Viņam ir politiskā pieredze. Zviedrijā dzimušais Graudiņš 5.Saeimas vēlēšanās tika ievēlēts no “Latvijas ceļa”.  Esot Saeimas deputāta amatā, Graudiņš bija valsts pilnvarnieks “Latvijas gāzes” padomē. No "Latvijas ceļa" Graudiņš kandidēja arī 6.Saeimas vēlēšanās, bet ievēlēts netika.

Starp partijas dibinātājiem un kandidātiem ir Ervins Labanovskis. Viņš Saeimas vēlēšanās kā deputāta amata kandidāts startējis trīs reizes un visas neveiksmīgi.  

Šobrīd partijas priekšsēdētājs ir Roberts Putnis, kuram nav politiskās pieredzes. Bijis Vācijas Sociāldemokrātiskās partijas biedrs, vadījis “Sabiedrību par atklātību – Delna”, kā arī strādājis "Parex" bankas Minhenes filiālē. Nepilnus divus gadus Kultūras ministrijā vadīja Mediju politikas nodaļu. Partija viņu ir izvirzījusi par premjera un veselības ministra amatu kandidātu.

Kopumā no šī saraksta Saeimā vēlas iekļūt 90 tās biedri.

Programma

Partija 4000 zīmju programmā uzsver, ka viņi sakņojas sociāli atbildīgas demokrātijas tradīcijā. "Progresīvie" sola sakārtot veselības aprūpi, piemēram, pakāpeniski nozares finansējumu palielinot līdz 8% no iekšzemes kopprodukta. Viņu mērķis ir palielināt medicīnas pieejamību un samazināt zāļu cenas, taču neprecizē, kā to izdarīs.

Partija sevi dēvē arī par “jaunajiem zaļajiem”. Viņi savā programmā ietver taupīgu resursu izmantošanu un vides piesārņošanas novēršanu. "Progresīvie" uzskata, ka piesārņotājiem ir jāmaksā vairāk nekā tiem uzņēmējiem, kuri strādā ar zaļajām tehnoloģijām, ir draudzīgi videi un dzīvniekiem.

Partija iestājas par inovācijām Latvijas ekonomikā. Valstij, pēc partijas domām, ir jākoncentrējas uz nozarēm, kas ražošanā nodrošina pieprasījumu pēc augsta zināšanu ieguldījuma, rada pievienoto vērtību un labi atalgotas darbavietas. Zinātnei nav valodas, uzskata partijā, tāpēc "Progresīvie" iebilst pret svešvalodu aizliegumu vai ierobežojumiem augstskolās, bet skolās pilnībā jāpāriet uz valsts valodu.  

Sociālajā jomā “Progresīvie” sola minimālās pensijas celšanu – jau nākamgad paaugstināt līdz 215 eiro. Partija iestājas par viendzimuma pāru tiesībām.

Partijas nostāja

Uz Latvijas Radio jautājumiem atbild partijas premjera kandidāts Roberts Putnis.

Latvijas Radio: Vai atbalstāt jaunu reģionālo reformu?

Roberts Putnis: Protams. Tas ir tas, kur es aicinu balsot par “Progresīvajiem”, jo mums nav pašvaldības kaklā ar pašvaldību večiem un vecenēm. Ja gribat tiešām efektīvu valsts pārvaldes reformu, tad balsojiet par partijām, kuras nav masveidā pārstāvētas pašvaldībās šobrīd. Šī ir vienīgā iespēja. Jo pēc tam, kad mums būs pašvaldību cilvēki, visticamāk, arī partijas iekšienē šis jautājums kļūs grūtāks.

Vai atbalstāt ideju par vienotas Eiropas armijas izveidi?

Atbilde ir skaidra – jā. Latvijai jāatbalsta militārā kapacitāte Eiropas līmenī. Nevaram sagaidīt, ka visu laiku amerikāņi būs tie, kas mūs pasargās. Diemžēl tā tas ir, neraugoties uz to, ka attiecības ar ASV mums ir absolūta prioritāte, joprojām mūsu skaidrs drošības garants un balsts. Bet tas neizslēdz alternatīvu veidošanu.

Kā piedāvājat risināt darbaspēka pieejamības problēmu? Vai atbalstāt darbaspēka ievešanu?

Mēs noteikti neesam par darbaspēka masveida ievešanu Latvijā. Mēs esam par to, lai izsmeltu esošā darba tirgus iespējas un primāri palielinātu atalgojumu mūsu cilvēkiem. Tā ir kompleksās ekonomikas ideja, ko aizstāvam, ka mēs veidojam valsti kā augstu ienākumu valsti, kurā ir sarežģītās nozarēs augsti kvalificēts darbaspēks. Tas, protams, ir ilgtermiņa mērķis.

Partijas finanses

Kopš aizvadītā gada jūnija “Progresīvajiem” ziedoti vairāk nekā sešdesmit deviņi tūkstoši (69 185) eiro.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja datu bāze rāda, ka partijas viens no dāsnākajiem ziedotajiem ir “Draugiem Group” lielākais īpašnieks Agris Tamanis. Viņš vienā maksājumā partijai ziedojis 10 000 eiro. Otrs lielākais ziedotājs ir partijas biedrs, Blokķēžu tehnoloģiju attīstības darba grupas vadītājs Dmitrijs Fjodorovs. Viņš kopumā sešos maksājumos "Progresīvajiem" arī ziedojis desmit tūkstošus (10 001) eiro.

Teju 4000 eiro trīs maksājumos ziedojis partijas biedrs un deputāta amata kandidāts Dmitrijs Markovs, kurš Centrālajai vēlēšanu komisijai norādījis 150 000 eiro lielas parādsaistības. Markovs ir partijas līdera Roberta Putņa dzīvesbiedrs.

Aktīvs ziedotājs ir arī partijas līdzdibinātājs, valdes loceklis Māris Graudiņš. Viņš 13 reizes partijai ziedojis naudu, mantu vai pakalpojumus, kopumā politiskā spēka maku papildinot ar 3424 eiro.

Starp ziedotājiem ir arī citi partijas redzamākie līderi, piemēram, tās premjera amata kandidāts Roberts Putnis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti