Panorāma

Barikāžu muzejs nonācis grūtību priekšā

Panorāma

Vērtēs pienākumu vakcinēties plašākam strādājošo lokam

Ja rīt notiktu Saeimas vēlēšanas, par kuru politisko spēku jūs balsotu?

Partiju reitingi septembrī: vairāk aptaujāto gatavi doties uz vēlēšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas populārāko partiju galvgalī septembrī notikušas nelielas pārbīdes, bet vēl interesantākas izmaiņas vērojamas iedzīvotāju aktivitātes rādītājos. Cilvēki kļūst politiski aktīvāki, tādēļ, iespējams, gads pirms vēlēšanām nesīs jaunas interesantas izmaiņas.

Saskaņā ar pētījumu kompānijas SKDS aptauju, kas veikta pēc LTV pasūtījuma, populārākā partija septembrī joprojām bija Saeimas opozīcijā strādājošā “Saskaņa”, kurai atbalsts salīdzinājumā ar augusta rādītājiem sarucis par 0,6 procentpunktiem.

Otrajā vietā stabili turas vēl vieni Saeimas opozicionāri – Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) ar 8,3% atbalstu. Trešo vietu atguvusi valdības vadītāja pārstāvētā “Jaunā Vienotība”, par kuru septembrī gatavi balsot būtu 8,2% vēlētāju. Šīs abas partijas septembrī var lepoties ar lielāko popularitātes pieaugumu – ZZS atbalsts pieaudzis par vienu procentpunktu, bet “Jaunajai Vienotībai” – pat par pusotru.

Kā norādījuši eksperti, par spīti kritikas gūzmai “Jaunās Vienotības” popularitāte pamazām aug. Lielā mērā tas esot premjera nopelns.

“Tik tiešām, ja mēs paskatāmies pēdējā pusgada “Vienotības” popularitātes izmaiņas, tad patiešām mazlietiņ, mazlietiņ, pa kripatiņai, pa kripatiņai, bet “Vienotības” popularitāte ir pieaugusi. Tiesa, mēs joprojām runājam par ļoti maziem skaitļiem,” sacīja SKDS direktors, sociologs Arnis Kaktiņš.

Uz to norādīja arī politologs Filips Rajevskis: “Premjers ir atradis veidu, kā nokomunicēt to, kas notiek, drusku ar skatu no malas, bet vienkārši un saprotami. Viņš nekautrējas izteikt arī kādu kritiku saviem kolēģiem. Viņš mēģina sevi iezīmēt kā komandas kapteini. Tādā veidā viņš tiek uzklausīts no sabiedrības, un tas atspoguļojas reitingos.”

Ja neizlēmušo skaitu sadala proporcionāli izlēmušo vēlētāju balsīm, tad Saeimas vēlēšanu rezultāti septembrī izskatītos šādi: pirmajā vietā “Saskaņa”, otrajā – ZZS. Tad sekotu valdošās partijas – “Jaunā Vienotība”, Nacionālā apvienība un “Attīstībai/Par!”. 5% barjeru pārvarētu arī Alda Gobzema vadītā “Likums un kārtība”.

Ap izšķirīgo piecu procentu partiju drūzmētos “Progresīvie”, Latvijas Reģionu apvienība, Jaunā konservatīvā partija, “Latvija pirmajā vietā”, Latvijas Krievu savienība.

Partijas “Par cilvēcīgu Latviju” jeb kādreizējās “KPV LV” atbalsts jau vairākus mēnešus ir zem 1%. 

“Pagaidām tā lielā problēma, ko mēs redzam reitingu tabulā, ir “nāves koridors” 2,5 – 3,5 procentu līmenī. Un tajā ir drūzma – tur ir gan vecie, gan jaunie politiskie spēki . Un jo lielāka drūzma šajā “nāves koridorā”, jo grūtāk no tā izrauties – parādīt sabiedrībai, ka esi labāks par visiem pārējiem,” norādīja politologs Rajevskis.

Un vēl kāds interesants rādītājs –

jau trešo mēnesi pēc kārtas sarūk to vēlētāju skaits, kas aptaujā norādījuši, ka nepiedalīsies vēlēšanās.

Jūlijā tas bija 22,3%, augustā – 20%, bet septembrī – 18,6%.

Vai tas rada cerību, ka 14. Saeimas vēlēšanās varam sagaidīt lielāku vēlētāju aktivitāti nekā 2018. gadā? Eksperti uzskata, ka pagaidām šādas prognoze šķiet pārāk optimistiskas un labākajā gadījumā 14. Saeimas vēlēšanu aktivitāte varētu būt līdzvērtīga kā 13. Saeimas vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti