Pusdiena

Rēzeknieši garīdznieka apcietināšanā saskata provokāciju

Pusdiena

"Amazon" kļūst par otro amerikāņu uzņēmumu, kura vērtība sasniedz triljonu ASV dolāru

Partijas izvērš aktīvu cīņu par diasporas balsīm

Partijas pirms Saeimas vēlēšanām izvērš aktīvu cīņu par diasporas balsīm

Pēc iedzīvotāju reģistra datiem, šogad ārvalstīs dzīvo 130 000 balsstiesīgo Latvijas pilsoņu. Tas ir par 50 000 vairāk nekā pirms četriem gadiem. Diasporas organizācijas aicina tautiešus iet uz vēlēšanām un rūpīgi izsvērt savu politisko izvēli. Arī politiskās partijas aktīvāk pievēršas diasporas un reemigrācijas jautājumiem, iekļaujot savus priekšlikumus priekšvēlēšanu programmās. Cik lielā mērā tas uzrunā Latvijas diasporas pārstāvjus? 

Ārzemēs dzīvojošo Latvijas balsstiesīgo pilsoņu skaits šogad ir rekordliels. 130 000 ir 70% no visa Kurzemes apgabala vēlētāju skaita. Tomēr balsošanas aktivitāte ārpus valsts robežām ir bijusi tradicionāli zemāka. Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās no 87 493 balsstiesīgo ārvalstīs vēlēt gāja vien ceturtdaļa – 23 116 jeb 26,42%. Šā gada vēlēšanās aktivitāte varētu būt augstāka. Vismaz to cenšas panākt reemigrantu biedrība "Ar pasaules pieredzi Latvijā", saka tās valdes loceklis Jānis Kreilis.

Attēlā biedrības" Ar pasaules pieredzi Latvijā" dibinātājs un valdes loceklis Jānis Kreilis
"Mēs kā biedrība gribam panākt – mums ir jāiet balsot. Tas ir mūsu pienākums, tā ir mūsu privilēģija ietekmēt lietas.

 

Tas var likties sarežģīti, varbūt lieki, bet, ja es neiešu balsot, kāds cits izlems manā vietā, un tad mums nebūs tiesību sūdzēties," vērtē Kreilis.

Biedrības pārstāvis uzsver, ka lielāka vēlētāju aktivitāte ārvalstīs varētu mudināt mainīt vēlēšanu principu. Šobrīd viņu balsis pieskaita Rīgas apgabalam. "Ir priekšlikumi šo mainīt. Ja redzētu, ka balss ārzemēs ir ļoti spēcīga, tad būtu pamats izveidot jaunu sarakstu vai mainīt šo kārtību."

Šajās vēlēšanās pirmo reizi politiskie spēki tik aktīvi uzrunā diasporu, novēro tās pārstāvji. Reemigrācijas jautājumi ir pieminēti daudzās priekšvēlēšanu programmās. Arī biedrības rīkotajās priekšvēlēšanu debatēs ir bijusi liela partiju un apvienību atsaucība. To izceļ arī pasākuma dalībniece Ilze Garoza:

"Cik es atceros, šī ir pirmā reize, kad visas politiskās partijas, kas pretendē uz iekļūšanu Saeimā, ir spiestas formulēt savu redzējumu par attiecību veidošanu ar to Latvijas sabiedrības daļu, kas dzīvo ārpusē, un mēs runājam par 370 000 cilvēku."

FAKTI

 • Pēc PMLP Iedzīvotāju reģistra datiem ārzemēs savu dzīvesvietu deklarējuši 178 648 iedzīvotāji, no tiem balsstiesīgi - 130 702 (š.g. 5.jūnija dati);
 • 12.Saeimas vēlēšanās 2014.gadā ārvalstīs Iedzīvotāju reģistrā bija reģistrēti 87 493 balsstiesīgie, no kuriem nobalsoja 23116 jeb 26,42%, no tiem pa pastu - 417 vēlētāji.

Ārvalstu skaits, kur notikušas vēlēšanas:

 • 13.Saeimas vēlēšanas: 45 valstis
 • 12.Saeimas vēlēšanas: 42 valstis
 • 11.Saeimas vēlēšanas: 39 valstis
 • 10.Saeims vēlēšanas: 37 valstis
 • 9.Saeimas vēlēšanas: 33 valstis
 • 8.Saeimas vēlēšanas: 29 valstis
 • 7.Saeimas vēlēšanas: 24 valstis
 • 6.Saeimas vēlēšanas: 21 valsts
 • 5.Saeimas vēlēšanas: 16 valstis

13.Saeimas vēlēšanu iecirkņu saraksts ārvalstīs – 121.

Šogad Ilze Garoza pieņēmusi lēmumu atgriezties Latvijā pēc desmit Amerikas Savienotajās Valstīs pavadītajiem gadiem. Savu izvēli 13.Saeimas vēlēšanās viņa darīs pēc rūpīgas politisko organizāciju piedāvājuma analīzes. "Es sevi saistu ar šo zemi, un man ir svarīgi, kas ir šīs zemes vadībā."

Balsot pēc mēneša dosies arī 21 gadu vecā Līva Zemīte, kura ir piedzimusi un visu mūžu nodzīvojusi Kanādā. Visi četri viņas vecvecāki ir latviešu emigranti. Savukārt viņa pati tagad iziet praksi Ārlietu ministrijā. "Es jau pēdējos trīs  gadus skatos uz Latviju. Nevar zināt, kurā virzienā dzīve vedīs, bet šeit es redzu brīnišķīgas iespējas. Jautājums par "atgriešanos" nav par darba vai ekonomisko situāciju, bet vairāk par spēju atstāt ģimeni un draugus mājās."

Četrus gadus latvietis Aleksandrs Blūms studējis un dzīvojis Anglijā. Nu arī viņš atgriezies. Tā izlēmis pats, un darbu atrada gandrīz uzreiz, neizmantojot valsts reemigrācijas pasākumus.

Par ko balsot, arī jau izlēmis:  "Man pirms tam bija viedoklis, par ko es balsošu. Tas nav saistīts ar diasporas sadarbību, bet saistībā ar manifestiem, ko izmantoju. Kas man likās liberālākais, par to arī droši vien es balsošu."

Balsot ārpus Latvijas robežām šogad varēs 45 valstīs 121 vēlēšanu iecirknī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti