Dienas notikumu apskats

Truksnim, Krūmiņam un Raitumam piemērots aizdomās turētā statuss (Papildināts)

Dienas notikumu apskats

Par Latvijas Hokeja federācijas vadītāju ievēlēts Aigars Kalvītis

Partija Truksni pagaidām atbalsta, opozīcija mēra atbrīvošanu varētu prasīt nākamnedēļ

Partijas biedri Truksni pagaidām atbalsta, opozīcija mēra atbrīvošanu varētu prasīt nākamnedēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) īstenotajām aktivitātēm, aizturot Jūrmalas mēru «zaļzemnieku» Gati Truksni, viņa partijas biedri pagaidām pauž atbalstu Trukšņa palikšanai priekšsēdētāja krēslā. Savukārt nosacītās opozīcijas deputāti rosinājuši sasaukt domes sēdi, lai lemtu par partiju finansēšanas pārkāpumos aizdomās turamā Trukšņa atbrīvošanu no amata. Tomēr pašlaik domniekiem neizdodas savākt nepieciešamo deputātu balsu trešdaļu, lai tādu sēdi sasauktu.

ZZS deputāti Jūrmalā atbalsta Truksni

Truksnim piemērotie drošības līdzekļi neliedz turpināt pildīt domes priekšsēdētāja pienākumus. Šobrīd viņš ir devies atvaļinājumā, un domē saka – tas esot bijis sen ieplānots.

Aizturēšana, sākts kriminālprocess par iespējamu partiju nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā un aizdomās turamā statuss nav pietiekami iemesli, lai Jūrmalas domē valdošās Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāti rosinātu no amata atkāpties savu partijas biedru Gati Truksni.

Tā domnieki vienojušies pēc mēra izlaišanas brīvībā, stāsta Jūrmalas deputāts Jānis Lediņš.

"Partijas naudu neražo un nepelna. Līdz ar to visas partijas sastāv no ziedojumiem, un mēs visi aicinām savas paziņas un draugus, lai atbalsta partiju. Es neredzu nekā tāda, ko varētu saukt par likumpārkāpumu," stāsta Lediņš. "Mēs visi nolēmām atbalstīt Truksni, jo vēl ir daudzas labas idejas. Mēs šobrīd netaisāmies izteikt neuzticību," piezīmēja Jūrmalas domes deputāts.

Par medijos izskanējušajām ziņām, ka Truksnis KNAB ierašanās brīdī saujai tablešu uzdzēris alkoholu, kā dēļ nonāca slimnīcā, pašam mēram pajautāt nevar, jo darbā domē viņš piektdien nebija, bet uz telefona zvaniem neatbild. Viņa partijas biedrs Lediņš Truksni attaisno. "Par alkoholu viņš neko neteica, bet sirdsdarbība var pasliktināties jebkuram, kad pie tevis ierodas KNAB pārstāvji ar kratīšanas orderi," teica Lediņš.

Jūrmalas mērs ceturtdien uzsvēra, ka pats no amata atkāpties negrasās, turklāt gatavojas kandidēt nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

Opozīcija - neviendabīga

Tikmēr korupcijas apkarotāju pievērstā uzmanība likusi sasparoties opozīcijai, kas par tādu kļuva dažus mēnešus pēc jaunā sasaukuma darba sākuma. No partijas «Tev, Jūrmalai» ievēlētais Arnis Ābelītis KNAB vizīti sauc par likumsakarīgu. "Manā uztverē tas ir loģisks iznākums, kas notika pārbagātajā priekšvēlēšanu kampaņā, kas notika 2013.gadā, kuru Truksnis Jūrmalā rīkoja. Turklāt arī viņa autoritārais un diktatoriskais stils... Tam, kas tagad notika, agri vai vēlu bija jānotiek," pauda Ābelītis.

No Jūrmalas domes 15 deputātiem Trukšņa atkāpšanos vai atcelšanu pašlaik prasa tikai četri - abi partijas „Tev, Jūrmalai” deputāti Ābelītis un Mārtiņš Stulpiņš, partijas „Vienotība” deputāts Juris Visockis un deputāte Gunta Liepiņa no Nacionālās apvienības.

„Mums trūkst viena paraksta. Ko mēs varam izdarīt? Visi pārējie ir neitrāli.

KNAB jau nav mazais bērns – kaut kas tāds [aizdomīgs] jau ir bijis! Ja jau ir šāda „šmucīte”, tad jau laikam vajadzēja atkāpties – tas būtu vispareizākais!” saka Stulpiņš.

Viņaprāt, Jūrmalas domes vairākumu veidojošajām partijām vajadzētu vienoties par jaunu kandidātu un to ievēlēt. „Nebūtu nekāda vaina! Tiktu ārā no „šmucēm”. Visīpatnējākais ir „Vienotība” – tā it kā grib atjaunot savu labo reputāciju! Bet te ir tīrs pierādījums – viens balso par, viens balso pret parakstu [par Trukšņa atbrīvošanu]. Kas tad tā par „Vienotību”?” retoriski jautāja Stulpiņš.

Opozīcija kritizē, ka prasīgumā pēc mēra nomaiņas vienprātības trūkst «Vienotības» deputātos.

Deputāts Juris Visockis ir par to, savukārt Iveta Blaua atbalstot Truksni un nepiekrītot parakstīties sēdes sasaukšanai. Viņa to noliedz, sakot, ka neviens viņu nav uzrunājis.

Blaua nedomā, ka ar lēmumiem ir jāsteidzas. "Mēs zinām tik daudz, cik mēs esam lasījuši presē. Kamēr nav oficiāla dokumenta par to, kas ir noticis, man šķiet, ka ir saprātīgāk pagaidīt, jo pilsētā šis fons atkal ir radīts ļoti nepatīkams. Es uzskatu, ka nav jālej netīrs ūdens uz tām dzirnavām, ka pašlaik griežas," saka Blaua. Vaicāta, vai Truksnim būtu jāatkāpjas, viņa atsaka, ka tas ir paša Trukšņa sirdsapziņas jautājums.

Blaua sola nākamajā nedēļā uzrunāt Jūrmalas domniekus, lai spriestu par varas maiņu pilsētā.

Pašvaldību lietu ministrs Kaspars Gerhards no Nacionālās apvienības par Jūrmalas lietu īpaši runīgs nav bijis, vien norādot, ka viss ir KNAB ziņā, bet atbrīvot Truksni ministrijai nav iemesla.

Jau ziņots, ka KNAB otrdien veica kratīšanu Jūrmalas mēra kabinetā un dzīvesvietā . Šajā lietā tika aizturētas četras personas – Truksnis, kuram gan kratīšanas laikā kļuva slikti un viņš tika nogādāts slimnīcā, uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš, bijušais "Parex bankas" viceprezidents Jorens Raitums, kurš rūpējies par Krūmiņa finanšu darījumiem un saistīts arī ar Ingūnas Sudrabas vadīto partiju "No sirds Latvijai", un vēl kāda persona.

Viņiem piemērots aizdomās turētā statuss partiju nelikumīgās finansēšanas lietā. Visiem trim aizliegts izbraukt no valsts un tikties ar konkrētām personām.

Raitums izteiktajām aizdomām – pārkāpumiem partiju finansēšanā – nepiekrītot un savu vainu neatzīstot.

Otrdien kratīšana notika arī partijas "No sirds Latvijai" birojā. Sudraba noraidīja, ka partija būtu saņēmusi kādus nelikumīgus maksājumus no uzņēmēja Krūmiņa.

Tāpat otrdien no amata ir atstādināta Rīgas Kurzemes rajona tiesas priekšsēdētāja Aija Orniņa. Viņa noliedza, ka viņas lieta būtu saistīta ar Trukšņa lietu, bet apstiprināja, ka pret viņu sāktais kriminālprocess ir saistīts ar Krūmiņu. Tiesnese sacīja, ka viņai tiek inkriminēta neizpaužamu ziņu izpaušana un "piedāvājuma pieņemšana" no Krūmiņa.

Krūmiņam ir aizdomās turētā statuss divos kriminālprocesos un piemēroti drošības līdzekļi: aizliegums izbraukt no valsts un tikties ar konkrētām personām.

Pats uzņēmējs stāsta, ka Orniņu pazīstot sen un piektdien saticies, lai runātu par citām tēmām. Krūmiņš noliedza, ka tiesnese būtu mēģinājusi pabrīdināt uzņēmēju par gaidāmo procesu. Savukārt Raitums esot Krūmiņa finanšu direktors.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti