Panorāma

Demokrātiskajā Latvijā nomainījušās 37 valdības

Panorāma

Pirmizrāde dokumentālajai filmai "Kurts Fridrihsons"

Pārsūdz VP lēmumu atteikt kriminālprocesu "Stiklu" bērnunamā

Pārsūdz policijas lēmumu atteikt kriminālprocesu «Stiklu» bērnunamā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pagājis pusgads, kopš tiesībsargājošajām iestādēm nodoti iesniegumi par Ventspils novada bērnunamā "Stikli" novēroto iespējamo emocionālo vardarbību un citiem pārkāpumiem. Valsts policija resorisko pārbaudi izbeigusi un atsakās ierosināt kriminālprocesu. Šis lēmums ir pārsūdzēts. 

Jau laikā, kad zemi vēl klāja sniegs, "Panorāmā" pirmo reizi tika ziņots par emocionālās vardarbības epizodēm Ventspils novada bērnunamā "Stikli" - tādām kā bērnu kaunināšanu, savstarpēju salīdzināšanu, apsaukšanu skaļā balsī. Šo mēnešu laikā mainījies daudz. Amatu pametis ilggadējais direktors Guntis Lučins, kurš iepriekš amatu atstāt atteicās pēc vairākiem bērnu tiesību sargu aizrādījumiem.

Iesniegumus, lūdzot izvērtēt amatpersonu darbību vai bezdarbību, tiesībsargājošajām iestādēm iesniedza audžumamma Elīna Bataraga no Jēkabpils, kas savā ģimenē pieņēma kādu meiteni no "Stikliem".

"Tas, ka bērns ir cietis no ļoti smagas vardarbības un tāpēc viņam ir uzvedības traucējumi, nav iemesls pret viņu izturēties slikti un viņu pazemot," uzsver Batarga.

Viesošanās laikā Elīna kopā ar "Aizliegto paņēmienu" neoficiāli nofilmēja notiekošo. Valsts policija sāka resorisko pārbaudi. To veica četrus mēnešus un nesen noslēdza ar atteikumu uzsākt kriminālprocesu.

Policijā norāda: "Noziedzīga nodarījuma pazīmes, kas paredzētas Krimināllikuma pantos, mums nav, bet ir saskatāmas Administratīvā pārkāpuma kodeksa pārkāpumu pazīmes."

Konkrēti saskatītas vardarbības pazīmes, kas nav pietiekami smagas, lai tās uzskatītu par kriminālpārkāpumu. Runa ir par kāda darbinieka pārkāpumiem. Tos tagad vērtēs Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, kas arī iepriekš šajā bērnunamā saskatījusi pārkāpumus, taču tiem nepievērsa pienācīgu vērību. Par to liecina pārkāpumu satura atkārtošanās gadu no gada. Šoreiz inspektoru vadība teic, ka pārkāpumus izdosies pierādīt.

"Inspekcija normatīvo aktu noteiktajā kārtībā arī turpinās administratīvo lietvedību. Veiks atbilstošās, procesuālās darbības, gan uzklausot cietušo viedokli, gan pie administratīvās atbildības sauktās personas viedokli. Un pieņemot lēmumu par personas saukšanu vai nesaukšanu pie atbildības par administratīvo pārkāpumu," stāsta Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve Renāte Alberga.

Tas nozīmē, ka vainīgo varētu sodīt ar naudassodu. Tā maksimālais apmērs - 210 eiro. Audžumamma Latvijas Televīzijai stāsta, ka atteikums, viņasprāt, ir signāls "sistēmas" darbiniekiem un sabiedrībai turpināt neievērot bērnu tiesības.

"Mums ir jāņem vērā, ka tomēr direktors ir aizbildnis šiem bērniem. Tajā brīdī, kad aizbildnis veic pārkāpumus un pamet šos bērnus kaut kādā ziņā novārtā, it īpaši par viņu veselību, netiek šis jautājums risināts," uzsver Batarga.

Par līdzīgiem pārkāpumiem Jelgavas bērnunamā, ar ko sākās "sistēmas bērnu" rubrika, Valsts policija sākotnēji arī atteicās ierosināt kriminālprocesu. To sāka vien pēc pārsūdzībām, iesaistoties Tiesībsarga biroja speciālistiem.

"Tie lēmumi par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, viņi parasti ir tādi ļoti skopi. Vai vispār uzrakstīts atteikt, vai tāds īss pamatojums. Tā ir diezgan izplatīta prakse, ka sākotnēji tiek pieņemts lēmums atteikties uzsākt kriminālprocesu," stāsta Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Viņa vērš uzmanību, ka konkrētā gadījumā kriminālpārkāpumu par vardarbību varētu arī nebūt, bet nepietiekami vērtēta aizbildņa tiesību iespējama ļaunprātīga izmantošana, ilgstoši pieļaujot dažādus pārkāpumus un nolaidību pret bērnu veselību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti