Dienas ziņas

Atjauno Anša Lerha-Puškaiša dārzu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ģimenes ārstu ikdiena Alūksnē

Pārslogotajiem Alūksnes ģimenes ārstiem nav laika mājas vīzītēm

Nav laika mājas vizītēm, jo katru dienu jāstrādā līdz pat 10 stundām – tādā situācijā nonākuši ģimenes ārsti Alūksnē. Arī ar pagarinātu pieņemšanas laiku pie ārsta visi pacienti netiek.

Turklāt pacientu skaits, kuriem nepieciešams ģimenes ārsts, tikai palielinās. Nesen darbu pārtraukuši divi bērnu ārsti, bet drīzumā vēl 2000 pacientu paliks bez sava daktera.

Ģimenes ārstes Aritas Prindules pacientu skaits tuvu 2000, tajā skaitā vairāk nekā 800 bērnu. Šobrīd, kad mazākie pacienti slimo daudz, tie jāpārbauda ik pa trīs dienām, bet daktere teic – tas ir teju neiespējami, tāpēc arī jaunus pacientus nereģistrē.

“Ir skumji apzināties, ka cienījamiem pilsētas iedzīvotājiem ir jānāk, nezinu, vai tā var teikt, bet jādiedelē veselības aprūpe, kas viņiem būtībā pienākas. Mums viņiem ir jāatsaka, un mēs slikti jūtamies - gan ārsti, gan pacienti.

Tā ir problēma, jo arī Gulbenē ir krīzes situācija. Arī tur vairāki dakteri beidza prakses," saka ģimenes ārste Arita Prindule.

Ārste stāsta, ka trūkst kaut tikai viena jauna ģimenes ārsta, kurš glābtu situāciju. Pilna slodze tam noteikti būtu un arī poliklīnikā vieta esot. “Reizēm pārņem bezcerības sajūta, jo cilvēks var izdarīt tik, cik viņš var. Ja dienas beigās reizēm dakteris sēž pie galda un sāk domāt, vai visu ir izdarījis, kā vajag, tad tas nav normāli," saka ārste.

Pašvaldība apzinās arī ārstu speciālistu trūkumu. To cer risināt, piesaistot studentus, jau iepriekš Rīgā bijušas tikšanās ar stomatologiem un 17. martā notiks tikšanās ar potenciālajiem jaunajiem ģimenes ārstiem, lai tiem piedāvātu darbu Alūksnē. “Mēģināsim piedāvāt visu to labāko, lai viņus ieinteresētu, bet, kā jau mēs esam vairākas reizes runājuši, mēs to problēmu nevaram atrisināt. Mēs varam atrisināt tādā ziņā, ka mēs to vienu ārstu dabūjam, un tas mums palīdz.

Tas ir valsts sistēmas jautājums. Mēs jau uz vietas šeit glābjam, ko varam. Var teikt, aizbāžam visus caurumus," atzīst Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins.

Ģimenes ārstiem nav laika arī mājas vizītēm. Daktere Arita Prindule strādā ne tikai Alūksnē, bet arī trīs pagastos un uzsver, ka cilvēkiem, kuri dzīvo laukos, veselības aprūpi nevar liegt.

Kā vienu no iespējamajiem iemesliem, kāpēc ārsti nenāk strādāt uz Alūksni, daktere min problēmu ar apmācību plānošanu. “Visu dienu, piemēram, arī uz Rīgu - viena brīva, vienu kursi. Cik tad laucinieks var izbraukāt, jāstrādā jau arī pa to vidu," saka Prindule.

Vēl viens faktors, kas kavē jaunu ģimenes ārstu piesaisti, pēc Prindules domām, ir tas, ka valstī nav izstrādāts mehānisms ģimenes ārstu prakšu pārmantošanai un ārsti kā pašnodarbinātie nejūt stabilas sociālās garantijas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti