Panorāma

Cīnās pret apbūvi kāpu teritorijā

Panorāma

Panorāma

Pārmet necaurspīdību kredītiestāžu likvidatoru atlasē

Pārmet necaurspīdību kredītiestāžu likvidatoru atlasē

Banku likvidatoru atlases procedūra izpelnījusies vairāku advokātu pārmetumus. Neesot skaidrs, kā tieši Latvijas Zvērinātu advokātu padome nonāk pie piecu cilvēku saraksta, no kura vēlāk nepieciešamības gadījumā izraugās likvidatoru, ko ieteikt tiesai. 

Sarakstu ar iespējamajiem banku likvidatoriem Zvērinātu advokātu padomei jāveido reizi gadā. Pie nepieciešamības kāds no pieciem tajā iekļautajiem var kļūt par bankas likvidatoru. Tā ir persona, kas atbild par bankas darbības pārtraukšanu, piemēram, piedzenot parādus, apmierinot kreditoru pieprasījumus un sadalot pāri palikušo mantu.

"Izskanējuši apgalvojumi, dažādas problēmas ar godprātību šajos banku likvidācijas procesos, tādēļ viennozīmīgi būtu šobrīd ļoti skrupulozi un ļoti uzmanīgi jāvērtē šie te kandidāti un nedrīkstētu būt ne mazāko šaubu, būtu jābūt pilnīgam caurspīdīgumam šajā kandidātu atlasē," norāda zvērināts advokāts Dēvijs Elnionis.

Advokātu padomes vadītājs gan nepiekrīt izteikumiem par skaidru kritēriju trūkumu. Viņš skaidro, ka primāri tos nosaka Kredītiestāžu likums. Piemēram, likvidators nevar būt aizdomās turētais kriminālprocesā par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Tomēr arī komisija pati izvirza savas papildu prasības. Vērtēti tiek ētikas pārkāpumi iepriekšējā darbā, reputācija, finansiālā neatkarība un vairāki citi kritēriji.

"Nekāda matemātika cik, par kuru kritēriju, kāds punktu skaits, kas tiks piešķirts 5 vai 10 ballu skalā, nebija," atlases kritērijus raksturo Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.

"Šie noteikumi ļoti smalki nepasaka šos kritērijus, kādēļ tad viens varētu būtu labāks vai sliktāks," norāda Elnionis. 

Agrāk padomes iesaiste bijusi mazāka. Teju visu pretendentu vārdi bez lielas atlases sūtīti Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK). Tur piecu cilvēku saraksts sastādīts, likvidatorus izlozējot. Iestādē atzīst – kopš atlasi veic padome, tā neinteresējoties, kā tieši kandidāti atlasīti.

"Paskaidrojumu mums Zvērinātu advokātu padome nesniedz un normatīvajos aktos arī nav prasības," norāda Guntis Cerbulis, FKTK Juridiskās daļas vadītājs.

Komisija kandidātu vārdus vien nosūta papildu izvērtēšanai tiesībsargājošajās iestādēs. Advokātu padomei vēl iepriekš pārmesta arī uz komisiju virzīto kandidātu slēpšana. Uz to reaģējot, saraksts nopublicēts advokātu kolēģijas mājaslapā. Taču ar iemesliem, kā tieši šie cilvēki izvēlēti, publiski iepazīties nevarēs. Balsojumu protokoli būs pieejami vien pārējiem kandidātiem.

Tā, piemēram, arī pats padomes vadītājs nevarēja izskaidrot, kā likvidatoru sarakstā nonācis arī Mārtiņš Bunkus, kurš vienlaikus ir arī loceklis komisijā, kas par kandidātiem balsoja. Bunkus Latvijas Televīzijai atbildēja, ka pats situāciju nekomentēs. Jautājumi adresējami komisijas vadītājam Ivaram Gruntem. Savukārt Grunte atzina, ka situāciju neuzskata par pareizu, taču komisijas vairākums pret paša kandidāta piedalīšanos balsojumā neiebilda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti