Panorāma

ANO: pārvietoto personu skaits tuvojas 80 miljoniem

Panorāma

Vardarbība ģimenē: upuris kļūst par varmāku

Saeimā kritizē e-Saeimu

Parlamentārieši kritizē e-Saeimu

Saeima kļuvusi par vienu no pirmajiem parlamentiem pasaulē, kas Covid-19 krīzes laikā gatavs strādāt pilnībā attālināti, izmantojot īpaši radītu programmu e-Saeima. Taču deputātu vidū joprojām ir daudz kritikas par šīs programmas izmaksām, tehniskajām ķibelēm un šaubas par atbilstību Satversmei.

Pirmā attālinātā parlamenta sēde, izmantojot e-Saeimas rīku, notika 26. maijā. Deputātu vidū joprojām ir daudzi kritiķi, kuri e-Saeimu uzskata par pārāk dārgu, tehniski nepilnīgu vai pat demokrātijai bīstamu.

Pagājušajā nedēļā, 11. jūnijā, Saeimas sēdi nācās pārtraukt tehnisku ķibeļu dēļ. Tādēļ šonedēļ e-Saeimas problēmas kārtējo reizi tika iztirzātas parlamenta Publisko izdevumu un revīzijas komisijā. Līgums ar izstrādātāju paredz parlamentam iespēju par katru šādu pārrāvumu iekasēt līgumsodu 750 eiro apmērā. Šoreiz gan tas nebūšot iespējams, jo pie tehniskajām ķibelēm esot vainojami paši parlamentārieši.

“Šī situācija izveidojās gala lietotāju slikto interneta savienojumu dēļ,” skaidroja Saeimas administrācijas izpilddirektors Māris Zelčs.

Ar to arī jautājums būtībā bija izskatīts. Atlikušo sēdes daļu deputāti veltīja karstām debatēm par to, cik laba vai slikta ir e-Saeima.

Komisijas sēde notika attālināti platformā “Zoom”, tādēļ starpsaucieni kolēģa runas laikā nav iespējami. Taču deputāti nekautrējās izmantot sarakstes funkciju, lai apbērtu viens otru ar indīgiem jautājumiem vai sarkastiskām piezīmēm.

“Mēs, deputāti, varējām testēt šo sistēmu kaut divas nedēļas, bet testa režīmā darbojoties, nevis strādājot ar nopietniem jautājumiem. Vēl Saeimas administrācijai jautājums ir – cik ilgi mēs šitā ākstīsimies?” sacīja Saeimas ārpusfrakciju deputāte Jūlija Stepaņenko.

Deputāts Atis Lejiņš (“Jaunā Vienotība”) komentēja: “Kāda jēga šim jautājumam? Mēs atkārtojamies par jau izrunātiem jautājumiem. Pārejiet uz nākamo jautājumu!”

Tikmēr Saeimas ārpusfrakciju deputāts Aldis Gobzems uzskata, ka e-Saeima “pārkāpj jebkādu atklātības principu, kas noteikts Satversmē”.

“Objektīvi neviens deputāts neredz, ko dara cits deputāts, tas vienkārši objektīvi nav iespējams,” sacīja Gobzems.

“Es biju tas, kurš Saeimā saslima ar Covid. Tas biju es, un principā manis dēļ tika ieviesta  pašizolācija. Un, lai darbs neapstātos, tika ieviesti un veidoti jauni risinājumi,” sacīja Saeimas ārpusfrakciju deputāts Artuss Kaimiņš.

Gobzems to komentēja: “Nevajag braukāt ar Gobiņu, Kaimiņa kungs, un pēc tam vazāties apkārt.”

Stepaņenko komentēja: “Kaimiņa kungs, nodokļu maksātāju nauda, kura samaksāta par šo ākstību, ir pupu mizas? Atradis gan ar ko lepoties!”

“Šis te viss strādā. Un mēs spējam pieņemt likumprojektu. Pagājušajā piektdienā mēs pieņēmām tādus likumprojektus, ka es pēc tam biju trīs dienas priecīgs par tik daudziem likumprojektiem,” sacīja Kaimiņš.

Un no Gobzema komentārs neizpalika: “Kaimiņa kungs, jums ir problēmas noformulēt domu, kopš Jums nav režisora. Trīs dienas priecīgs laikam nozīmē to, ko mēs visi zinām.”

Savukārt Saeimas deputāts Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība) paziņoja, ka vismaz pieci advokātu biroji strādājot pie tā, lai apstrīdētu novadu reformu, par pamatu ņemot e-Saeimu. “Ka e-Saeimas platformā izskatīti jautājumi, kuriem nav sakara ar ārkārtas stāvokli,” sacīja Valainis.

“Mēs ar šo transformāciju, kas mums ir tagad, demokrātiskā procesā pārceļot viņu elektroniskā vidē, mums izdosies ietaupīt naudu nākotnē, lai nomainītu sagrabējušo balsošanas sistēmu, kas būtu jāiepērk par simtiem tūkstošu,” sacīja Saeimas deputāts Krišjānis Feldmans (Jaunā konservatīvā partija).

Ģirģens: Paldies, Feldmana kungs
Feldmans: Ļaujiet man izteikties, tāpat kā ļāvāt Kaimiņam un Valainim.
Ģirģens: Bet mums jāturpina
Feldmans: ES TURPINĀŠU, CIK ILGI GRIBĒŠU.

Nekāds lēmums gan šajā sēdē netika pieņemts, un, visticamāk, e-Saeimas diskusijas deputāti turpinās arī rudenī, atgriežoties no sesiju starplaika.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti