Pāreju uz vasaras laiku vērtē neviennozīmīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Naktī uz svētdienu jāpāriet uz vasaras laiku, kas nozīmē, ka pulkstenis jāpagriež stundu uz priekšu. Lai gan agrāk bijušas diskusijas, vai vispār nepieciešams mainīt laiku, tomēr uz vasaras laiku pāriet visā Eiropas Savienībā (ES). Ekonomikas ministrija (EM) apgalvo, ka pārejai ir arī ekonomiski pamatojumi. Tomēr nav pētījumu par to, kādas ir ietekmes Latvijā, un eksperti ieguvumus skaidro ar to, ka paliek siltāks un gaišāks.

Lai vakars būtu ilgāk gaišs, 70 pasaules valstīs pulksteni griež stundu uz priekšu. Lēmumu par pāreju uz vasaras laiku pieņēmusi arī ES. Latvijā EM atbild par pāreju uz vasaras un rudens laiku. Tās pārstāve Elita Rubesa-Voravko skaidro, ka tam ir arī ekonomisks pamatojums.

Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas prezidente Kitija Gitendorfa vērtē, ka Latvijā nav veikti pētījumi par to, kā tieši pāreja uz vasaras laiku ietekmē izklaides un tūrisma industrijas attīstību.

Līdzās tūrisma industrijai minēts, ka pāreja uz vasaras laiku samazina ceļu satiksmes negadījumu skaitu un arī noziedzības līmeni. Policijā apgalvo, ka nav pētījumu, kas to apstiprinātu, tomēr vasaras laikam ir tendence samazināt autoavāriju skaitu.

Kā norāda psiholoģijas profesors Ivars Austers, paiet vairākas dienas un pat nedēļas, kamēr cilvēki pierod pie laika izmaiņām. Viņš vērtē, ka ieguvumi no laika griešanas nav būtiski, tomēr tas var dot papildu ieguvumu biznesam. Austers ir skeptisks par to, kā viena papildu gaišā stunda ietekmē cilvēku psiholoģisko labsajūtu.

Latvijā vasaras laiks pirmo reizi tika ieviests 1981.gadā. Tas ir spēkā no marta pēdējās svētdienas plkst.3 līdz oktobra pēdējās svētdienas plkst.4.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti