Pārdevēja ar asarām acīs un satraukti īpašnieki. Kā mazākos veikalos uzrauga masku lietošanu?

Turpmāk par masku nelietošanu publiskajās vietās var piemērot sodu, bet pakalpojumu sniedzējiem aizliegts apkalpot cilvēkus bez maskām. Tirgotāji norāda, ka mazo veikalu darbinieki nespēj izpildīt kontroles prasību, kā arī nevar atļauties algot papildu darbinieku pircēju uzraudzībai. Tāpēc aicina valdību atteikties no sodiem uzņēmējiem par klientiem bez maskām un uzraudzību uzticēt tikai policijai.

Reportāža: Kā mazākos veikalos uzrauga masku lietošanu?
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Piektdien, 20. novembrī, stājušies spēkā noteikumi, kas paredz atbildību par masku nelietošanu, tostarp veikalos. Turklāt sodīt var arī veikala īpašnieku, kam saviem klientiem jāpieprasa drošības pasākumu ievērošana.

Baldonē uztraukums un pat asaras acīs

Baldones veikala “Lats” vadītāja Irina Cine stāsta, ka piektdien bijuši pircēji, kas joprojām masku vilkt negrasās.

“Cilvēki ir arī neatsaucīgi un reizēm paaugstina balss toni uz darbiniekiem, īpaši uz kasierēm. Šorīt arī bija it kā pastāvīgs Baldones pircējs ikdienā, bet atnāca bez maskas, jo aizmirsa. Nu, neko, meitenes aizrādīja un teica, ka neapkalpos. Tāpat jau vakar vakarā bija gadījums, kad pircējs bez maskas atstāja demonstratīvi pirkumu un aizgāja. Tas ir slogs veikaliem. Un vakar pēc tā gadījuma pārdevēja bija ar asarām acīs. Cilvēki ir dažādi ar saviem jautājumiem vai pārmetumiem,” stāsta Cine.

Veikala vadītāja apsver iespēju darbā pieņemt apsargu, lai situāciju varētu uzraudzīt, taču norāda, ka līdz šim regulārās pārbaudēs iegriežas arī pašvaldības policija. Viņas ieskatā arī turpmāk kontrolei būtu jāpaliek policijas pārziņā. Turklāt Irina Cine novērojusi, ka cilvēkus masku vilkšanā vairāk disciplinē tieši policijas klātbūtne veikalos.

Šajā veikalā vienlaikus var atrasties 30 cilvēki, kas problēmas nesagādājot.

Veikalniekus biedē sodi

Savukārt turpat Baldonē pavisam nelielajā veikalā “Aibe” vadītāja Kristīne Paipala norāda, ka šajās telpās var uzturēties vien astoņi pircēji. Algot vēl vienu darbinieku veikals nevar atļauties.

“Mani visvairāk biedē soda sankcijas, kas mums draud, ja es nenofiksēšu to cilvēku bez maskas.

Ja ienāks policija tieši tajā brīdī, tad būs man sods. Un tā summa nav maza – 5000 eiro. Es aizeju pēc darba mājās, bet man visu laiku ir jādomā, vai kaut kas nav noticis, vai nezvanīs kasiere. Mēs arī iepriekš jau kontrolējām masku valkāšanu, bet tas ir cilvēciskais faktors, ja kāds to noņems pie makaroniem vai gaļas vitrīnas un tieši tajā brīdī var ienākt policija. Mums tāds sods nozīmētu veikala aizvēršanu pēc tam,” stāsta Paipala.

Veikals Baldonē, 2020.gada novembris

Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs norāda, ka papildu izdevumu dēļ dažviet reģionos veikalnieki varētu izvēlēties šajā laikā vispār nestrādāt, bet attālākās pašvaldības var palikt bez pārtikas veikaliem. Asociācija aicina valdību atteikties no sodiem uzņēmējiem par klientiem bez maskām un uzticēt valstij uzraudzīt masku lietošanu.

Arī Kuldīgā un Skrundā uzrunātie uzņēmēji nav priecīgi par jaunajiem noteikumiem. Tas šai grūtajā situācijā spriedzi tikai pavairo.

“Mums tā diezgan daudz ikdienā ir par ko domāt – zāļu izsniegšana, konsultēšana. Un visas tās lietas paņem daudz laika un koncertēšanās. Un, ja mums vēl ir jāvaktē, kurš ienāk tajā brīdī bez maskas, un jāsāk audzināt, mēs neesam priecīgi,” stāsta aptiekas “Maija aptieka” vadītāja Aiga Zariņa.

“Es uzskatu, ka ir galīgi aplami tas, ka uzņēmējiem uzlikts tas slogs, tie ir papildu resursi. Protams, ja ir, tad aizrādām,” saka Skrundas veikala “Elvi” vadītāja Inese Segliņa.

Reids Kuldīgā un Skrundā: maskas valkā apzinīgi

Lai uzraudzītu, kā cilvēki ievēro noteikumus, Kuldīgas un Skrundas novadu pašvaldības policija devās reidā. Abās pilsētās satiktie iedzīvotāji lielākoties bija apzinīgi, bet daži aizrādījumi bija par maskas nepareizu nēsāšanu.

Dienas pirmajā pusē Kuldīgas novada pašvaldības policisti devušies kārtējā reidā, lai uzraudzītu to, vai sabiedriskās vietās tiek lietotas sejas maskas. Kuldīga bija viena no pilsētām, kur lokāli stingrāki ierobežojumi bija jau oktobrī, tādēļ šķiet, ka cilvēki jau pieraduši pie nosacījumiem. Dienā, kad spēkā stājas noteikumi, ka par masku nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot naudas sodu līdz 50 eiro, apmeklētajos četros lielveikalos nebija sastopams neviens cilvēks bez sejas aizsega.

“Strādāju Rīgā, tur man bērni, mazbērni ir. Piesardzībai jābūt. Ja sevi nepasargā, mazbērni  jāsargā. Bet tas vispār ir ārprāts, ka ar šo jāstaigā un, ja tev ir astma, ir grūti elpot,” saka Turlavas pagasta iedzīvotāja Alīda Fiļimonova.

“Es neignorēju to, lai nav sods, lai veikalam arī nav sods. Slimo kļūst arvien vairāk, laikam tomēr ir nopietnāk viss tas,” saka kuldīdznieks Artūrs Linde.

Kuldīgas novada pašvaldības policijā atzīst – mērķis nav sodīt. Tādēļ ikreiz reidā policistiem ir līdzi sejas maskas, kuras tiek dāvinātas riska grupā esošiem cilvēkiem. Tāpat tiek pārrunāta nepieciešamība likt masku sabiedriskā vietā, tomēr atkārtota noteikumu neievērošana liktu rīkoties stingrāk.

“Pašvaldības policijai, ejot veikalos uz pārbaudi, vienmēr būs ieslēgtas krūšu kameras. Ja kāds strīds, tas tiek fiksēts video, būs vieglāk pieņemt lēmumu,” stāsta Kuldīgas novada pašvaldības policijas priekšnieks Kaspars Šabāns.

Arī Skrundā pašvaldības policijas reidā daudz aizrādījumu cilvēkiem par masku nelikšanu sabiedriskās vietās nebija. Vecākais inspektors Andis Doniņš stāsta, ka lielākoties saņem sūdzības par distances neievērošanu. Arī pārdevēji informēti, ka konfliktu situācijās ar klientiem var vērsties pēc palīdzības pie pašvaldības policijas.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim un kuras laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi, un pakalpojumu sniedzējiem aizliegts sniegt pakalpojumu personai, kas neievēro noteiktos drošības pasākumus – nelieto sejas masku. Par pasākuma organizatoram, saimnieciskā pakalpojuma sniedzējam un ēku īpašniekam (tostarp viņu nodarbinātajiem) noteikto pienākumu nepildīšanu tiks paredzēta administratīvā atbildība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti