Dienas ziņas

Talsu novadā skolas strādā attālināti

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Pārapbedī Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri

Pārbedī Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri Kārli Augustu Bušu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Savu varoņdarbu seržants Kārlis Augusts Bušs paveica 24 gadu vecumā. Par tikko dzimušās Latvijas valsts aizstāvēšanu viņu apbalvoja ar Lāčplēša Kara ordeni. Otrdien, 13. decembrī, Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, Cēsu kājnieku pulka seržantu Kārli Augustu Bušu svinīgi pārbedīja Rīgas Brāļu kapu Veco strēlnieku sektorā.

Austoša saule bija attēlota strēlnieku kokardēs. Un arī šorīt saules stari izlauzās cauri sniega mākoņiem, pavadot strēlnieku un Neatkarības cīņu dalībnieku Kārli Augustu Bušu uz pēdējo atdusas vietu.

1916.–1917. gadā viņš dienēja 4. Vidzemes latviešu strēlnieku pulkā. Latvijas armijā Bušu iesauca 1919. gadā. Viņš piedalījies visās Cēsu kājnieka pulka kaujās. Aizstāvot Cēsis no landesvēra uzbrukuma, Kārlis Augusts Bušs ar savu nodaļu, atklājot spēcīgu uguni, izraisīja apjukumu ienaidnieka rindās. Kad devās atpakaļ pie savējiem, nokļuva ielenkumā, no kura izlauzās, iesaistoties durkļu cīņā, nodarot ienaidniekam smagus zaudējumus. 1922. gadā Bušu apbalvoja ar Lāčplēša Kara ordeni. Pirms Otrā pasaules kara Bušs dienēja Armijas štāba bataljonā Rīgā. Apbalvots arī ar Viestura ordeni. Viņam piešķirts arī Igaunijas Brīvības krusts.

"Mamma tikai astoņdesmito gadu beigās atklāja, ka viņas tēvs ir bijis strēlnieks, Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris, piedalījies cīņās. Strādājis valdības apsardzē pirms 1940. gada, no 1936 . līdz 1940. gadam. Bija tādas runas, ka bijusi [Kārlim] Ulmanim pietuvināta persona. Mana mamma dzimusi Rīgas pilī," stāstīja Kārļa Augusta Buša mazmeita Ieva Gode.

Kārlis Augusts Bušs ģimenei neko nebija stāstījis par pirmskara Latvijas laiku, jo baidījās, ka tuviniekus var skart represijas. Bušs strādājis gumijas rūpnīcā Rīgā. Miris 82 gadu vecumā 1977. gadā. Mazmeita Ieva sacīja, ka vectēvu tikpat kā neatceras. "Man bija tikai trīsarpus gadi. Epizode palikusi prātā, ka viņš man uzdāvināja mazu mīļu kaķīti."

Radinieki jau sen bija vēlējušies pārapbedīt Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri no Lāčupes kapiem uz Rīgas Brāļu kapiem līdzas citiem Brīvības cīņu un Neatkarības kara dalībniekiem. Taču īstenot to izdevās tikai tagad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti