Panorāma

Eiropa rīko «prāta vētru» gada garumā

Panorāma

Gatavas hokeja čempionāta medaļas

Pārbaudīs iepirkumus saistībā ar Jēkabpils domnieka uzņēmumu

Pārbaudīs iepirkumus saistībā ar Jēkabpils domnieka uzņēmumu  

Iepirkumu uzraudzības birojs veiks pārbaudi saistībā ar plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par iepirkumiem, kuros piedalījies Jēkabpils domes deputāta Andreja Gavrilova būvniecības uzņēmums "Erbauer Group". Pēdējo divarpus gadu laikā uzņēmums uzvarējis vairāk nekā 10 Jēkabpils un pašvaldības uzņēmumu sludinātajos iepirkumos, un pret uzņēmumu sākts kriminālprocess saistībā ar aplokšņu algu maksāšanu uzņēmuma darbiniekiem. 

Būvuzņēmums "Erbauer Group" nodibināts 2014. gadā. Līdz 2017. gada jūnijam "Erbauer Group" uzvarēja vien sešos Jēkabpils un pašvaldības uzņēmumu sludinātajos iepirkumos. Situācija mainījās pēc Gavrilova ievēlēšanas Jēkabpils domē 2017. gada pašvaldību velēšanās. No 2017. gada jūnija līdz 2020. gada jūnijam "Erbauer Group" uzvarējis 12 pašvaldības un tās uzņēmumu iepirkumos. Vairākos no tiem "Erbauer Group" startējis kopā ar citiem uzņēmumiem.  

Lai arī pašvaldības deputāti Latvijā drīkst savienot deputāta pienākumu pildīšanu ar saimniecisko darbību, medijos izskanējušo informāciju par iepirkumiem pārbaudīs Iepirkumu uzraudzības birojs.

"Protams, ka mēs šobrīd arī skatīsimies, vai ir saskatāmas pazīmes par kaut kādiem pārkāpumiem iepirkumos,"

sacīja Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājs Artis Lapiņš. Viņš norādīja, ka tālākais jautājums, protams, vai šīs personas kaut kādā ziņā ir ietekmējušas vai nav ietekmējušas iepirkuma rezultātus. Un tas vairāk ir izmeklēšanas un pierādīšanas jautājums.     

Salīdzinot iepirkumu informāciju ar "Erbauer Group" finanšu datiem, redzams, ka līdz 2017. gadam būvfirmas apgrozījums auga salīdzinoši vienmērīgi. Taču 2018. gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, uzņēmuma apgrozījums pieauga no viena miljona eiro līdz 2,5 miljoniem. Bet 2019. gadā tas sasniedzis jau 5,5 miljonus eiro. Tendence atspoguļojas arī būvnieka peļņā. 2017. gadā uzņēmuma peļņa bija 130 tūkstoši eiro, bet 2018. gadā – jau vairāk nekā pusmiljons eiro.

Sarunā ar Latvijas Televīziju Gavrilovs uz jautājumu, kā viņš skaidro straujo peļņas pieaugumu un iepirkumu skaita palielināšanos pēc ievēlēšanas domē, konkrēti neatbildēja. Viņš atzina, ka laikposmā no 2019. gada janvāra līdz šī gada aprīlim "Erbauer Group" uzvarēja vismaz desmit iepirkumos, ko sludinājusi "Jēkabpils namu pārvalde". Vienlaikus viņš norādīja, ka līgumcenas bija nelielas – daži tūkstoši eiro.

Tas gan neatbilst īstenībai. Aplūkojot iepirkumus attiecīgajā laika periodā, līgumcenas svārstās no 19 līdz 97 tūkstošiem eiro.

Dārgākos iepirkumos "Erbauer Group" startēja līdzās citiem uzņēmumiem, bet arī tur uzņēmumam maksājamās summas nav dažu tūkstošu apmērā. Turklāt šajā laikposmā ir viens "Jēkabpils namu pārvaldes" iepirkums ar līgumcenu 300 tūkstoši eiro. Konkursā arī uzvarēja "Erbauer Group".

Kā pastāstīja "Jēkabpils namu pārvaldes" direktors Ainars Vasilis, "Erbauer Group" atbilda visiem konkursa nosacījumiem.

Viņš pastāstīja, ka konkursā ir divi kritēriji: lētākā cena un nodokļu parādi. "Visos iepirkumos viņš ir vinnējis ar lētāko cenu. Un nodokļu parādi, mēs pārbaudām viņus līguma slēgšanas brīdī, un iesniegšanas brīdī viņi sniedz izziņas. Vairāk jau mums pamata nekāda vērtēt kaut kādas īpašās darbības nenotiek," norādīja Vasilis.

Pēc "Providus" asociētā pētnieka Valta Kalniņa domām, Gavrilova gadījumā ir saskatāmi interešu konflikta riski, tomēr pašvaldību deputāta darbā tas esot neizbēgami.  

"Pašvaldību deputāta amats nav pilnvērtīgs darbs.

Līdz ar to no likuma viedokļa būtu daudz uzmanīgāk jāraugās, jāizvērtē, cik ļoti vispār būtu pieļaujami ierobežot pašvaldību deputātu uzņēmējdarbības aktivitātes," sacīja Kalniņš.

Tas liek uzdot jautājumu, vai ir nepieciešamas kādas izmaiņās Interešu konflikta novēršanas likumā. Lai to noskaidrotu, Latvijas Televīzija vērsās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. Tur atzina, ka "biroja prakse nenorāda uz iespējamu problemātiku".

KONTEKSTS:

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde sākusi kriminālprocesu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Uzņēmuma amatpersona ir Jēkabpils pilsētas domes deputāts Andrejs Gavrilovs, kura uzņēmums kopš 2019. gada uzvarējis 10 Jēkabpils namu pārvaldes iepirkumos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt