Pusdiena

Pusdiena 21.12.2016

Pusdiena

Sociālā atbalsta liegšanu bēgļiem pēc atgriešanās Latvijā vērtē kā nepamatotu

Pārbaudē par inficēšanos ar hepatītu B Daugavpils reģionālajā slimnīcā atklāj pārkāpumus

Pārbaudē par inficēšanos ar B hepatītu Daugavpils reģionālajā slimnīcā atklāj pārkāpumus

Pārbaudot izskanējušās bažas par pacientu inficēšanu ar hepatītu B, Veselības inspekcija veikusi pārbaudi Daugavpils reģionālajā slimnīcā, ierosināta administratīvā pārkāpumu lietvedība par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpumu un piemērots sods. Epidemiologi vēsta, ka šajā uzliesmojumā šobrīd ir ziņas par septiņiem ar B hepatītu saslimušiem cilvēkiem.

Pēc ārstēšanās atkal nonāk slimnīcā

Ar savu Daugavpils reģionālās slimnīcas stāstu piekrita dalīties kāda paciente. Jūlija sākumā viņa iestājās tobrīd apvienotajā nodaļā, kur ārstējās uroloģijas un ķirurģijas profila slimnieki. Atgriežoties no slimnīcas mājās, sākās jaunas problēmas – liels nespēks, ēstgribas trūkums un dzelte. Uztaisījusi analīzes, divu stundu laikā viņa atkal nokļuva slimnīcā. Atklājās hepatīts B.

“Es ārstei prasu – dakterīt, kāds ir mans liktenis. Daktere saka - no B mēs izārstēsim, bet ar C būtu lielākas problēmas,” stāsta paciente. Viņa slimnīcā ārstējusies piecas nedēļas, atveseļošanās process bija grūts un dārgs.

Nonākot infektoloģijas nodaļā, atklājās pārsteidzoša sakarība – te paciente satika cilvēkus, ar kuriem jūlija sākumā bija ārstējusies vienā nodaļā.

“Satiekas cilvēki, viņi jau parasti izrunājas: no kurienes tu esi, kāpēc. Un kad bija runa par hepatītu, mēs sākām vilkt paralēles – tiešām, mēs vienā laikā gulējām slimnīcā Daugavpilī,” stāsta paciente.

Atklāj septiņus gadījumus

Slimību profilakses un kontroles centrs sāka notikušās inficēšanās epidemioloģisko izmeklēšanu. Vispirms noskaidroja visus pacientus, kas bija vienādos inficēšanās apstākļos –

visus pacientus vieno viens laiks, gandrīz vai konkrēta diena un atrašanās vienā slimnīcas nodaļā.

Centrs sazinājās ar ģimenes ārstiem, lai visus pacientus brīdinātu. Šobrīd ir ziņas par septiņiem pacientiem šajā uzliesmojumā, taču nav izslēgts, ka varētu būt vēl kāds. Hepatītam B inkubācijas periods ir līdz pusgadam.

Hepatīts B ir slimība, kas izpaužas ar aknu iekaisumu. Visbiežāk inficējas, ja asinsritē iekļūst ar šo vīrusu inficētas asinis. Sliktā ziņa – daļā gadījumu slimība „pāriet” hroniskā formā, tad regulāri jākontrolē veselība, jo ir paaugstināts risks saslimt ar aknu cirozi, aknu vēzi un citām slimībām.

Slimnīcā iekšējā pārbaude

Arī Daugavpils reģionālā slimnīca veikusi iekšējo pārbaudi. “Katru šo gadījumu izskatām, visas procedūras, kas tika veiktas. Ņemot vērā šo inkubācijas periodu, protams, ir apgrūtināta situācija noteikt konkrēti, kurš būtu atbildīgs. Vēl jo vairāk – medicīnas darbinieki, kas strādā ar invazīvām procedūrām, savās liecībās norāda, ka izpildījuši visu pareizi,” stāsta slimnīcas valdes loceklis Reinis Joksts.

Pacientiem gan pašiem ir bažas, ka, piemēram, sistēmu likšana slimnīcas nodaļā notika, kā vajadzētu: “Tajā laikā, kad es gulēju, es biju ar ļoti lielu temperatūru, man bija vienalga, kā. Bet tagad es sāku domāt, kā tur ir bijis. Tur bijis tā, ka medmāsa atnāk, liek sistēmas. Viņas divatā strādāja.

Mēs piecatā gulējām palātā, uzliek vienam, otram, trešajam [sistēmas], nemainot cimdus.

Tajā pašā laikā paplātīte, kur saliktas visas šprices, vatītes, visiem viena, un kas to lai zina, vai neaiziet uz nākošo palātu ar to pašu.”

Pārkāpumus saista ar hepatīta izplatīšanos

Arī Veselības inspekcija veica pārbaudi slimnīcā. Tā kā pacienti bija inficējušies jūlijā, inspektori pēcāk pārbaudē nevarēja pārbaudīt, vai māsas, veicot invazīvās procedūras, mainīja cimdus.

“Kontroles laikā pārbaudījām medicīnisko dokumentāciju, tika saņemti medicīnas personu paskaidrojumi un kontroles laikā tika konstatēti pārkāpumi medicīniskās dokumentācijas izstrādāšanā un noformēšanā,” stāsta Latgales kontroles nodaļas vadītāja Ludmila Vainiņa.

Veselības inspekcijas pārstāve piebilst –

var secināt, ka pārkāpumus var saistīt ar hepatīta B izplatīšanos slimnīcā.

Daugavpils reģionālajā slimnīcā ierosināta administratīvā pārkāpumu lietvedība par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpumu. Kāds sods piemērots, inspekcija neatklāj.

Sarežģīti izmeklēt

Kopumā Latgales reģionā trijos gados inspekcija saņēmusi četrus ziņojumus par saslimšanas gadījumiem ar hepatītu ārstniecības iestādēs Latgales reģionā. Par Daugavpils reģionālo slimnīcu saņemti divi ziņojumi - ne tikai šogad, arī 2014.gadā. Kā iepriekšējos gados pārbaudes beigušās, pagaidām neizdevās noskaidrot, jo tad jāizskata šīs lietas.

Kurzemes reģionā savukārt saņemti ziņojumi par četriem gadījumiem par saslimšanu ar B hepatītu. Visus gadījumus vieno bažas par adekvātu instrumentu apstrādāšanu, visi gadījumi ambulatorajā aprūpē – ārstējot zobus, veicot injekcijas, fibrogastroskopiju un ginekoloģisku manipulāciju. Nevienā no gadījumiem bažas neapstiprinājās.

Speciālisti atzīst, ka izmeklēt šos gadījumus ir grūti, jo pusgadu ilgā hepatīta B inkubācijas laikā gan pats pacients var būt citā ceļā inficējies, gan arī var būt notikušas pozitīvas pārmaiņas ārstniecības iestādē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti