Pārāk lielo izmaksu dēļ «Attīstībai/Par!» izbrāķē JKP topošās valdības darbu plānu

Ņemot vērā Jaunās konservatīvās partijas (JKP) topošās valdības darbu plāna lielās izmaksas, darbs pie valdības deklarācijas jāsāk no jauna, norādīja apvienības "Attīstībai/Par!" līderis Daniels Pavļuts. Partijām gan atšķiras viedokļi par to, vai deklarācijas veidošana jāsāk no nulles, vai pamatīgi jāpārskata esošais variants.

Pēc partiju tikšanās Pavļuts žurnālistiem pauda, ka gan pamatbudžeta, gan speciālā budžeta izmaksas lēšamas vismaz ap 1,7 miljardiem eiro. Tātad šobrīd Jaunās konservatīvās partijas piedāvātajā valdības deklarācijas projektā iekļautie solījumi nav izpildāmi, norādīja Pavļuts.

Viņš arī pauda, ka "sapņu kuģis uzskries uz fiskālā sēkļa".

Šī situācija ir jārisina, tāpēc partija sarunās paņēma pārtraukumu līdz trešdienas, 14. novembra, rītam.

"Izskatās, ka jābūt citai valdības deklarācijai, konceptuāli citam dokumentam," uzsvēra Pavļuts,

piebilstot, ka fundamentāli jāpārskata pamati, uz kuriem veidot valdības deklarāciju.

Savukārt JKP līderis Jānis Bordāns, kuram prezidents devis divas nedēļas valdības izveidei, skaidroja, ka partija piedāvātajā deklarācijas projektā balstījusies uz politisko spēku priekšvēlēšanu programmās iekļautajiem solījumiem. Viņaprāt, no tiem pilnībā atteikties nevajadzētu, taču jāpārskata dažādu pasākumu ieviešanas grafiks. Viņš piebilda, ka neviena pasākuma īstenošana nav norādīta jau no 2019.gada 1.janvāra.

Turklāt aizejošā valdība saviem pēctečiem mantojumā atstājusi pienākumu sarūpēt aptuveni 220 miljonus eiro pasākumiem, kuriem patlaban nav finansiāla seguma. Piemēram, mediķu algu palielināšanai nepieciešami 100 miljoni eiro, nepieciešams arī finansējums tiesnešu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbinieku atalgojuma pieaugumam.

KONTEKSTS:

Valdības veidošanas sarunās iesaistītās partijas turpināja diskusijas par iespējamo darba plānu, ko apsprieda arī ar Finanšu ministrijas (FM) ekspertiem.

Pašlaik valdības veidošanas sarunās ir iesaistīti pieci politiskie spēki - Jaunā konservatīvā partija (JKP), "KPV LV", "Attīstībai/Par!", Nacionālā apvienība un "Jaunā Vienotība".

Partijas topošās valdības darba plānu pārrunāja arī pirmdien, 12. novembrī. JKP līderis, premjera amata kandidāts Jānis Bordāns pēc tikšanas paziņoja, ka pašlaik ir vienošanās par astoņām valdības prioritātēm. Starp tām viņš minēja tiesiskumu, obligātās iepirkuma komponentes (OIK) problēmas risinājumu, sociālās nevienlīdzības mazināšanu, izglītību, pārmaiņas veselības jomā, demogrāfijas jautājumus, administratīvi teritoriālo reformu, kā arī finanšu stabilitāti un drošību.

Pagaidām Bordānam un viņa potenciālajai valdībai atbalstu paudusi tikai "KPV LV", savukārt "Jaunā Vienotība" to būtu gatava atbalstīt ar vairākiem nosacījumiem. Pārējie sarunās iesaistītie politiskie spēki vēl nav pauduši skaidru nostāju par iespējamu atbalstu Bordāna veidotājai valdībai.

Tikmēr ministriju aprēķini par to, cik izmaksātu JKP ieceres par pensijām un pabalstiem, liecina, ka budžetā vajadzīgi simtiem miljonu eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti