Panorāma

Ģenerālprokuratūra neredz pārkāpumus noplūdušās informācijas lietā

Panorāma

Tapusi grāmata par S. Āboltiņu

Par zīdaiņa piekaušanu sāk tiesāt vecākus

Par zīdaiņa piekaušanu sāk tiesāt tēvu

Pēc vairāk nekā piecus gadus ilgas izmeklēšanas līdz izskatīšanai tiesā nonākusi krimināllieta par zīdaiņa piekaušanu. Prokuratūras ieskatā ir savākts pietiekami daudz pierādījumu, kas apliecina, ka trīs mēnešus vecajam dēlam tēvs radījis smagus miesas bojājumus, tostarp galvaskausa plīsumus trīs vietās. Šajā lietā uzmanību piesaista izmeklētāju darbs, kuri divas reizes kriminālprocesu bija izbeiguši.

Uz sēdi Rīgas rajona tiesā cietušā bērna māte ierodas ar asarām acīs. Ir pagājuši pieci gadi un divi mēneši kopš dienas, kad atklājās, ka viņas trīs mēnešus vecais zīdainis, paliekot mājās ar tēvu, guvis galvaskausa plīsumu trīs vietās. Sieviete saka – liktenīgajā vakarā viņa viesojusies pie vecākā dēla. Tēvs pret bērniem iepriekš izturējies labi, tāpēc zīdaini bez bažām esot atstājusi tēva uzraudzībā.

"Atbraucu mājās ap pulksten vienpadsmitiem. Jaunākais bērns gulēja savā redeļu gultiņā, bet bija uz galvas tāds kā apsārtis zilums. Pat īsti pampums – nevarēja saprast, ir vai nav uzpampums galvai. Viņš [tēvs] no sākuma teica, ka nav bērnu vispār rokā ņēmis," stāsta bērna māte.

Vēlāk bērna tēvs teicis, ka miegā trāpījis bērnam ar elkoni.

Prokurore norāda, ka tiesu prāvas cietsirdīga attieksme pret bērniem nav rets gadījums, taču šis gadījums ir īpašs smago traumu un seku dēļ. Cietušais zīdainis diennakti pēc traumas gūšanas nesaņēma medicīnisko palīdzību.

Valsts apsūdzība tēvam uzrādīta par miesas bojājumu nodarīšanu, bet apsūdzība par cietsirdīgu izturēšanos pret bērnu uzrādīta abiem vecākiem,

šajā gadījumā par novēlotu vēršanos medicīnas iestādē. Bērna tēvs tiesā ieradies kopā ar savu māti un atsakās komentēt notikušo.

Bērna māte stāsta, ka dzīvesbiedrs iepriekš bijis pret viņu vardarbīgs, arī tas bijis viens no iemesliem, kāpēc sākotnēji baidījusies vērsties pēc palīdzības. "Es biju gan psiholoģiski, gan morāli iespaidota. Viņš bija tāds cilvēks, ka es tiešām baidījos."

Prokurore gan norāda uz mātes morālu atbildību, paliekot vardarbīgās attiecībās.

Bērnam zīdaiņa vecumā piedzīvotā vardarbība nav palikusi bez sekām. Puisēnam noteikta invaliditāte.

Lai gan zīdainis trīs mēnešu vecumā nevarēja pats gūt galvaskausa plīsumu, policija divas reizes pierādījumu trūkumu dēļ izbeidza kriminālprocesu. Agnija Zvirgzdiņa šajā lietā jau ir trešā uzraugošā prokurore.

"Galvenais, ka ir sasniegts rezultāts, ka kriminālprocess tagad ir nonācis tiesā. Par izmeklēšanas ilgumu šeit ir svarīgi saprast, ka bija vairākas ekspertīzes, vairāki cilvēki tika nopratināti," norāda Zvirgzdiņa.

Ķekavas novada bāriņtiesa gan norāda uz daudzām aplamībām izmeklēšanas procesā. Tieši bāriņtiesa uzskatīja, ka par zīdaiņa sakropļošanu kādam ir jāuzņemas atbildība.

"Bāriņtiesai nebija šaubu par to, ka ir jācīnās par to, lai atjaunotu procesu, un bāriņtiesa no sava budžeta algoja zvērinātu advokātu, lai sastādītu šo apelāciju," stāsta Ķekavas novada bāriņtiesas priekšsēdētājas vietnieks Gints Krauja.

Bāriņtiesa pārliecinājusies, ka krimināllietu izmeklēšana lietās, kurās tiek skatīta vardarbība pret bērniem, ievelkas ļoti ilgi. Izmeklētāji parasti atsaucoties uz garajām rindām ekspertīzēs. Šajā gadījumā līdz pirmajai tiesas sēdei kopš nodarījuma pagājuši vairāk nekā pieci gadi. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) norāda – par šo gadījumu inspekcija nav bijusi informēta.

"Pieci gadi, tas ir viennozīmīgi ilgs laiks un tas nav vērtējams kā bērna intereses aizstāvošs. Šie vardarbības iespējamie veicēji, kas pret bērnu, iespējams, ir izturējušies vardarbīgi, kamēr lieta nav izskatīta, viņu iespējas nodarīt ļaunumu ir stipri vien lielas," atzīst VBTAI Bērnu tiesību departamenta direktores vietniece Baiba Skrabāne.

Inspekcija sola šī gadījuma iztiesāšanai turpmāk pievērst uzmanību.

Nākamā tiesas sēde nozīmēta uz septembra sākumu. Lieta tiks iztiesāta slēgtā sēdē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti